פשרה או בחירות? צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן קיימו פגישות במהלך סוף השבוע האחרון, שבסופן אנחנו מפרסמים כי מסתמנת הסכמה בין הצדדים על סוגיית התקציב. המחלוקת המרכזית - בליכוד דורשים מעורבות במינויים במערכת המשפט. רעיון הארכת הרוטציה, עליו דיברו בשתי המפלגות, נתקל בקשיים משפטיים משמעותיים ולכן הוחלט שלא לקדמו בשלב זה. לצדדים נשארו רק שלושה ימים להגיע להסכמה, במידה ולא יסכימו, הכנסת תתפזר בחצות הלילה שבין שלישי לרביעי בשל אי העברת תקציב המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההסכמה המסתמנת בנושא התקציב תכלול מהלך בכנסת שיאפשר דחייה קצרה בהעברת התקציב - כדי שהצדדים ינסו להגיע להבנות רחבות בשאר הנושאים השנויים במחלוקת. לפי המתווה שנידון, התקציב יעבור בלי חוק ההסדרים, כדי לאפשר את השלמת התהליך בתוך כשבועיים עד שלושה שבועות. אם התקציב יעבור - הפרצה של נתניהו תיסגר, ואם לא - הכנסת תפוזר. 

בליכוד דורשים יותר מעורבות בנושאים המשפטיים. במפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו דורשים להיות מעורבים במינוי פרקליט המדינה, מינוי יועץ משפטי לממשלה ובמינוי שופטים. מנגד, בכחול לבן, שהנושא המשפטי היה חלק מרכזי במפלגה, מסרבים לדרישות האלו. מנגד, הם לא מצליחים למצוא מתווה שיבטיח שנתניהו יקיים את הרוטציה.

בנוסף לכך, בכחול לבן יש קבוצה לא מבוטלת שמתנגדת לפשרה והארכת הכהונה. אסף זמיר ומאחוריו עוד שורת חברי כנסת הודיעו לגנץ שהם לא יסכימו להארכת הרוטציה ומוכנים ללכת על כך לבחירות.

גם אם שני הצדדים יגיעו להסכמה, נראה כי אין מספיק זמן להעביר את תקציב המדינה. אם זה אכן זה יהיה המצב, שני הצדדים יוכלו להחליט כי התקציב אינו נושא שעליו הולכים לבחירות ולדחות את אישור התקציב.