הציבור בעד הטלת הגבלות על מפגינים ומתפללים: מנתוני סקר חדש שערך היום (רביעי) מכון מדגם בראשות מנו גבע בשיתוף iPanel עבור חדשות 12 עולה כי רוב הציבור תומך בהגבלת ההפגנות בבלפור ובסגירת בתי כנסת במטרה להוביל להורדת נתוני התחלואה המאמירים בקורונה. עוד עולה מהסקר כי מפלגה חדשה בראשותה של יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון, צפויה לזכות ב-8 מנדטים ולפגוע בעיקר בליכוד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תחילה, שאלנו את המשתתפים בסקר למי היו מצביעים לו הבחירות היו מתקיימות היום? במצב כזה, מפלגת הליכוד בראשות נתניהו הייתה זוכה ב-29 מנדטים - לראשונה זה שנה וחצי מתחת לרף 30 המנדטים. ימינה בראשות נפתלי בנט ממשיכה ליהנות מנתונים מחמיאים וזוכה ב-21 מנדטים בסקר שערכנו, יש עתיד-תל"ם בראשות יאיר לפיד עם 17 מנדטים, זאת לעומת כחול לבן בראשות גנץ שמסתפקת ב-9 מנדטים בלבד. 

סקר מנדטים (צילום: N12)
תמונת המנדטים. הליכוד מתחת ל-30 לראשונה מזה שנה וחצי | צילום: N12
סקר מנדטים (צילום: N12)
כחול לבן בנתון חד ספרתי בסקר | צילום: N12

נתונים נוספים שעולים מהסקר: הרשימה המשותפת שומרת על כוחה עם 15 מנדטים, ש"ס בראשות אריה דרעי נותרת אף היא בגודלה הנוכחי של 9 מנדטים, ישראל ביתנו של ליברמן עם 8 מנדטים ויהדות התורה אחרי התפטרותו של ליצמן ממשרדו עם 7 מנדטים. מרצ בראשות ניצן הורוביץ עם 5 מנדטים. 

4 מפלגות שחברות היום בממשלה לא עוברות את אחוז החסימה לפי נתוני הסקר: העבודה בראשות עמיר פרץ (1.8% אחוזי תמיכה), הבית היהודי בראשות רפי פרץ (0.6%), גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס (0.5%) ודרך ארץ של יועז הנדל וצבי האוזר (0.6%).  

סקר מנדטים (צילום: N12)
4 מפלגות החברות בקואליציה לא עוברות את אחוז החסימה | צילום: N12
סקר מנדטים (צילום: N12)
מפת הגושים לפי נתוני הסקר | צילום: N12

ההתחזקות המשמעותית של בנט מציבה את גוש הימין על נתון של 66 מנדטים (50 מנדטים לליכוד ולימינה, 16 מנדטים למפלגות החרדיות). גוש המרכז-שמאל זוכה ב-46 מנדטים בלבד, ואילו ישראל ביתנו של ליברמן שאינה מזדהה עם אף אחד מהגושים עם 8 מנדטים. 

מפלגה בראשות יפעת שאשא-ביטון גורפת מנדטים מ-4 מפלגות שונות  

עוד שאלנו את המשתתפים בסקר למי היו מצביעים לו מפלגה בראשות יפעת שאשא ביטון הייתה מתמודדת ויתר המפלגות היו נותרות ללא שינוי? במקרה כזה, חברת הכנסת שעומדת בראש ועדת הקורונה של הכנסת הייתה זוכה ב-8 מנדטים - נתון התחלתי מרשים. ומאין מגיעים 8 המנדטים הללו? מלא פחות מ-4 מפלגות שונות, כשהמפלגה שנפגעת הכי הרבה מכך היא הליכוד. 

סקר מנדטים (צילום: N12)
8 מנדטים למפלגה חדשה בראשות יו"ר ועדת הקורונה | צילום: N12

בעקבות כניסה אפשרית של שאשא ביטון לזירה בראשות מפלגה משלה, הליכוד נחלש ב-3 מנדטים ויורד ל-26 בלבד, וגם ימינה של בנט שנחלשת ב-2 מנדטים ומסתפקת ב-19. מנדט אחד עובר אליה גם מיש עתיד-תל"ם שנחלשת ל-16 מנדטים ואילו כחול לבן בראשות גנץ מצטמקת ל-7 מנדטים בלבד.  

