חבר הכנסת עפר שלח קיים היום (חמישי) מסיבת עיתונאים בה הכריז על הקמת מפלגה פוליטית חדשה. שלח הודיע על פרישה מיש עתיד, על רקע הנתק עם יו"ר המפלגה יאיר לפיד ודרישתו לקיים פריימריז - שסורבה. שלח מסר בדבריו: "אחדש את שיתוף הפעולה בין הגוש שלנו לבין החרדים". נוסף על כך, הבהיר שלא יישב בממשלתו של נתניהו - אך יפעל למנוע "חרמות על ציבורים שלמים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד כתבות בנושא: 

"מדינת ישראל נמצאת בצומת קריטית", אמר שלח בפתח דבריו. "בבחירות הקרובות יוכרע אם נמשיך לחיות תחת שלטון כושל ורקוב מוסרית או שנסיים את המשבר הפוליטי הארוך בתולדותינו ונצא לדרך חדשה. נתניהו חייב ללכת. שלטונו הארוך מדי הגיע לנקודת שפל, שהיום אפילו מי שהיו שותפיו הקרובים מכירים בה. אנחנו נהיה שותפים לכל ממשלה שתביא לקץ שלטונו ולא נצטרף לשום ממשלה שהוא יעמוד בראשה".

שלח תקף את מפלגת כחול לבן ואת הבסיס עליו הושתה: "הסיפור העצוב של כחול לבן מלמד אותנו שרק לא ביבי - זה לא מספיק. הכישלון הגדול ביותר בתולדות הפוליטיקה שלנו נולד מהרעיון לפיו כדי לנצח את ביבי בבחירות צריך להביא נבחרת כוכבים, לנסות לחבר קצוות אידיאולוגיים ולהתרחק מכל אמירה ברורה". 

שלח הביע התנגדות לנהירת מצביעי מחנה המרכז בסקרים אחר גדעון סער: "בגלל הצורך החיוני להחליף את נתניהו, מצביעי השמאל-מרכז נוהרים למי שהוביל את חוק הלאום, מתנגד בגלוי לכל מאמץ לשלום, תומך בכלכלה דורסנית ובשלטון הממסד הדתי בחיינו. בממשלה הבאה חייב להיות ייצוג לדרך ברורה ולהשקפת עולם שישראלים כה רבים שותפים לה".

ח"כ עפר שלח הגדיר קווים כלליים למצע מפלגתו ולאג'נדה הפוליטית אותה שואף לקדם: הענקת רשת ביטחון כלכלית לכל אזרח, סיום השלטון על העם הפלסטיני בשטחים, קיומה של מערכת אכיפת חוק חזקה ועצמאית, קיצוב משך השלטון ושיח פתוח בין נבחרים לבוחרים וחידוש פני הדמוקרטיה.

בדבריו, קרא שלח לחבריו למחנה המרכז-שמאל: "תמו ימי הבכי על ישראל שלנו היפה שאיננה עוד. תמו ימי הפסילה של ציבורים שלמים, חרדים וערבים ואנשי הפריפריה שלא יודעים מה טוב להם. תמו ימי הגנרלים, הקומבינות הפוליטיות, הזגזוגים האידיאולוגיים והדמויות הפופולריות שנחמדות לכולם".

בסיום דבריו, קרא שלח להחזרת שיתוף הפעולה עם הגוש החרדי והגוש הערבי: "יש בינינו חילוקי דעות קשים, אך שום דבר טוב לא ייצא מהסתה כנגדם. הם יודעים שאני יריב אידיאולוגי אבל בן שיח".

אל מפלגתו של שלח הצטרף נשיא ארגון העצמאים רועי כהן.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הגיב לפרישה של חבר הכנסת הבכיר ומי שהיה שותפו במשך שנים: "מאחל לעפר שלח הצלחה בהמשך דרכו ומודה לו על שיתוף הפעולה".

עופר שלח ורועי כהן
עפר שלח ורועי כהן, היום

עפר שלח יפרוש מ"יש עתיד"

ח"כ עפר שלח הודיע בתחילת חודש ספטמבר כי הוא מתכוון להתמודד מול יאיר לפיד על הנהגת המפלגה יש עתיד. שלח ביקש לפתוח את המפלגה לבחירות פנימיות, בשונה מהמצב הקיים היום. "יש צורך דחוף בחידוש פניה של יש עתיד", כתב שלח. לפיד האריך את כהונתו עד הכנסת ה-25 בחודש נובמבר האחרון. לפיד בסופו של דבר סירב לדרישה והבהיר: פריימריז יתקיימו לאחר הבחירות הבאות.

יאיר לפיד עופר שלח (צילום: מרים אלסטר פלאש 90)
נתק בין המקורבים, שלח ולפיד | צילום: מרים אלסטר פלאש 90

יאיר לפיד הואשם במשך שנים שאינו מאפשר לפתוח את המפלגה לפריימריז ובחירות פתוחות. "בימים האחרונים הצגתי ליאיר לפיד את הצורך הדחוף בחידוש פניה של יש עתיד, עוד לפני הבחירות הבאות", כתב שלח, "זה חייב להתחיל מבחירות מקדימות ופתוחות לתפקיד יו"ר המפלגה. אני אתמודד, ואשמח אם יהיו אחרים. בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח".

יו"ר יש עתיד, שהתראיין באותו הזמן בריאיון לבסאם ג’אבר בערוץ הערבי, הגיב לדברים של שלח: "אנחנו חברים, אנחנו אוהבים לדבר, אנחנו חברים 30 שנה, נבחן את זה, אני אבדוק את זה", אמר. "עפר דיבר איתי על זה, הוא רוצה את זה וזה בסדר גמור. אני בעד שלפוליטיקאים יהיו שאיפות. הוא אישיות מאוד פופולרית אצלי בבית, וזה יישאר ככה, חברות חשובה יותר מפוליטיקה". 

עד לחודש נובמבר 2019, נכתב בסעיף 56 לחוקת מפלגת יש עתיד: "היו"ר המייסד יכהן עד תום תקופת כהונתה של הכנסת ה-22 או עד שיודיע על פרישה מתפקידו או עד שייבצר ממנו לכהן כיו"ר המפלגה, לפי המוקדם. עם סיום כהונתו של היו"ר המייסד, ייערכו בחירות ליו"ר המפלגה, כמפורט בתקנות זה".

יאיר לפיד יש עתיד (צילום: מרים אלסטר פלאש 90)
סירב לקיים פריימריז, לפיד | צילום: מרים אלסטר פלאש 90

עם פרסום המצב בחודש נובמבר 2019, במפלגה הזדרזו לבטל רשמית את הפריימריז ביש עתיד, שמעולם לא התקיימו. "בשל המצב החריג של בחירות חוזרות וחוסר פעילות פרלמנטרית בכנסת ה-21 והכנסת ה-22, יחד עם הקמת מפלגת כחול לבן, הוחלט ביש עתיד להאריך את כהונת היו"ר ח"כ יאיר לפיד עד לסיום כהונת הכנסת ה-25 כולל. מדובר בהליך טכני לאור הנסיבות המיוחדות".

לבסוף לפיד נענה רק חלקית לקריאת בכיר מפלגתו לפריימריז: "תהיה התמודדות. אני מברך עליה, הגיע זמנה, אבל אנחנו נעשה הכול בלי לחץ". יחד עם זאת, לפיד הבהיר כי "המטרה היא להגיע במהלך 2021 לוועידת המפלגה הראשונה - בה אנו נמצא את הדרך הטובה ביותר לקיים בחירות פנימיות לתפקיד יו"ר המפלגה".