העימות על ההפגנות: קבינט הקורונה התפזר אמש ללא קבלת החלטות על הקשחה בסגר, והוא צפוי להתכנס היום (רביעי) בשעה 11:30 לדון נוסף. בישיבה אתמול סוכם כי שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר המשפטים אבי ניסנקורן והשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, יביאו לדיון היום מתווה שיגביל את ההפגנות אך לא יאסור אותן לגמרי, ובמקביל יאפשר לקיים תפילות בחוץ. את ההצעה לגיבוש המתווים יזם שר החוץ גבי אשכנזי והם יגובשו על ידי הצוותים במשרדים. שר הפנים אריה דרעי איים: "לא אוכל להישאר בממשלה שתחליט על סגירת בתי כנסת אבל תשאיר הפגנות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוך כך, סגן שר הבריאות, יואב קיש, התראיין היום ב"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין, ואמר: "לתקופה הזאת שהתחלואה עולה, אנחנו צריכים ללכת להחמרה נוספת. המשמעות היא שכל מסגרות החינוך יישארו סגורות. אני חושב שיש לקיים את ההפגנות ולפתוח את בתי הכנסת תחת מתווה". עוד אמר סגן השר כי מספר החולים צפוי להגיע היום לשיאו ומספר הנדבקים היומי צפוי להגיע ל-6,000 . להערכתו של קיש ההחמרה בהנחיות תיכנס לתוקפה מיד אחרי יום כיפור. 

הדרישה של נתניהו (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
"הפארסה הזאת חייבת להיפסק". נתניהו | צילום: פיטוסי , פלאש 90

הדיון שהתקיים אתמול בקבינט הקורונה התמקד בעיקר בסוגיית ההפגנות והתפילות. בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתמיכת דרעי והשר לביטחון פנים אוחנה, קרא לעצור את ההפגנות, בכחול לבן הביעו התנגדו וטענו כי רק הגורמים המקצועיים מוסמכים להכריע בנושא.

"במשך זמן רב נמנעתי מלהתבטא בעניין, ואחרי ששמעתי את המומחים טוענים שהתקהלויות זה סכנה עצומה לבריאות הציבור, זו חובתי להתייחס", אמר נתניהו בקבינט הקורונה. "כל הציבור נדרש לקיים הגבלות ורק קבוצה של מפגינים מוחרגת מהכלל. מותר ללכת לכותל רק אם אתה גר במרחק 1,000 מטר משם, אבל לבלפור אפשר להגיע מכל רחבי הארץ. בכותל מותר רק בקפסולות של 20, ובהפגנות הכל מותר".

סגן שר הבריאות יואב קיש  (צילום: דוברות הכנסת)
סגן שר הבריאות | צילום: דוברות הכנסת

"הפארסה הזאת חייבת להיפסק", המשיך נתניהו. "כולם מבינים זאת, גם בשמאל. אנחנו בשעת חירום. חייב להיות דין אחד גם לתפילות וגם להפגנות - ולכל ההתקהלויות באשר הן. אחרת הציבור לא ישמע להנחיות ונגביר את התחלואה למימדים איומים".

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר במהלך הדיון: "צריך להתאים את ההפגנות לסגר, אבל ההגבלות צריכות להיקבע על ידי צוות מקצועי ולא על ידי פוליטיקאים, שנגדם מופנית המחאה. נתמוך גם במתן סמכויות אכיפה למשטרה כלפי מפגינים שיפרו את ההנחיות".

אריה דרעי  (צילום: Noam Revkin Fenton - Flash90)
"הפגנות כן, תפילה לא? ממשלה לא יהודית". דרעי | צילום: Noam Revkin Fenton - Flash90

לאחר שנחשף בקבינט הקורונה כי יותר מ-20 אלף תלמידים במוסדות הלא רשמיים של החינוך החרדי לומדים כרגיל, השר דרעי הגיב: "זה עושה המון נזק למגזר החרדי. למה לא מדברים על ההפגנות וחופי הים? אתם מדברים רק על מקוואות, בתי כנסת וארבעת המינים".

