הסגר יהיה ארוך, החרדים מחויבים לקיום הסכם הרוטציה: בריאיון למהדורה המרכזית אמש (שני) התייחס שר הביטחון בני גנץ, שמשמש בימים שבהם נתניהו בחו"ל כראש הממשלה בפועל, לסגר הצפוי ולמאבק בהתפשטות הקורונה. הוא אמר כי מערך החקירות האפידמיולוגיות שנועד לקטוע את שרשראות ההדבקה כבר פועל באופן יעיל והדגיש שהמפלגות החרדיות מחויבות להסכם הרוטציה, שלפיו הוא יהיה ראש הממשלה בנובמבר הבא.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לקחנו על עצמנו משימות רבות במערכת הביטחון", אמר גנץ. "אנחנו נמצאים בעשרות רשויות שבהן יש אתגר בריאותי מאוד גדול. גם פרופ' ברבש ישב אצלי בישיבה הראשונה כשהנחיתי על ההקמה של מפקדת הקורונה. היא הוקמה תוך כמה ימים ותוך שבועות ספורים היא הגיעה לתכולת עבודה מאוד גבוהה והיא הולכת ומשתפרת". 

הצצה למוקד פיקוד העורף (צילום: N12)
"מפקדת הקורונה עובדת, מוכנה ופעילה" | צילום: N12

שר הביטחון ציין כי "המפקדה קיימת, עובדת, מוכנה ופעילה, זו רק שאלה של הגברת קצב התפקוד והיקף היכולת שלה לטפל. החיבור של הורדת היקף התחלואה והמשך בניין הכוח של המפקדה והן של יכולת הטיפול בבתי החולים יקחו את המדינה למצב שנוכל לחיות בשגרת קורונה". 

גנץ הבהיר בריאיון כי מבחינתו, הוא יעשה הכל שזה יהיה הסגר האחרון: "אני חושב שהסגר יהיה באזור שלושה שבועות-חודש ואני מקווה שהביצועים יהיו טובים מספיק כדי שנוכל לקצר אותו. אני מציע לציבור בישראל להיערך למשך זמן ארוך בכל תקופת החגים שלפנינו, זה ייקח זמן ולא לצפות לקיצורי דרך". 

"יש סיכום עם המפלגות החרדיות לקיום ההסכם, ראיתי בעיניים" 

גנץ נשאל בריאיון האם לדעתו הסכם הרוטציה עם נתניהו יקויים והוא ייכנס לתפקיד ראש הממשלה בנובמבר 2021 - ואמר שהחרדים מחויבים לכך: "בהסכמים צריך לעמוד. הממשלה הזו צריכה להיות ממשלה ארוכה והרוטציה צריכה להתממש. יש סיכום עם המפלגות החרדיות על זה שההסכם הזה יקוים, יש חתימות של המפלגות החרדיות שההסכם בינינו לבין הליכוד הוא נספח בהסכם שהם חתומים עליו, ראיתי בעיניים". 

מוקדם יותר אתמול, התראיין השר אריה דרעי לאתר "כיכר השבת", שם התנער מהערבות שנתן לגנץ לכך שהרוטציה תתקיים. גנץ התייחס לכך ואמר: "אני לא חושב שדרעי משקר, אני חושב שהוא לא מדייק בדבריו. אני מאמין שאמשיך לשרת את מדינת ישראל על כלל אזרחיה כל עוד נשמה פוליטית באפי ונראה מה יקרה בנובמבר. זו לא שאלה של אמונה, אלא של לכבד הסכם". 

בני גנץ אריה דרעי (עיבוד: מרים אלסטר, פלאש 90)
"החרדים מחויבים לקיום ההסכמים, ראיתי בעיניים" | עיבוד: מרים אלסטר, פלאש 90

גנץ קרא להתחיל ולעבוד על התקציב לשנת 2021: "כולם יודעים שבין 23 לדצמבר (המועד הבא לאישור התקציב לשנת 2020) ל-1 בינואר יש שבוע, אין מה להתעסק עם התקציב הזה, צריך לשבת ולהכין את תקציב 2021. זה חשוב למשק, לאזרחים ולאיך שמדינת ישראל נראית בעיני העולם. צריך תוכנית תקציבית מסודרת לכל אזרחי המדינה". 

"כמה שזה ייראה מוזר, אני יודע שיש לנו הסכם וצריך לעמוד בו, אני יודע שתקציב 2021 גם יוביל אותי לרוטציה וכפוליטיקאי אני רוצה את זה, אבל יותר מכל דבר אחר חשובה לי מדינת ישראל", אמר גנץ, "חשובים לי אזרחיה וחשובים לי מיליון מובטלים. אלה הדברים החשובים, לא מה שיקרה איתי בנובמבר הבא". 

על הסכמי השלום: "אני יודע מה יש בהם, נשארתי כאן כדי לדאוג לביטחון ולקורונה" 

בריאיון התייחס גנץ להסכמי השלום שייחתמו היום על מדשאת הבית הלבן בין ישראל, איחוד האמירויות הערביות ובחריין, והשיב לאמירות לפיהן נתניהו מידר אותו ואת שר החוץ אשכנזי מהפרטים: "עם כל הוויכוחים והציניות אני רוצה לאחל לו (לנתניהו) הצלחה. יש לנו פה הזדמנות פנטסטית. מהלך של שלום בינינו לבין האמירויות ובחריין זה שער להסכמים עתידיים שיכולים להיות". 

הסכם שלום בין ישראל לאיחוד האמריות (עיבוד: רויטרס)
"אני יודע מה יש בהסכמים" | עיבוד: רויטרס

"שוחחתי עם מקבילי באיחוד האמירויות ועם מקבילי בבחריין, אני יודע מה יש בהסכמים", הדגיש גנץ, "אני שמח שהוא (נתניהו) נסע לשם, אני נמצא כאן ודואג לביטחון וליתר הדברים. אני לא צריך להיות סטטיסט שימחא כפיים, יש לי כאן המון עבודה בקורונה".