עד לפני פחות מ-24 שעות נדמה היה שבכחול לבן ובליכוד הצליחו להגיע לפשרה שתאריך את חיי הכנסת לפחות בשבועיים נוספים ותמנע בחירות. למרות הניסיונות, תרגילים פרלמנטריים שרקחו 4 חברי כנסת מהקואליציה יחד עם עזרה מהאופוזיציה, סתמו בוודאות כמעט גמורה את הגולל על הצעת הפשרה. לאורך כל היום התרוצצו בליכוד בשביל למנוע את האפשרות שההצעה תיפול, והאמינו שבידם רוב דחוק בכדי להעביר אותה. בסופו של דבר לוח התוצאות הציג תמונה שונה – 47 בעד, 49 נגד – ההצעה נפלה וישראל הולכת לבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

2 חברות כנסת מהליכוד, ששמן כבר נקשר למפלגתו החדשה של גדעון סער, ושלושה חברי כנסת מכחול לבן, שרוב חבריה לא הגיעו למליאה, היו אלו שהיטו את הכף וגרמו להפסד של נתניהו. נתחיל עם חברות הכנסת מהליכוד.

רם שפע בחניון בעת ההצבעה במליאה
ח"כ רם שפע ישן במכוניתו, רגע לפני ההצבעה

ח"כ מיכל שיר, שסומנה מתחילת דרכה הפוליטית כחברה במחנה סער וכזאת שצפויה לערוק למפלגתו החדשה, טענה לאורך כל שעות היום כי היא לא מרגישה טוב ולכן לא תגיע לכנסת. בליכוד ניסו לשכנע אותה להגיע בכל זאת אך היא סירבה. בהמשך היום נראה ששיר החלימה ממחלתה המסתורית, והסתתרה לאורך שעות רבות בחניון הכנסת. בפעם השלישית שקראו בשמה היא נכנסה למליאה והצביעה נגד הפשרה ובהתאם לעמדת גדעון סער.

מיד לאחר מכן הסבירה ח"כ שיר את המהלך המפתיע: "אני שלמה עם מצפוני לעשות את המעט שביכולתי כדי לסיים את המופע המביך הזה של ממשלה תקועה ומסוכסכת. אצטרף לגדעון סער". שיר הוצאה מקבוצת הוואטסאפ של הליכוד.

חברת הכנסת שרן השכל, שגם היא נמנית על מחנה סער, פשוט נעלמה, ולמרות אין-ספור הודעות שנשלחו אליה מבכירי הליכוד, היא התעלמה ולא ענתה לאף אחת מהן. למרות זאת, לפעילים חברתיים למען לגליזציה של קנאביס היא כן ענתה. ח"כ השכל לא הגיעה למליאה ולא הצביעה בעד הסכם הפשרה.

שרן השכל ורם שפע אחרי אישור חוק הקנאביס‎
שרן השכל ורם שפע אחרי אישור חוק הקנאביס‎

נעבור לכחול לבן, שם שלושה חברי כנסת חתומים על תרגילים פוליטיים שהרבה זמן לא ראינו כמותם, בייחוד כשלא מדובר במפלגת הליכוד. ח"כ רם שפע הסתתר בתוך רכבו בחניון הכנסת, והצליח לחמוק מעיניהם של חברי הליכוד. המהלך נועד בכדי שבליכוד יאמינו שהוא לא נוכח ויחשבו שהם מחזיקים ברוב. ברגע האחרון, בעת קריאת השמות הוא נכנס למליאה – היישר ליציע המבודדים - והצביע נגד.

חברי הכנסת מיקי חיימוביץ' ואסף זמיר, שניים מהמתנגדים הגדולים של נתניהו מתוך כחול לבן היו כל העת באזור המליאה והתלבטו אם להיכנס ולהצביע או להישאר בחוץ ולהימנע יחד עם חבריהם לסיעה. בזמן ההצבעה החוזרת הם החליטו בכל זאת להיכנס ולהצביע. כך הסבירה ח"כ חיימוביץ' את ההחלטה: "דחיית פיזור הכנסת לשם מיצוי המו"מ היא לא יותר מאשר מריחת זמן מיותרת, ולכן היום התנגדתי לה. חייבים לשים סוף לטירלול שעובר על המדינה שלנו".

מי שככל הנראה טווה את המהלך הוא יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד שלאורך כל היום עסק בחישובים והפעיל לחץ על חברי כנסת מתנדנדים. גם גדעון סער ששתיים מחברות הכנסת של הליכוד לא תמכו בחוק, יכול לרשום לעצמו ניצחון גדול. הוא האיש שנשאר לשקם את ההריסות אחרי בחירות 2006 לאחר שהליכוד נשאר עם 12 מנדטים, הוא גם האיש שהצליח ככל הנראה להביא לפירוק הממשלה.