לקראת ההצבעה על הצעת החוק שתאסור כהונה של ראש ממשלה עם כתב אישום, חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל מסיעת "דרך ארץ", וככל הנראה לא רק הם, הודיעו אתמול (שני) שלא יתמכו בחקיקה שתערער את יציבות הקואליציה. במקביל, בישיבת סיעת כחול לבן היום בכנסת טענו כמה בכירים כי אם כבר נגזר שהממשלה הזו תתפרק, עדיף שהבחירות יתקיימו בנובמבר, כמה שיותר מוקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לפי ההצעה שיזמה יש עתיד, נשיא המדינה ראובן ריבלין לא יטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר הכנסת שהוגש נגדו כתב אישום. האוזר והנדל הבהירו בישיבת הסיעה היום שלא יתמכו בהצעת החוק שתעלה ברביעי להצבעה בקריאה טרומית.

צבי האוזר ויועז הנדל (צילום: נועם רבקין פלאש 90)
צבי האוזר ויועז הנדל | צילום: נועם רבקין פלאש 90

השניים צפויים לקבל בבחירות הקרובות שריון בגוש הימין, ייתכן שבסיעת ימינה בראשות נפתלי בנט, ועל כן לא רוצים לתמוך בצעד שבוחרי הימין סולדים ממנו. כמה חברי כנסת אחרים בכחול לבן אמרו בישיבת הסיעה כי הם מסתייגים מהחוק עקרונית.

במערכת הפוליטית אין שאלה אם יהיו בחירות או לא, אלא רק אם יהיו אלה בחירות 2020 ב' או 2021 א' - במקרה שהחוק לדחיית תקציב המדינה יאושר בכנסת.

מליאת הכנסת בהצבעה על התפזרותה לקראת בחירות 2020 (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
המתח מתנקז ליום רביעי. מליאת הכנסת | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

ביום רביעי יונחו על סדר היום של מליאת הכנסת גם הצעת החוק של האוזר והנדל לדחיית המועד האחרון להגשת תקציב המדינה והבחירות, וגם ההצעה של יש עתיד לאסור על כהונה של ראש ממשלה עם כתב אישום. אם ברגע האחרון כחול לבן תחליט לתמוך בהצעה הזו, הדבר צפוי להביא לפירוקה של ממשלת נתניהו וגנץ.

גלנט לגנץ: "גלה אחריות, אל תפגע בשנת הלימודים"

שר החינוך יואב גלנט קרא אמש ליו"ר כחול לבן בני גנץ להסכים לאישור תקציב חד-שנתי על מנת ששנת הלימודים תיפתח במועדה. "גנץ, תגלה אחריות, שים את הפוליטיקה בצד ואל תפגע בפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר", כתב גלנט בחשבון הטוויטר שלו. "אנחנו חייבים לאשר תקציב מיידי כדי לפתוח את כל מערכת החינוך בזמן. חינוך ילדי ישראל הוא לפני הכל".

השר יואב גלנט, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
שר החינוך יואב גלנט | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

"1.5 מיליארד שקלים מוכנים באוצר לטובת החינוך המשלים במערכת החינוך, ובכלל זה תוכניות קרב, היל"ה, המתנ"סים ועוד רבות אחרות", המשיך גלנט. "לצערי, לא ניתן להעביר את הכסף כל עוד אין תקציב מאושר למדינת ישראל. אני קורא לגנץ: הצטרף אלינו לאישור מיידי של הצעת התקציב - כדי שנוכל למנוע את ביטול התוכניות החינוכיות החשובות הללו ולמנוע את פיטוריהם של אלפי עובדי הוראה".

גנץ הציב אולטימטום, נתניהו לא נענה

ביום ראשון החליטו הליכוד וכחול לבן לתמוך בהצעת החוק של חברי הכנסת האוזר והנדל לדחות בשלושה חודשים את המועד האחרון להעברת התקציב ופיזור הכנסת. כעבור שעות בודדות העריכו בכחול לבן שמדובר בתרגיל של נתניהו שמתכוון להפיל את חוק הדחייה בהמשך, ורק רוצה לצלוח בשלום את הדיון ביום רביעי על הצעת החוק שתאסור על כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום.

ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
דוהרים לבחירות. נתניהו וגנץ | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

אתמול בשעות הצהריים הציב גנץ אולטימטום לנתניהו ודרש שחוק הדחייה יעבור בשלוש קריאות ב-24 השעות הקרובות. "נתניהו, אני קורא לך להעביר החלטת ממשלה עוד הערב ולתת תוקף אמיתי להבטחתך מאמש - לדון ולאשר את תקציב המדינה בתוך 100 ימים מהיום", הדגיש גנץ בפתח ישיבת סיעת כחול לבן. "הסר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי ובמקום פאניקה - נאפשר לציבור ודאות, ביטחון ואמון".

נתניהו דחה את האולטימטום וחזר על תמיכתו החד-משמעית בתקציב חד-שנתי, שגם יותיר לו עוד "תחנת יציאה" מההסכם בינו לבין גנץ בשנה הבאה. "אנחנו לא צריכים 24 שעות, אנחנו לא צריכים אפילו 24 דקות", אמר בפתח ישיבת סיעת הליכוד. "יש לנו תקציב מוכן ומותאם לקורונה, בדיוק למה שצריכים אזרחי ישראל. זה מזרים כסף גם לכיסים של האזרחים וגם לעסקים. זה מוכן וזה מה שצריך להעביר, ואפשר לעשות את זה מיד".