זגזוג נוסף של הממשלה: לאחר התנגדות השרים לאישור העוצר לילי המרוכך שהציע משרד הבריאות - גם האפשרות הזו ירדה מהפרק. במקום זאת, לאחר התייעצות של ראש הממשלה נתניהו עם שר הביטחון גנץ ושר הבריאות אדלשטיין סוכם על הטלת "ריסון מהודק" מרגע שמספר הנדבקים יגיע ל-2,500 ביום. עדכונים שוטפים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

משרד הבריאות הציע בתחילה להגביל התקהלות של 2 אנשים ומעלה במהלך חג החנוכה ביישובים יהודיים בלבד, ולסגור את המסחר החל מ-17:30 בערב ועד חצות. כמו כן, הוצע כי המפירים את ההגבלות ייקנסו ב-500 שקלים.

השרים הביעו התנגדות להצעה והטילו ספק ביעילותה. מוקדם יותר כינס גנץ את שרי כחול לבן להתייעצות בנושא, שבסופה החליטו שלא לתמוך בהצעת משרד הבריאות. 

השר יזהר שי: "בהצעה שהובאה אין היגיון", שר האוצר כ"ץ: "פגיעה קשה במסחר"

11:53 - שר הכלכלה פרץ: "במקום לעשות סגר מהשעה 17:30 ועד חצות, הדרך הנכונה יותר היא לעשות סגר מהשעה 20:00 ועד למוחרת בשעה 05:00. כך המסחר יעבוד עוד כמה שעות, ועדיין נמנע את ההתקהלויות". פרץ ציין כי הוא מתנגד לרף של 2,000 מאומתים כתנאי לסגר.

11:32 - שר האוצר כ"ץ: "הדיון לא תקין משפטית". שרים בממשלה: נותנים לנו לפרוק אבל מסכמים את ההגבלות מאחורי הגב, זה דיון לפרוטוקול בלבד.

11:25 - הישיבה התחדשה ללא ראש הממשלה נתניהו. השרה מרב כהן: "יש מקום למגבלות, אבל אני לא רואה למה לעשות הפרדה בין חנוכה לריסון המהודק. אם הכוונה להחיל ריסון מהודק כשנגיע ל-2,000 נדבקים ביום ומקדם הדבקה 1.3 - אנחנו כבר שם. אין לזה צורה על זה שיש בבוקר כותרות שאסור לצאת מהבתים, ואז יוצאות כותרות שבעצם לא. לא ידענו שיש חנוכה? למה הבהילות הזו?". נדרשת עקביות וצריך לתת זמן היערכות לציבור. אין צורך בשני שלבים - צריך להיכנס לריסון מהודק ולתת התרעה של כמה ימים לפני. צריך לעשות הכול כדי לשמור על בתי הספר פתוחים לאורך זמן ולא להגיע לסגר מלא".

11:09 - הפסקה בישיבת הממשלה. רה"מ יצא, הדיון יימשך אחר כך. באמצע ינסו לגבש פשרה. שר האוצר סירב לדבר בהעדרו של ראש הממשלה.

10:43השר יזהר שי: "אני מתנגד למגבלות המסחר ואנסה לשכנע אתכם לא להצביע בעד. ההצעה שהובאה לכאן היא לא על דעת שרי הקבינט ואין בה היגיון". 

10:42 - אקוניס דרש למחוק את סעיף ד' שמגביל את המסחר: "חוזרים על טעויות העבר. במקום לרווח, אנחנו מצמצמים את השעות וגורמים להתקהלויות מיותרות". על מתדרכי משרד הבריאות אמר: "יוצרים וזורעים בהלה מיותרת. במקום לטפל במקדמי הדבקה, מטפלים במקדם פאניקה".

נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
נתניהו בישיבת הממשלה | צילום: פיטוסי , פלאש 90

10:26 - ראש הממשלה נתניהו: "ההגבלות לא ייכנסו לתוקף היום".  

09:58 - שר הבריאות אדלשטיין: "מבצע חיסונים יתחיל ב-27 לחודש, יינתנו חיסונים באמצעות 2 זריקות עם הפסקה ביניהם. גם בתסריט האופטימי ההשפעה של החיסונים תהיה אי שם בסוף פברואר".

09:29 - ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו בתחילתו של גל שלישי. מהר מאוד אתה מגיע למצב שאתה מגיע לסגרים. אבל כולנו רוצים להימנע מזה".

