הכנסת תפוזר מבלי שהח"כים יקצצו את שכרם? הממשלה הורידה היום (ראשון) שוב מסדר היום את קיצוץ שכר הבכירים וחברי הכנסת. המשמעות עלולה להיות שהכנסת תתפזר מבלי שהח"כים יוותרו על שקל משכרם, בצל המשבר הפוליטי והכלכלי.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורמים בממשלה טוענים שהוחלט להוריד מסדר היום את ההצעה שהעלה שר האוצר ישראל כ"ץ, בעקבות ערר שהגיש השר זאב אלקין – למרות שניתן היה להמשיך בקידומה למרות הערר. אלקין הגיש את הערר בטענה שההצעה "רזה מדי", ושיש להכיל אותה גם על הפקידות הבכירה.

לטענת אלקין, קיצוץ שלא יכלול את הפקידים הבכירים שמרוויחים יותר מחברי הכנסת יהיה צר, ויחסוך לקופת המדינה כ-70 מיליון שקלים בלבד. לטענתו הסכום הזה לא מספיק. התערבות בשכר הפקידים מצריכה התערבות בהסכמי שכר, הליך מורכב שתוקע כעת את ההצעה כולה. 

הכנסת אישרה לאחרונה להקפיא תוספת שכר שנתית של 6,000 שקלים, שאמורה היו להתווסף למשכורתם של הח"כים. אלא שחברי הכנסת התחייבו גם לקצץ משכרם הנוכחי, ולא רק לוותר על ההעלאה.

הצעת החוק של איתן גינזבורג ויש עתיד שאושרה לאחרונה, הקפיאה את התוספת שהיו אמורים הח"כים לקבל בינואר. התוספת נבעה באופן אבסורדי מהמשבר הכלכלי החמור, שפגע בעיקר בשכבות החלשות ובמקבלי המשכורות הנמוכות - והוביל לעליית השכר הממוצע במשק שאליו מוצמד שכר חברי הכנסת.

בשל המשבר, השכר הממוצע בישראל עלה ב-4.9%, שכן אחוז האבטלה טיפס ומקבלי משכורות נמוכות הפסיקו להשתכר לחלוטין. הדבר אמור היה להוביל לעלייה אוטומטית בשכרם של חברי הכנסת והשרים. אפילו בלי ההעלאה, חברי הכנסת משתכרים כיום בשכר חודשי של 50-40 אלף שקלים. עד כה הם לא ויתרו אפילו על שקל אחד משכרם.