ימים ספורים עברו מאז שראש הממשלה נתניהו, קיים שיחת טלפון היסטורית עם יורש העצר של איחוד האמירויות שצפוי להגיע בקרוב לישראל, מוחמד בן זאיד. היום (חמישי) אישרה הכנסת את הסכם השלום: 80 חברי כנסת הצביעו בעד ו-13 חברי כנסת, כולם חברי הרשימה המשותפת, הצביעו נגד. ההסכם עם בחרין לא הובא לאישור משום שעד כה פורסמה רק הצהרת כוונות שאינה דורשת את אישור הכנסת.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נאומו של ראש הממשלה נתניהו עסק בחשיבות ההסכם, שתואם לדבריו את תפישת העולם שלו כפי שבאה לידי ביטוי בספר שכתב "מקום תחת השמש". נתניהו הדף את הביקורת שהושמעה על כך שלא מדובר בהסכם שלום, שכן אנשי המפרציות לא היו אויבי ישראל. הוא התייחס גם לפלסטינים והביע תקווה שיגיע יום שאפשר יהיה לקדם את היחסים עמם. בשלב כלשהו הופרע הנאום בידי חברי כנסת מהרשימה המשותפת, ולהם אמר נתניהו שהם מעוניינים ב"בועת שלום שתגרום לקריסת מדינת ישראל". 

בנימין נתניהו
נתניהו נואם במליאה, היום

"זהו יום שמעטים כמוהו היו בישראל, יום שבו מובא הסכם שלום עם מדינה ערבית לאישור הכנסת", פתח נתניהו את דבריו. אין בהסכם השלום נספחים עלומים וסודות. מלחמה ושלום - שתי מילים אלו הן תמצית קיומנו. כל אחד מאתנו זוכר היטב היכן היה ברגעי מלחמה וברגעי השלום".

בהמשך אמר נתניהו: "אומרים ששלום עושים עם אויב? לא. שלום עושים עם מי שחדל להיות אויב ורוצה לעשות שלום ולא מחויב להשמדתך. למשל כל עוד חיזבאללה שולט בלבנון לא ייתכן שלום עם מדינה זו. אבל התחלנו אתמול שיחות על הגבול הימי, דבר בעל משמעות כלכלית עצומה ואני קורא לממשלת לבנון להמשיך ולהשלים את השיחות הללו לתיחום הגבול הימי. ייתכן שהדבר הזה יסמל את הסדק הראשון ליום שיגיע להשגת שלום אמת. תמיד האמנתי ששלום משיגים מתוך עוצמה ולא מתוך חולשה".

"ישראל בהנהגתי הפכה למעצמה טכנולוגית, מודיעינית וסייבר, והדברים הללו - שילוב של הכוח הכלכלי-טכנולוגי שלנו והכוח הצבאי שלנו, נתנו לנו הרבה עוצמה מדינית. ישראל בהנהגתי איננה מתפתה לנסיגות מיותרות ובהרקנת ראש. הודות לכך מתרחש בשנים האחרונות דבר ענק. מדינות מוסלמיות רבות מבקשות את קרבתנו ומשנות את גישתן כלפינו. קיימנו הרבה פגישות חסויות שיגיע הזמן לחשוף אותן".

עם סיום דבריו של נתניהו עלה לבימת המליאה יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד שבירך אומנם בקצרה את נתניהו על ההסכם, אבל מיד עבר למתקפה על כישלונותיו, לדבריו, של נתניהו במלחמה בקורונה. אפשר לכנות את הנאום של לפיד "נאום הנכשלת", שכן הוא סקר את הכישלונות של רה"מ לקול הצעקות שהגיעו מצד חברי הליכוד. 

יאיר לפיד
יאיר לפיד בנאום הנכשלת. היום במליאה

"תיאלץ לקבל גם את הביקורת כשלא מצליח לך", פתח לפיד אחרי דברי ברכה קצרים. "לא יכול להיות שתדרוש מאתנו אובייקטיביות בהצלחות אבל בכישלונות לא. הבאת הסכם טוב עם האמירויות אבל נכשלת ביחסים עם היהדות בארה"ב. נכשלת כשניסית לקבל הטבות מס בשיאו של משבר חמור. נכשלת כי כלאת את אזרחי ישראל מסיבות פוליטיות. נכשלת כי אין תקציב, נכשלת כי הקמת ממשלה של 36 שרים שלא מצליחה לבצע כלום".

"נכשלת במתן דוגמה אישית בסגר, נכשלת כי לא ניסית לאחד את עם ישראל בשעתו הקשה. במקום להנהיג את אזרחי ישראל גרמת להם לשנוא ולכעוס. ההסכם עם האמירויות הוא יפה, זו האמת, אבל אנחנו חיים כאן ולא במפרץ הפרסי. יש לנו משבר כאן בבית, והכישלון שלך בניהול המשבר הוא מחדל שהמדינה לא ידעה מעולם. הגיע זמן שיהיה מנהיג שיעשה הסכם שלום כאן. אדוני הגיע זמנך ללכת".

בני גנץ
גנץ, היום במליאה

גם יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, בירך את נתניהו במליאה אבל מתח ביקורת על התנהלות ראש הממשלה: "אני קורא לך להוביל יחד איתי לעוד הישגים שנוכל להתגאות בהם למען כל האזרחים. קורא לך ולחבריך לחדול מעיסוק אבססיבי במערכות השלום - תפקידנו הוא לחזק את הדמוקרטיה הישראלית ולעשות שלום בתוכנו ולא רק עם שכנינו. למנות את האנשים שיובילו אתנו את המדינה - במשטרה, באוצר, ולתת להם לשרת את הציבור ולהפסיק את ההסתה נגדם. תפקידנו להביא תוכנית שתוציא אותנו מהמשבר הכלכלי הקשה שידענו ולשמש דוגמה אישית לישראל ולעולם כולו".