ישראל בכר בריאיון בלעדי: היועץ האסטרטגי, הסוקר, המושך בחוטים, האיש שעבד מאחורי הקלעים בקמפיינים, בבחירות, בעצם כמעט עם כולם. אהוד ברק ואריה דרעי, משה כחלון, בני גנץ, וגם עם נתניהו, האיש שטמן לו בסוף מלכודת שנויה מאוד במחלוקת. יועץ התקשורת הכי מתוקשר במדינה בשנה האחרונה יושב לשיחה בלעדית עם דני קושמרו ל"אולפן שישי" - ופותח את הכל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אחרי ההפסד של נתניהו ב-2006, בכר בדיוק חזר מניו יורק, שם למד לתואר בקמפיינים פוליטיים, ונתניהו, שאוהב אמריקה, התחבר לחשיבה שבכר הביא משם. בכר סיפר על הפגישה הראשונה שלו עם נתניהו, בה נכחה גם רעייתו, בביתם: "שרה, היא באה ועברה מאחוריי ואמרה איזה יופי, כיפה בדיוק כמו שאנחנו אוהבים. ואז הרגשתי כאילו... נסגר לי מעגל".

וכמו בפגישה הראשונה מעיד בכר, בכר חווה את שרה כחלק מיחידה שמציע נתניהו: "היאבהחלט משפיעה, אולי זה לא פוליטיקלי קורקט להגיד, אבל אני שמעתי דברי טעם. אני מודה. ואני חושב שצריך להפנים שבאיזשהו מקום הם סוג של יחידה אחת שבה הוא שואב ממנה המון המון כוח ותעצומות נפש, סוג של פאוור-קאפל כזה פוליטי שעובד ביחד".

בנימין ושרה נתניהו מתכוננים לקבל את פני נשיא ארה"ב (צילום: DOUG MILLS/AFP, getty images)
"הם פאוור-קאפל פוליטי שעובד ביחד" | צילום: DOUG MILLS/AFP, getty images

ואז, אחרי מלחמת לבנון, בכר ממציא את מה שלימים ככל הנראה תקרא שיטת נתניהו - הגוש שיביא אותם למעון ברחוב בלפור, וידאג להשאיר אותו שם. "אני מבין שבעצם צריך לחשוב על כל המערכת הפוליטית בצורה אחרת לגמרי", אומר בכר. "אני אומר לנתניהו, תשמע, אנחנו צריכים ליצור גוש אלקטורלי שבכל סיטואציה שלא תהיה כשאנחנו מגיעים לנשיא, אתה כבר ניצחת. זה בעצם היה הרעיון".

"אני אמרתי לו, תראה, בלי החרדים אנחנו לא מגיעים לראשות הממשלה, שיהיה ברור. אז התגובה הראשונית שלו הייתה: אני לא נותן קצבאות. אני מעדיף לא להיות רוהמ, ואני לא נותן קצבאות עוד פעם. אז אמרתי לו, אז אתה לא תהיה רוהמ. והוא עשה לי... ככה. כעבור יומיים הוא מתקשר אליי אומר לי, טוב, צריכים לפתור את העניין. אז העניין נפתר יותר מאוחר. הוא הבין בסוף שכדי לבנות את אסטרטגיית הגוש, החרדים הם חלק מרכזי בתוך העניין".

וכך תיאוריית הגוש של בכר הוכיחה את עצמה בפעם הראשונה, ומאז שוב ושוב ושוב, ושינתה לעד את הפוליטיקה הישראלית. יש שיאמרו שזה הפך לשיטת נתניהו. אמירות והבטחות זה פחות חשוב, מה שחשוב הוא דבר אחד: לנצח. וכך נתניהו ממשיך לפזר הבטחות: מדינה פלסטינית מפורזת, מיטוט חמאס, ועוד רבים אחרים.

כל אלה לא מפריעים לנתניהו להמשיך לנצח גם את בחירות 2013, גם את 2015. בכר יעבוד אז בהתאמה עם אריה דרעי של ש"ס ועם משה כחלון וכולנו. ב-2019 יתחיל לעבוד על מה שהוא רואה כאחד הפרויקטים הכי גדולים שעשה, 10 שנים אחרי שעבד עם נתניהו, בכר חוצה את הקווים כדי להתמוד מולו עם בני גנץ.

ישראל בכר, לשעבר יועצו של בני גנץ (צילום: החדשות)
בכר ובני גנץ | צילום: החדשות

"בליכוד הם הלכו על רצח אופי. זה הביטוי המקצועי. כלומר מחיקת האישיות של בני, זה היה בעצם הקמפיין. הוא מתחיל להבין את האכזריות של הפוליטיקה באמת, בסיפור הטלפון האירני. לא ידעת בעצם מה קורה כאן. כלומר, יש פריצה, אין פריצה, מי הדליף, מי לא הדליף, למי היה כל עניין בכל הסאגה הזאת. לא ידענו את כל התמונה של הפרטים. לא ידענו אותה באותה נקודת זמן, זה היה סוג של ניהול משבר תוך כדי הבנה של האירוע".

לאורך כל הקמפיין, נתניהו ואנשיו הטיחו בגנץ ובבכר את הכל, "קמפיין של רצח אופי" כמו שקרה לו בכר. ואז הגיעה גם הפריצה האירנית לטלפון של גנץ. אבל כל אלה לא הכינו את בכר למכה מתחת לחגורה שהגיעה בדמותו של רב. גיא חבורה הצליח להתקרב לבכר במהלך הקמפיין, ולהקליט אותו, הכל לכאורה בהוראת ראש הממשלה בעצמו.

"בחדר לא הייתי ישראל היועץ, הייתי ישראל האדם"

"יושב מולי טורף, בכסות של רב, ומנהל איתי שיחה שמתחילתה ועד סופה המטרה היא להוציא כמה משפטים", מספר בכר. "כשהכול מוקלט מכתחילה. והשיחה הולכת לכיוונים יותר ויותר פוליטיים. והוא מפעיל עליי מניפולציות דתיות, רגשיות, אמוניות. עכשיו, אני מודה, בחדר לא הייתי ישראל היועץ, הייתי ישראל האדם. זו האמת."

עבדתי עם נתניהו חמש שנים, ברמה הפוליטית אין לי ציפיה ממנו, אני לא נאיבי. אבל ברמה האישית הייתה לי צביטה בלב, אני מודה. כי בכל זאת עשינו דברים גדולים ביחד. אבל בסדר, זו הפוליטיקה".

צפו בכתבה המלאה מתוך "אולפן שישי"