בשורה לקהילה הגאה בעקבות תחקיר חדשות 12: שר המשפטים אבי ניסנקורן ושר העבודה והרווחה איציק שמולי, אישרו היום (רביעי) טיוטת חוק שתאפשר גם לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים בישראל. נוסח הטיוטה מבטל את תנאי הסף של "איש ואשתו יחד", היוצר מציאות מפלה שבה זוגות גאים נדחקים לתחתית רשימת ההמתנה, ומקבלים אפשרות לאמץ רק ילדים שהורים סטרייטים לא רצו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החוק המוצע מבנה הליך בחינה מחודש עבור מי שמבקש לאמץ ילד. ראשית, יבוטל תנאי הסף של "איש ואישה". שנית, יוקם מאגר של כלל המבקשים לאמץ ילד ושל המבקשים לקבל רישיון אומנה, ושלישית – יוגדרו התנאים השוויוניים לכניסה למאגר זה. נוסף על כך, ייקבע מנגנון התאמת מאמצים לילד, והשיקולים שיש להתחשב בהם במסגרת מנגנון ההתאמה, כך שעיקרון טובת הילד יהווה שיקול מכריע.

יו"ר סיעת כחול לבן, אבי ניסנקורן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"מתקדמים עוד צעד לעבר השוויון", ניסנקורן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

שר המשפטים אבי ניסנקורן, שיעלה את טיוטת החוק לוועדת השרים הקרובה: "מתקדמים עוד צעד אל עבר השוויון. החוק החדש יעגן את העובדה הטבעית הפשוטה, לפיה טובת הילד איננה תלויה בסיווג הזוגיות, אלא בתנאי כשירות אובייקטיביים ושוויוניים. החוק ישפר את הליכי האימוץ והאומנה לטובת הילד".

שר העבודה והרווחה איציק שמולי: "זהו תיקון היסטורי של אפליה קשה שישראלים רבים וטובים מחכים לו כל כך הרבה שנים. התחייבתי לשינוי והיום אנחנו מקיימים. כשר הרווחה אני יודע היטב כמה ילדים שחילצנו ממצבי סיכון והזנחה מחכים למשפחה חמה ואוהבת, ובזכות השינוי הזה יתאפשר המפגש עם זוגות להט״בים שכל כך כמהים להיות הורים ויש בהם כל כך הרבה אהבה לתת. אני מאחל לקהילתי ולעצמי שנזכה לאמץ ילדים רבים ככל האפשר אשר זקוקים לכך. רק דבר אחד צריך לקבוע ויקבע באימוץ: המסוגלות ההורית לספק את צרכי הילד, לא שום דבר אחר; ואני שמח שאנו עושים צעד נוסף בדרך לשוויון המלא ולהכרה בזכות להורות כזכות טבעית".

איציק שמולי (צילום: החדשות12)
שמולי: תיקון היסטורי של אפליה קשה | צילום: החדשות12

טיוטת החוק באה לטפל בנוהל הפנימי שנוצר לאורך השנים במשרד הרווחה ובשירות למען הילד, שמחלק את הזוגות המאמצים ואת הילדים המאומצים לשני "תורים": בתור א' נמצאים התינוקות הבריאים שיעברו להורים "רגילים" לכאורה, זוג סטרייטים. בתור ב' לעומת זאת, רשומים הילדים הגדולים, בעלי הרקע המורכב ועם צרכים מיוחדים, שיימסרו להורים מבוגרים או יחידניים. המדינה החליטה שגם הורים להט"בים יופנו ישירות לתור הזה, ויהיו רשאים לאמץ רק ילדים שהורים סטרייטים פשוט לא רצו.

מאז 1960 החוק בישראל מונע מזוגות מאותו המין לאמץ ילדים. בשל מחאתה של הקהילה הגאה, ב-2008 החליט היועמ"ש דאז, מני מזוז, להתיר לבני זוג מאותו המין לאמץ ילד בישראל ובכך יצר תקדים. עם זאת, למרות המלצתו של מזוז, החוק לא תוקן על ידי הכנסת - חרף ההבטחות השונות. ועדיין, עד היום מדינת ישראל מאשרת לזוגות חד-מיניים לאמץ בפועל, אך זאת רק לאחר שהכניסה אותם לרשימה נפרדת מזו של ההורים הסטרייטים.