פרסום ראשון: הליכוד דורש כתנאי להמשך כהונת אבי ניסנקורן במשרד המשפטים קיצוצים מרחיקי לכת בסמכויותיו. ל-N12 נודע היום (שישי) כי הדרישה כוללת, בין היתר, את הפקעת סמכותו הבלעדית של השר לבחור מועמד לתפקיד הפרקליט והיועץ המשפטי לממשלה - וגם שינויים בדרך מינויי השופטים בעליון. כתבתנו דפנה ליאל מוסיפה כי בליכוד העבירו לכחול לבן הצעה נוספת במסגרת המגעים המתנהלים, ולפיה כהונת הממשלה לא תוארך ל-4 שנים, אלא תישאר 3 שנים, אך כהונת נתניהו תתארך על חשבון גנץ

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מקורבי ניסנקורן מסרו בתגובה לפרסום: "לא נאפשר לקשור את ידי מערכת אכיפת החוק עבור מניעים אישיים של ראש הממשלה". דברים אלו מצטרפים להתנגדות בכחול לבן להצעת הליכוד.

נוסף על כך, מסתמנים קשיים משפטיים משמעותיים בהארכת הרוטציה, כפי שרצה נתניהו. הדבר טעון אישורם של 70 ח"כים, רוב שאינו בנמצא. לכאורה ניתן לעקוף זאת באמצעות הודעה לבג"ץ על הסכמה לקבלת העתירה בנושא. עם זאת בליכוד מתנגדים לכך בגלל התקדים של כניעה לבג"ץ ובכחול לבן מתנגדים בשל הורדת הבטוחה העיקרית לקיומה של הרוטציה.

לכן נראה שהעסקה המדוברת כרגע היא פינוי בלפור במועד הנקוב - נובמבר 2021 - תוך הורדת חלונות היציאה, ועם הותרתו של ניסנקורן קצוץ כנפיים. שני הצדדים אינם נלהבים: נתניהו עדיין צריך לבחור אם הוא מעדיף שותפות עם גנץ על פני התמודדות עם סער, וגנץ - אם הוא מעדיף את סופו הפוליטי כעת או לתת לנתניהו מעורבות עמוקה בנושאים המשפטיים. 

הצבעה על פיזור הכנסת (צילום: הכנסת)
הדילמה של נתניהו וגנץ מתחדדת | צילום: הכנסת

גנץ: אם נתניהו לא יתיישר - נלך לבחירות

שר הביטחון בני גנץ הבהיר היום: "לא יהיו שום פשרות. אני חוזר ואומר לליכוד תם עידן השקרים - הגיעה עת המעשים והתוצאות". בסיכום השבועי כתב: "אם נתניהו שמפר את ההסכם ביננו פעם אחר פעם, לא יתיישר- אנחנו נלך לבחירות ונדאג שהוא לא יהיה ראש הממשלה ונמשיך להחזיק בכל עמדות המפתח, ולממש את הכוח השוויוני שלנו. כזה שלא היה לאף גוף פוליטי ממרכז המפה הפוליטית בעשור האחרון". 

עוד הצהיר: "המצב פשוט. אני הובלתי את כחול לבן והקמתי ממשלת אחדות עם נתניהו, בגלל שתי מגפות: מגפת הקורונה ומגפת השיסוי והפילוג. ואנחנו נשאיר את הממשלה רק אם היא תפעל למגר את שתיהן. גם את הקורונה הכלכלית שלא ניתן להילחם בה ללא תקציב מדינה מרחיב ויציב וממשלה מתפקדת. וגם את הניסיונות לפגוע בדמוקרטיה ולערער את ההסכם ביננו לבין הליכוד".

ההערכות הן ששני הצדדים מעוניינים להגיע להסכם, בעיקר לנוכח הסקרים האחרונים שפורסמו וציננו את התלהבותם ללכת לבחירות, אך עדיין לא ברור אם ניתן יהיה למצוא מתווה שיענה על שאיפותיהם של כל המעורבים.

בלב המחלוקת עדיין נמצאים שני נושאים: אורך הרוטציה והישארותו של אבי ניסנקורן כשר המשפטים. המגעים האינטנסיביים בימים האחרונים מנסים לגשר על הפערים, כאשר בליכוד דורשים להאריך את הרוטציה ל-4 שנים ואף יותר, כך שכהונתו של נתניהו בראשות הממשלה תוארך עד לשנת 2022. בכחול לבן, מנגד, דורשים את השארתו של ניסנקורן במשרד המשפטים. המשמעות לדרישה, אם לא תושג פשרה אחרת, היא שניסנקורן יוכל למנות פרקליט מדינה, יועץ משפטי לממשלה ולפחות שני שופטים לבית המשפט העליון. 

בליכוד דנו לכל אורך הלילה בהצעות הפשרה מול כחול לבן, במאמץ למנוע בחירות. המשא ומתן צפוי להימשך היום וכנראה גם לכל אורך סוף השבוע. הצדדים מתקשים להגיע לפשרה כוללת בעיקר מבחינה משפטית. עוד אופציה שנבדקת: דחייה כדי למצות את המגעים. כל דחייה קטנה יכולה להזיז את הבחירות בכמה שבועות, ככל הנראה לחודש מאי, בגלל החגים.

מטעם גורם בליכוד נמסר: "בשלב זה התקשורת עסוקה בפייק ניוז. המשך פעילות הממשלה דורש פשרות מכל הצדדים כדי להמשיך יחד לטובת הענקת חיסונים וסיוע כלכלי לאזרחי ישראל בזמן שאנחנו רואים את האור בקצה המנהרה. חבל לגרור את המדינה לבחירות דווקא בעת הזאת. אם יכפו עלינו בחירות אנחנו ערוכים לכך וננצח".