הסכמי נורמליזציה – בלי אישור הממשלה? היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה התייחסה היום (שני) לטענות לפיהן, ההסכמים שעתידים להיחתם עם איחוד האמירויות ובחריין – לא עברו את אישור הממשלה או הכנסת. על פי תשובתה, גם בלשכת נתניהו מבינים שלראש הממשלה אין את הסמכות לאשר את ההסכם לבדו וכי ההסכם ייכנסו לתוקף רק לאחר אישור בדיעבד על הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

היועצת המשפטית מסרה את הדברים במסגרת תשובה למכתב שנשלח לראש הממשלה, שר הביטחון, שר המשפטים, שר החוץ והיועץ המשפטי לממשלה. במסגרת המכתב, טען עורך הדין גלעד ברנע שההסכם מחייב את אישור הממשלה וייתכן שאף את אישור הכנסת.

"ראש הממשלה לבדו איננו מוסמך לחתום על הסכם מדיני זה ולהתיימר לחייב בו את מדינת ישראל", נכתב. "במילים אחרות פעולה כאמור תהא מנוגדת להיבטים מבניים יסודיים של משטרנו, מעמד הממשלה (ולא ראש הממשלה) כרשות המבצעת ולוקה גם בחוסר סמכות, ואף בחוסר סבירות קיצוני, על כל המשתמע והנובע מכך".  

בתשובתה של היועצת המשפטית שלומית ברנע פרגו, היא דחתה את הטענות והסבירה כי ההסכם לא ייכנס לתוקף עד לאישור הממשלה. "בהתאם למידע שנמסר לנו, בהסכם שמיועד לחתימה השבוע ייאמר מפורשות שהוא לא ייכנס לתוקף במועד חתימתו ויובא לאישור הממשלה לצורך אישרורו", כתבה ברנע פרגו. "בנוסף, נמסר לנו כי לאור חשיבותו של ההסכם, בכוונת ראש הממשלה להציע לממשלה להביאו גם לאישור הכנסת".