"אני מוכן ללכת לרבנים לשכנע אותם להתפלל בחוץ", אמר דרעי. "אני לא יכול לשכנע לוותר על הקפות ושמחת בית השואבה, אם ההפגנות יימשכו. אנחנו ממשלה יהודית ודמוקרטית, ואצלי היהודית היא הראשונה והחשובה. אם הממשלה תחליט תפילות לא, הפגנות כן - לא יודע אם אוכל להישאר בממשלה כזאת שאינה יהודית".

"הפגנות כן, תפילה לא? ממשלה לא יהודית", המשיך דרעי. "כמו שהערך של ההפגנות זה מקודש, כיהודי חרדי ולא רק כחרדי, בעבור דתיים וחילונים תפילות בימים הנוראים זה מקודש".

הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
ההפגנות יהפכו וירטואליות? המחאה בבלפור | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

פרויקטור הקורונה רוני גמזו השיב: "בעניין ההפגנות אנחנו לא מגלגלים עיניים". על כך אמר השר אוחנה: "כל התקהלות דינה אחת". נתניהו הסכים: "יש הסכמה שצריך כלל אחיד לגבי כל ההתקהלויות". שר המשפטים אבי ניסנקורן הביע התנגדות נחרצת: "אין הסכמה. צריך לדון בכל מקרה לגופו".

על כך אמר נתניהו: "אם אתה עושה הגבלות על התקהלויות ציבוריות הן צריכות להיות שוויוניות. צריך אחידות גם לגבי בתי כנסת וגם לגבי הפגנות. כל המדינה מדברת על זה". אוחנה גיבה את נתניהו: "אם לא יהיה דין אחד המתפללים יפרצו את הכללים".

הקריאה להגבלת ההפגנות קיבלה אתמול אחר הצוהריים חיזוק מח"כ עפר שלח מסיעת יש עתיד-תלם שקרא גם הוא לעצירת ההפגנות. "מי שהמטרה יקרה לליבו צריך להגיד עכשיו: עוצרים עד סוף הסגר, ממשיכים בדרכים אחרות", קרא ח"כ שלח. לדבריו, "אין דבר צודק יותר ממחאה נגד ראש ממשלה מושחת וכושל. ואין דבר מוצדק יותר מעצירת ההפגנות ההמוניות נגדו ברגע הקריטי הזה".

הפגנה ראשונה הופכת וירטואלית

בזמן שהדיון בקבינט הקורונה נמשך, הפגנה ראשונה הופכת וירטואלית: תנועת "דרכנו" החליטה לקיים במוצאי שבת הקרובה הפגנה וירטואלית בשל התחלואה הגוברת. "יש מאות אלפי ישראלים שרוצים להשתתף בהפגנות וחוששים אז אנחנו נאפשר להם להפגין תוך גילוי אחריות ושמירה על ההנחיות", אמר מנכ"ל "דרכנו" יאיא פינק.

בתנועת "הדגלים השחורים" קראו לציבור שלא להפגין או להתפלל במקומות סגורים ללא הפקדה על מסכות וריחוק חברתי. "גם בהפגנות וגם בתפילות באוויר הפתוח, עם מסכות, ותוך שמירת מרחק ישנו סיכון אפסי להדבקה בקורונה", נכתב בחשבון הטוויטר של התנועה. "זו אינה הצהרה, אלא מסקנה מבוססת על נתונים ומחקר".

_OBJ

"כל השאר - מסוכן יותר ומיותר", הדגישו. "כיוון שלממשלה ולראש המושחתים, הכישלון העומד בראשה, חשובה העמדה הפוליטית הרבה יותר מבריאות הציבור, האחריות היא עלינו, אזרחי ישראל, להישמר לנפשנו - אל תפגינו ואל תתפללו במקום סגור, ללא מסכות או ללא שמירת מרחק כנדרש".

גם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד התייחס לסוגיית ההפגנות בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר: "האופוזיציה, ראש האופוזיציה, יפעת שאשא ביטון, פרופ' גמזו, המפגינים על הגשרים, אזרחי ישראל, החולים בקורונה, כולנו אשמים בזה שנתניהו נכשל בניהול המשבר כישלון שלא היה כמותו".