יחסים מלאים בין ישראל ומרוקו: אחרי איחוד האמירויות, בחריין וסודן - מגיע הערב (חמישי) תורה של מרוקו לנרמל את יחסיה עם ישראל. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צייץ בחשבון הטוויטר שלו שהמדינה הצפון-אפריקנית הסכימה לכונן יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל וכינה את המהלך "פריצת דרך משמעותית להשגת שלום במזרח התיכון". על פי הדיווחים, ארה"ב מתכוונת למכור למרוקו ארבעה מל"טים מתקדמים מסוג MKU9B כחלק מההסכם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת ההסכם, שסוכם סופית לאחר שיחת טלפון שקיים טראמפ עם מלך מרוקו, מוחמד השישי, וושינגטון תכיר בריבונותה של מרוקו בסהרה המערבית, חבל ארץ ענק שניטשת מחלוקת סביבו כבר עשרות שנים - ושהמרוקאים אף הקימו סביבו חומת ענק, בין היתר הודות לכלים וידע שקיבלו בעבר מישראל.  


"בחג החנוכה הזה אנחנו מביאים אור גדול למדינה ואזרחיה - ראשית החיסונים שיביאו סוף לקורונה ועכשיו אור גדול נוסף של שלום", אמר נתניהו, "תמיד פעלתי והאמנתי בו ועכשיו הוא מתממש. אני מודה לנשיא טראמפ על המאמצים הכבירים ועל כל הדברים הגדולים שעשית - לעולם לא נשכח זאת. אני מודה למלך מרוקו על החלטתו לעשות שלום היסטורי עם ישראל". 

"בין מרוקו והעם היהודי יש קשרים אמיצים למשך כל התקופה החדשה", הוסיף ראש הממשלה, "כולם מכירים את היחס החם בין מרוקו ליהודים החיים בה - קשר של אהדה וחיבה למסורת. הבסיס הזה מהווה את היסוד שעליו נבנה השלום. נקים משרדי קישור מחדש בין ישראל למרוקו - ואחר כך נכונן יחסי שלום דיפלומטיים מלאים וקו טיסות ישיר. יהיה כאן שלום חם מאוד". 

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי לא עודכנו על המהלך על ידי נתניהו - זאת בדומה להסכמים נוספים שנחתמו מול מדינות ערביות בתקופה האחרונה. גנץ ואשכנזי עודכנו על ההסכם מול מרוקו מגורמים אמריקניים לפני כמה שבועות - והיום שניהם עודכנו על הבשלת המהלך, טרם ההודעה של הנשיא טראמפ. 

ההסכם שיסלול את הדרך לנורמליזציה עם סעודיה?  

ישראל ומרוקו אמנם מקיימות יחסים ביניהן מאז שנות ה-60 ותיירים מישראל יכולים להגיע אליה ולבקר בה ללא חשש, אך עד כה היחסים בין המדינות לא היו יחסים רשמיים. במסגרת ההסדר עליו הכריז הנשיא טראמפ, יוקמו נציגויות רשמיות בשתי המדינות - ויפעל קו טיסות ישיר מישראל למרוקו. 

מלך מרוקו (צילום:  Carlos Alvarez/Getty Images)
ההסכם נסגר בשיחת טלפון בין טראמפ למלך מרוקו | צילום: Carlos Alvarez/Getty Images

כבר בספטמבר האחרון דיווחנו ב"חדשות סוף השבוע" כי אחד הצעדים הבאים שמתכנן ממשל טראמפ הוא פתיחת קו של טיסות ישירות בין ישראל למרוקובחברת אל על הודיעו שבעקבות ההסכם שהושג, הם יחלו בהיערכות מבצעית להפעלת טיסות ישירות לקזבלנקה בכפוף להשגת כלל האישורים הנדרשים מהרשויות השונות.

ההסכם עם מרוקו הוא הישג משמעותי, לפחות כמו ההסכמים שנחתמו עם איחוד האמירויות ובחריין. מדובר במדינה מרכזית ומשפיעה בעולם הערבי, שיחסיה עם סעודיה נחשבים קרובים וטובים במיוחד. יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, הביע אופטימיות כי בעקבות ההסכם עם מרוקו - הסכם עם סעודיה הוא "בלתי נמנע". 

מאמינים באוטונומיה בלבד? (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
הסכם רביעי עם מדינה ערבית תוך 4 חודשים. נתניהו, קושנר וטראמפ | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

"הנציגויות ברבאט ובתל אביב ייפתחו מחדש, בכוונה לפתוח שגרירויות", אמר קושנר לאחר היוודע דבר ההסכם, "בנוסף יתקיימו שיתופי פעולה כלכליים בין חברות ישראליות ומרוקאיות. זוהי אבן דרך היסטורית נוספת של ממשל טראמפ, שהוביל להשגת הסכם רביעי בין ישראל לאומה ערבית בתוך ארבעה חודשים". 

אהוד יערי על היסטוריית היחסים בין מרוקו לסהרה המערבית - והקשר הישראלי