התארגנות אופוזיציונית לנתניהו: רק שלשום (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו הלין על כך שקשה לממשלה ולו באופן אישי להעביר החלטות בנושא הקורונה, כשהכנסת לא אחת מבטלת את ההגבלות השונות. בהמשך למאבקים עם ועדת הקורונה, בשבוע הבא צפוי לקום פורום חדש שיעסוק בהתפשטות המגפה, בהשתתפות ראשי סיעות האופוזיציה – יעלון, ליברמן ובנט – וגם כמה מיריביו של נתניהו בליכוד: סער, דיכטר וברקת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מדובר בוועדת משנה שכפופה לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ובראשה יעמוד גם ח"כ צבי האוזר, שיזם את הרעיון. הוועדה עתידה להתחיל ולפעול כבר בשבוע הבא. הסמכויות שיהיו לחברי הכנסת יכללו חקירה ובקרה על מדיניות הממשלה והחלטותיה. בפורום המיוחד ייקחו חלק בכירי האופוזיציה וביניהם חברי הכנסת משה יעלון, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן.

אך לצד השמות האלה, שפועלים בגלוי נגד מדיניות הממשלה – רשימה של בכירים בליכוד תצטרף לוועדת המשנה. מדובר בחברי הכנסת גדעון סער, אבי דיכטר וניר ברקת. יש לציין כי הם חברי כנסת במפלגת השלטון שנתניהו לא מינה לשרים, לא נחשבים למקורביו של ראש הממשלה ועשויים בתפקידם החדש גם לבקר את מדיניותו.

גדעון סער וניר ברקת
בפורום אחד עם ראשי האופוזיציה. ברקת וסער | עיבוד: הדס פרוש, קובי ריכטר, TPS, פלאש90
נתניהו במסיבת עיתונאים במשרד הבריאות
"הפיכת ההחלטות - פופוליזם". ראש הממשלה נתניהו אמש במשרד הבריאות | צילום: קובי גדעון , לעמ

הדיון הראשון בפורום החדש יתקיים כבר במהלך השבוע הקרוב. הוא יעסוק בנושא מוכנות ישראל לגל הקורונה השלישי, שצפוי בחורף. עד כה, לא התקיים דיון אסטרטגי בנושא הזה. צפויים להשתתף בו גם אנשי מערכת הביטחון, מערכת הבריאות והמל"ל.

בתקופה האחרונה, וועדת הקורונה של הכנסת בראשות ח"כ יפעת שאשא-ביטון, גם היא מהליכוד, שינתה לא פעם את החלטות הממשלה בעניין הגבלות הקורונה. ראינו השבוע את ביטול ההחלטה על סגירת המסעדות, כך גם לגבי פתיחת חופי הים והבריכות בסופי שבוע – בניגוד למה שעבר בממשלה.

צבי האוזר מועמדים

נתניה עצמו הביע ביקורת על ההליך הזה. בהצהרתו אמש במסיבת העיתונאים במשרד הבריאות אמר: "למה יש את ההפיכות האלו? בגלל הפופוליזם. כל כך קל להפוך איזו החלטה. אנחנו משתדלים להימנע מהגבלות - פה ושם יש ואולי היו עוד יותר. כשאתה בא עם זה תמיד יש מי שירוויח מלהגיד שלא נעשה הגבלות ולכן התחלואה עולה. שיפרנו את זה, אנחנו נפעל טוב יותר, ואני מבקש לא רק מהציבור אלא גם מנבחרי הציבור - תנהגו באחריות".

בתגובה לידיעה על הקמת "קבינט הצללים" במסגרת פורום מצומצם של ועדת החוץ והביטחון, מבהירים חבר הכנסת ניר ברקת וגדעון סער מהליכוד, שמבחינתם מדובר בחברות בוועדה חדשה שהוקמה ולא בקבינט צללים, ועדה שעושה את עבודתה מול הממשלה ולא בשום התארגנות לעומתית.