המתווך בהסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות – חיים סבן. עם פרסום דבר ההסכם שנרקם בין ישראל לאיחוד האמירויות לכינון יחסים מלאים, מתבררים עוד ועוד פרטים על האופן בו הוא נרקם. איש העסקים הישראלי-אמריקני, חיים סבן, הוא מי שיצר את הקשר הראשוני עם מנהיג איחוד האמירויות מוחמד בן זאייד, בפגישה ביניהם לפני כשנתיים, באמירויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשיחה עם חדשות 12 הוא מספר את השתלשלות השיחה שהובילה אותנו להכרזה היום, "אמרתי לו, אתם עושים את כל מה שאתם עושים עם ישראל מתחת לרדאר, למה שלא תעלו למעלה - מעל הרדאר. הוא הסביר לי כל מיני הסברים ואמר לי 'יום יבוא'". בהמשך, נשאר סבן בקשר עם מי שהוציא לפועל את ההסכם וקידם אותו - שגריר האמירויות בארה"ב יוסף אל-עוטייבה שהמאמר שפרסם לפני כחודשיים ב"ידיעות אחרונות", היווה כבר הסכמה גלויה לכינון יחסים.

"ישראל ויתרה, לא דחתה, על הסיפוח שבכל מקרה היה חלום בהקיץ", מספר סבן על פרטי ההסכם, "אף אחד לא האמין שזה יקרה. מי שהבטיח, הבטיח מכל מיני סיבות אחרות, אבל זה לא היה קורה בכל מקרה. יש כמובן אספקטים אחרים של ההסכם הזה שאי אפשר לדבר עליהם כרגע, זה הסכם שיבוא בצעדים איטיים".

ההתקדמות לקראת ההסכם עצמו הגיעה, כאמור, עם הטור שפרסם אל-עוטייבה. "כשעבדנו יחד על הכתבה, יוסף התקשר אליי ואמר לי אני רוצה לפרסם בוושינגטון פוסט, אמרתי לו תעזוב, תדבר על הישראלים ישר ותגיד להם 'אם אתם לא מספחים, אנחנו נקדם נרמול יחסים', הוא אמר לי תן לי לבדוק, חזר אליי עם תשובה חיובית וזה התחיל את כדור השלג".

במהלך השיחה רמז סבן שהוא עומד בקשר גם עם מנהיג ערב הסעודית וכי ייתכן שגם איתה נכונן בהמשך יחסים. "הם מאוד מתואמים, האם זה יוליך לכך שגם סעודיה תצטרף? אני מאמין שכן, אבל זה ייקח יותר זמן".