אמש במליאה זה כבר היה נראה גמור, אבל הערב (שלישי) מתברר כי לאורך שעות הבוקר עד אחר הצהריים עוד התקיימו מגעים בין הגורמים השונים כדי לנסות ולהגיע לפשרה שתמנע בחירות. הפשרה הזאת נמנעה בסופו של דבר בגלל היבטים פוליטיים ומשפטיים, והכנסת מתפזרת בחצות הלילה. הבחירות יתקיימו 3 חודשים מאוחר יותר, ב-23 במרץ. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על השולחן יש שאלות רבות שמענה ברור עדיין אין: למשל - האם בתקופת הבחירות בני גנץ יהיה עדיין ראש הממשלה החליפי? הוא היה כזה לאורך כל הכהונה, אבל מה המשמעות של ראש ממשלה חליפי כשיש בחירות ורוטציה אין.

ישיבת ממשלה מ-24 במאי‎ (צילום: רויטרס)
ישיבת ממשלה. הליכוד ינצל את הרוב | צילום: רויטרס

כמו כן - לא ברור אם עיקרון הפריטטיות בממשלה (שוויוניות בהצבעה בממשלה בין שני חלקיה) בתוקף. בתקנון הממשלה זה לא אושר, למגינת ליבם של כחול לבן וחרף ניסיונות שלהם לקדם זאת, ולכן לליכוד יש רוב. גורמים שונים מספרים כי הליכוד מתכוון לנצל את הרוב שיש לו בממשלה על מנת לקבל שורה של החלטות, גם אם יעמדו בניגוד לעמדת כחול לבן. 

רון חולדאי (צילום: N12)
חולדאי. גוברות ההערכות שירוץ עם ניסנקורן | צילום: N12

במקביל, גם מפת המפלגות צפויה להשתנות, במיוחד בשמאל. גוברות ההערכות ששר המשפטים דהיום, אבי ניסנקורן, ירוץ עם חולדאי במפלגה בהתארגנות שתנסה לחתוך מסער את קולות מצביעי המרכז-שמאל. בסקר שפרסמנו הערב חולדאי זוכה ל-6 מנדטים, ומביא את כחול לבן בראשות גנץ לדרד את אחוז החסימה.

באשר לכחול לבן - בשלב זה לא ברור מה יהיה על גיבורי המפלגה שמתנדנדת סביב אחוז החסימה. גנץ אומר שימשיך על הסוף אך כלל לא ברור אם זה אכן יקרה. אשכנזי ככל הנראה יעזוב, ושלישיית המורדים מליל החניונים אמש עשויים למצוא עצמם בהתארגנות הפוליטית החדשה של חולדאי אם אכן תצא אל הפועל.