09:21 - שרים בכחול לבן: סוגרים בחנוכה שהוא חג יהודי בגלל תחלואה שמרוכזת ביישובים ערביים - אין בזה היגיון. 

09:18 - הפרויקטור ‏נחמן אש: "אנחנו הצגנו את תוכנית הריסון המהודק, אבל ההחלטה שלכם הייתה ללכת למשהו מוגבל יותר ומצומצם יותר". 

09:05 - שר הבריאות אדלשטיין: "אנחנו מנסים כמה שפחות לפגוע במשק אבל צריך למנוע את התפשטות המחלה. אנחנו בעלייה מתמדת בהפצת הנגיף. בעקבות כל מיני דיונים בימים האחרונים אני חייב לומר: אין קונץ פטנט. הצעדים הם צעדים כואבים. לי פה כואב לא פחות מאף אחד. אני מבין שאם המגפה פוגעת גם הצעדים לריסון המחלה יפגעו. כל הנסיונות למצוא משהו פרווה שלא נותן שום תוצאה רק מבלבל את הציבור ופוגע בציבור".

יולי אדלשטיין (צילום: Yonatan SindelFlash90)
שר הבריאות אדלשטיין: יש צורך בצעדים כואבים | צילום: Yonatan SindelFlash90

08:54 - ראש המל"ל: "אנחנו בנסיקה מבחינת הנתונים, חצינו את נקודת ההתפרצות של הגל השני".

המטה לביטחון לאומי הציע להדק את התוכנית שהציג בקבינט רק לפני 3 ימים. לפי ההצעה, אם מספר הנדבקים יגיע מעל 2,000 נדבקים או מקדם הדבקה יעמוד על 1.3 - יחול ריסון מהודק. מעל 3,500 נדבקים או מקדם הדבקה 1.4 - יוטל סגר כללי.

שר הרווחה שמולי: "אתנגד להצעה לצמצם את המסחר ולמנוע מפגשים משפחתיים בחנוכה, כשהיעילות מפוקפקת והאכיפה מוטלת בספק. עדיף להתמקד באתגר האמיתי: מניעת התקהלויות המוניות וגישה הדוקה יותר רק בערים האדומות, במקום קבלת החלטות שרירותיות. החיסונים שבדרך לא צריכים להביא לאופוריה, אך גם לא להשליט קיבעון בפתרונות". 

שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע גם הוא על התנגדותו להצעות משרד הבריאות. "משמעות ההצעות היא פגיעה קשה בעשרות אלפי בעלי עסקים בתחום המסחר שרק חזרו כעת לפעילות ובמאות אלפי מועסקים שיחזרו למעגל האבטלה, והחזרת הסגר בדלת האחורית".

זו ההצעה המלאה של משרד הבריאות:

  1. תיאסר שהייה בבית מגורים של אדם אחר החל מ-17:30 בערב ועד חצות.
  2. יחול איסור על התקהלות של 2 אנשים או יותר במבנה סגור, למעט אנשים הגרים יחד. בשטח פתוח מותרת התקהלות של עד 10 אנשים.
  3. תפילות יותרו בהשתתפות של עד 10 אנשים (ולא 20). 
  4. המסחר ייסגר לאורך ימי חג החנוכה החל מ-17:30 בערב ועד חצות.
  5. התקנות בחנוכה לא יחולו על אזורי תיירות מיוחדים (אילת וים המלח) ועל יישובים שאינם יהודיים.

בריאיון לגל"צ שהעניק הבוקר שר המדע יזהר שי מכחול לבן, הבהיר השר כי הוא מתכוון להתנגד להצעה שתעלה היום בישיבת הממשלה. "חשבנו בתחילה על סגר לילי ביישובים אדומים וכתומים, אך התגלגלנו להצעה הנוכחית", אמר. "אין היגיון לסגור אנשים ביישובים ירוקים, זה תהליך לא נכון וצריך למצוא את ההיגיון". בדבריו בגלצ, השר יזהר שי הוסיף לתקוף את ראש הממשלה נתניהו מתוך הממשלה על אי העלאת הקנסות משיקולים פוליטיים.


הוא הוסיף: "מקווה שכל שרי כחול לבן יעמדו לצדי ויתנגדו, אני יודע שיש גם שרים מהליכוד שיתנגדו. אין במהלך הזה שום היגיון. יש לנו 4 חודשים עד שמאות אלפי אנשים יחוסנו. עד אז צריך להתנהל בהתאם ליכולת מערכת הבריאות לספוג את החולים שמגיעים אליה, ולא לסגור את המשק".