דוהרים לבחירות: על רקע העימות המתמשך בין הליכוד לכחול לבן בנוגע לתקציב, שתי דמויות בכירות בליכוד נפגשו בימים האחרונים עם נתניהו והפצירו בו: "לך לבחירות כבר עכשיו". אותם בכירים הדגישו בפניו כי אסור להמתין, והבהירו: "תקציב דו-שנתי – המשמעות היא שגנץ ראש הממשלה". בתוך כך, נתניהו קיים פגישה דחופה בימים האחרונים עם השרה מכחול לבן פנינה תמנו שטה. בכחול לבן טוענים כי מדובר בניסיון להקים ממשלה צרה וחלופית. הליכוד: "הפגישות הן במסגרת הטיפול במגפת הקורונה". מטעמה של תמנו שטה נמסר: "מי שמחפש שתצטרף לממשלה צרה - מבזבז את הזמן שלו". על רקע המשבר, התבטלה מחר ישיבת הממשלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בהודעה שפרסמה מפלגת הליכוד, האשימו את כחול לבן בביטול ישיבת הממשלה. "ישיבת הממשלה לא תתכנס מחר בשל סירובם של כחול לבן להעלות לסדר היום תוכנית סיוע כלכלית ממשלתית של ראש הממשלה ושר האוצר להתמודדות עם משבר הקורונה בהיקף של 8.5 מיליארד ש"ח, הכוללת בתוכה סיוע לאוכלוסיות בסיכון", כתבו בליכוד. "הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל בעת הזאת של התמודדות עם משבר הקורונה".

ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
האם הולכים לבחירות? | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

בכחול לבן מיהרו להגיב: "ישיבת הממשלה מחר לא תתקיים לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה. זו לא הפעם הראשונה בה הליכוד לא עומד בהתחייבותו, וכל תירוץ אחר הינו שקר מוחלט לציבור הישראלי. כחול לבן הודיעה לליכוד שכל הצבעה הקשורה בקורונה לא תסבול דיחוי ותעבור בהצבעה טלפונית.

"הניסיון להעלות את תוכנית שר האוצר מהיום למחר הוא לא יותר מאשר ספין לא אחראי", המשיכו בכחול לבן. "אנו מצפים מהליכוד לעמוד בהסכם ולאשר את תקנון הממשלה שיאפשר את המשך היציבות שכל כך נדרשת בעת הזו. תשעה מיליון אזרחי ישראל מצפים מהממשלה ליציבות ואמינות, וכחול לבן לא תסכים לערער זאת".

בנימין נתניהו, בני גנץ (עיבוד: גילי יערי/תומר נומברג, פלאש 90)
נתניהו וגנץ | עיבוד: גילי יערי/תומר נומברג, פלאש 90

בפגישה שקיימו שני בכירים בליכוד עם נתניהו, הם הסבירו כי כל האג'נדה של כחול לבן שכעת נבלמת בשם הפריטטיות, כמו לדוגמה במשרד המשפטים - לא תיבלם יותר מרגע שתקציב דו שנתי יעבור וגנץ יידע שהוא צפוי לשבת על כיסא ראש הממשלה בנובמבר. בעקבות זאת, אמרו הבכירים לנתניהו שעליו ללכת לבחירות כבר עכשיו, וזאת על אף ההסכם הקואליציוני ובניגוד לדבריו של נתניהו שהבטיח שיקיים את הרוטציה "בלי שטיקים ובלי טריקים".

נתניהו בודק אפשרות של ממשלה צרה

בנוסף, החלו נתניהו ואנשיו לגשש ולבדוק אם יש אפשרות להקים ממשלה צרה חלופית. ביום חמישי האחרון, הבחינו גורמים פוליטיים שנכחו במשרד ראש הממשלה בשרה פנינה תמנו שטה צועדת ללשכת ראש הממשלה. הפגישה בין נתניהו והשרה תמנו שטה ארכה שעה וחצי. כביכול מדובר בפגישה שגרתית, אך מבדיקתנו עולה כי תמנו שטה הוקפצה על ידי ראש הממשלה מעכשיו לעכשיו לספק סקירה על היערכות משרדה להתפשטות הקורונה ומצב העלייה לארץ.

פנינה תמנו שטה (צילום: חיים צח, לע"מ)
השרה פנינה תמנו שטה | צילום: חיים צח, לע"מ

בכחול לבן רואים בפגישה הזו ניסיון מצד נתניהו "למשש דופק", כלומר, לבדוק את האפשרות שתמנו שטה תערוק לממשלת 61 צרה בראשות נתניהו - במידה וממשלת האחדות תתפרק. מצדה של השרה תמנו שטה הכחישו: "מי שמחפש שהיא תצטרף לממשלה צרה – מבזבז את הזמן שלו".

תגובת הליכוד: "ראש הממשלה פועל במטרה להעביר תקציב בהקדם על מנת לטפל בכלכלה ולמנוע בחירות מיותרות. הוא נפגש עם כלל שרי הממשלה באופן שוטף ועובר איתם על תוכניות ארוכות טווח כחלק מהטיפול במגפת הקורונה".