על רקע ההכרזה אמש על הסכם השלום עם מרוקו, התראיין היום (שישי) שר החוץ לשעבר, סילבן שלום בתוכנית "שישי בחמש", ובה סיפר לגדעון אוקו כיצד חלם על הרגע הזה במהלך ביקורו במרוקו לפני 20 שנים, בהיותו שר החוץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"בשבילי כל מה שקורה עם ארצות המפרץ, סודן ומרוקו זה הגשמת חלום", סיפר סילבן שלום. "השקעתי בקשרים עם העולם הערבי שנים רבות מתוך אמונה שאפשר להתקדם במשא ומתן גם ללא קשר לעולם הפלסטיני". שלום הדגיש כי הסכמי השלום שנחתמו הם מהלך חשוב שמוביל למצב בו ישראל הופכת להיות מדינה ככל העמים ולא מבודדת. "מדינה אחרי מדינה חותמות הסכמי שלום עם ישראל ומרוקו, לדעתי, לא תהיה האחרונה".

כשנשאל על ביקורו במרוקו כשר חוץ שנת 2003, לטובת קידום הסכמים דומים הסביר חבר הכנסת לשעבר: "גם אז דובר על שיקום הקשרים בין המדינות כפי שהיו לפני האינתיפאדה והכרה אמריקנית בשטחי הסהרה המערבית, אבל אז המעצמה האמריקנית לא הייתה בתמונה כפי שהיא היום".

סילבן שלום (צילום: ארן דולב)
סילבן שלום | צילום: ארן דולב

"חשוב להדגיש כי היחסים לאחר חתימת ההסכם יהיו חמים יותר ושונים לחלוטין מאלה שמתקיימים היום", אמר שלום. "יש כאן קהילה עצומה של יוצאי מרוקו וצאצאיהם – מדובר כמעט במיליון אנשים". שר החוץ לשעבר הדגיש כי מדובר בקהילה ענקית שתלך לטיולי שורשים במקום והשווה את הדבר לאירוע דומה שקרה בשנות ה-90 כאשר ישראלים החלו לנסוע למסעות בפולין.

השלום בין ישראל למרוקו יהיה דומה יותר לשלום עם דובאי מאשר זה עם ירדן", הסביר שר החוץ לשעבר. שלום פירט על ההיבט הביטחוני והדגיש כי כל מדינות המפרץ, כולל מרוקו וערב הסעודית מבינות שיש לנו אויב משותף והוא אירן. "הם יודעים שאם אנחנו לא נעמוד לצידם הסיכוי שלהם להכריע את אירן הוא מאוד קטן".

המפץ בליכוד

"עד היום איש חי עוד לא חזר משם", אמר חבר הליכוד לשעבר לאחר שנשאל על סיכויי ההצלחה של גדעון סער לאחר שעזב את מפלגת הליכוד. "כל מי שעזב את הליכוד עד היום לא נשאר על המפה הפוליטית". חבר הכנסת לשעבר הבהיר כי השאלה החשובה בהיבט זה היא מתי ייערכו הבחירות. "אם הבחירות יתקיימו עכשיו, אני מניח שגדעון יקבל תמיכה; אם הבחירות יתקיימו בעוד שנה או שנתיים, התמונה תיראה אחרת לחלוטין".

עוד הסביר שלום כי מה שצפוי להכריע את כף המאזניים היא השאלה מה יהיה נושא הבחירות – מרוקו והחיסונים או הטיפול בקורונה. "עד כה נראה שהטיפול בקורונה אמור להיות הנושא המרכזי של הבחירות", אמר. "נכון לעכשיו זה נראה שונה. גם אם הבחירות יהיו בסוף מרץ, כבר יהיו חיסונים וכל נושא הטיפול בקורונה יהיה שונה לגמרי". בסיום דבריו ציטט שלום מדבריו של בגין ואמר: "אתה יודע איך תיכנס לבחירות, אבל אתה לא יודע איך תצא מהן".