יפעת שאשא ביטון (צילום: Hadas ParushFlash90)
8 מנדטים למפלגה בראשותה. ח"כ יפעת שאשא-ביטון | צילום: Hadas ParushFlash90

יתר המפלגות נותרות ללא שינוי בכוחן בעקבות הקמת מפלגה בראשותה של ח"כ שאשא-ביטון: הרשימה המשותפת עם 15 מנדטים, ישראל ביתנו של ליברמן עם 8, יהדות התורה עם 7 מנדטים ומרצ עם 5 מנדטים. גם במקרה זה, מפלגות העבודה, הבית היהודי, גשר ודרך ארץ לא עוברות את אחוז החסימה. 

מפלגה חדשה בראשות שאשא-ביטון גורמת לכך שגוש הימין מצטמק ב-5 מנדטים אך עדיין זוכה לרוב: 61 מנדטים לנתניהו ולמפלגות החרדיות (בהשוואה ל-66 אם שאשא-ביטון לא רצה בנפרד). גוש המרכז-שמאל עם 43 מנדטים ואילו הגוש הבלתי מזוהה, שמכיל את ישראל ביתנו של ליברמן ומפלגתה של שאשא-ביטון עם 16 מנדטים.  


הציבור אשם במצב התחלואה בקורונה יותר מהממשלה 

בכל האמור לסוגייה שמחוללת סערה בדיוני קבינט הקורונה האם צריך או לא צריך להטיל הגבלות על קיום ההפגנות מול בית ראש הממשלה בבלפור, רוב מוחלט בציבור סבור שיש צורך להגבילן בעקבות נתוני התחלואה הגבוהים: 70% חושבים שכן (44% בטוחים בכך ו-26% חושבים כך), זאת לעומת 22% שבטוחים או חושבים שלא ו-8% שלא יודעים. בקרב מי שמגדירים את עצמם ימין - 84% חושבים שיש להגביל את ההפגנות ובקרב מי שמגדירים את עצמם מרכז-שמאל גם כן יש רוב, אך קטן הרבה יותר - 53% סבורים כך. 

סקר קורונה (צילום: N12)
רוב מוחלט תומך בהגבלת ההפגנות מול מעון ראש הממשלה | צילום: N12

לשאלה האם יש לסגור את בתי הכנסת ביום הכיפורים בעקבות נתוני התחלואה הגבוהים בקורונה, רוב מוחלט בציבור של 60% סבור שיש לעשות כן, זאת לעומת 32% שחושבים שלא ו-8% שלא יודעים. מהנתונים עולה ש-75% מתומכי המרכז-שמאל תומכים בצעד כזה לעומת 53% ממשיבים שהגדירו את עצמם תומכי ימין.

סקר קורונה (צילום: N12)
רוב בציבור תומך בסגירת בתי הכנסת ביום הכיפורים | צילום: N12

עוד שאלנו מי האשם העיקרי במצב התחלואה בקורונה בישראל, ובקרב כלל המדגם עולה תמונה מעניינת לפיה עיקר האשמה מופנית אל הציבור: 48% מהמשיבים סבורים שהציבור הוא האשם בכך, זאת לעומת 42% שענו שהממשלה היא זו שאשמה ו-10% שלא יודעים. בקרב מי שמגדירים עצמם כתומכי ימין, 62% סבורים שהציבור אשם, ואילו בקרב מי שמגדירים עצמם כתומכי מרכז-שמאל, 66% מפנים אצבע מאשימה לעבר הממשלה.

סקר קורונה (צילום: N12)
רוב הציבור מאשים את עצמו במצב התחלואה בקורונה | צילום: N12בימים האחרונים ראש הממשלה נתניהו וח"כ יפעת שאשא-ביטון מאשימים זה את זה באחריות למשבר הקורונה, ובמסגרת הסקר שאלנו מי לדעתם צודק? בקרב כלל המדגם, 36% סבורים שח"כ שאשא-ביטון צודקת, זאת לעומת 22% שחושבים שהצדק בצד של ראש הממשלה. עם זאת, רוב המשיבים, 42% מהם, ענו שהם לא יודעים מי צודק. בקרב מי שמגדיר עצמו כימין, 26% בצד של שאשא-ביטון ו-24% בצד של נתניהו ובקרב מי שמגדיר את עצמו כמרכז-שמאל, 55% סבורים ששאשא-ביטון צודקת ורק 21% שנתניהו צודק.

____________________

מזמין הסקר: חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 23/9/2020 
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 512
מספר המתבקשים להשתתף: 3,471
טעות הדגימה המירבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני