ההגבלות החדשות נכנסות לתוקף: ועדת הקורונה אישרה היום (ראשון) את הגבלת ההתקהלויות בברים, פאבים ואולמות אירועים ל-50 איש החל ממחר בשעה 08:00. מי שמתחתן הערב יוכל לקיים אירוע בהגבלה של עד 250 איש. ההגבלות החדשות לא יחולו על המסעדות, אך גורמים בענף חוששים מהגבלה שכזו ומכנים אותה "גזר דין מוות". משרד הבריאות לוחץ להכליל את המסעדות ובתי התפילה בהגבלות, וכן דורש להטיל הגבלות נוספות על התקהלויות בחופי הים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"מנהיגות נמדדת בעיקר בזמנים קשים כאלה", אמרה יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון, לאחר אישור ההגבלות. "אני כואבת את הצער שחווים בעלי השמחות ובעלי האולמות עם ביטול האירועים שתכננו השבוע אך אנחנו בשעת חירום ועל הממשלה להטיל את הגזרות הללו. עם זאת, יש לנו חובה מוסרית אמתית לפצות את האנשים שאנחנו כופים עליהם את צמצום הפעילות וסגירת המקומות".

סגן שר הבריאות יואב קיש  (צילום: דוברות הכנסת)
סגן שר הבריאות יואב קיש | צילום: דוברות הכנסת

"ניסנו לבחון את החלת הצו לסוף השבוע, אך העלייה החדה בתחלואה, בחולים המונשמים ובחולים שמצבם קשה, איננה מאפשרת לנו להמתין", המשיכה ח"כ שאשא ביטון. יש לנו חובה מוסרית עמוקה לפצות את בעלי האולמות, אנשי האירועים, הקייטרינג והצילום. חייבים סנקציות אמתיות כדי להפוך את האכיפה ליעילה".

בנוסף, יו"ר הוועדה דרשה מהאוצר למסור לוועדה ביום רביעי הקרוב את מתווה הסיוע לבעלי האולמות שיאפשר להשיב לזוגות המתחתנים את המקדמות.

חתן שובר את הכוס (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
חוזרים להגבלות בחתונות. אילוסטרציה | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

סגן שר הבריאות יואב קיש הדגיש בדיון בוועדה כי "אחוז החיובים מבין הנבדקים הוא בסביבות ה-5 אחוזים. אנחנו בדרך לנתונים של הגל הראשון שאז היינו בשיא בכ-7%. בחודש יולי יש בארבעה ימים כבר 40 אחוז מהחולים של חודש יוני - אנחנו עלולים לסיים את החודש עם 300-400 חולים קשה".

גם בתוך קבינט הקורונה קיימות תחזיות דומות לכ-300 חולים קשה בתוך שבועיים. על הפרק שורה של הגבלות - בים, בפארקים ובמסעדות. החלטות סופיות צפויות להתקבל ביממה הקרובה.  

"אם לא נפעל להקטנת האירועים - נשלם מחיר כבד עוד שבועיים", הוסיף סגן השר קיש. "אם לא נעשה עכשיו צעדים קשים נמצא את עצמנו בעוד סגר. אנחנו מנסים לשמר את המשק כמה שאפשר, ולעצור את ההתקהלויות שבהן יכול להיות "מדביק-על" ולגרום להאצה של ההדבקה ההמונית". ח"כ קטי שטרית מהליכוד הוסיפה בוועדה: "אנחנו רואים שצעירים נדבקים עכשיו הרבה יותר, הגל השני הוא הרבה יותר חמור מהראשון - חייבים לחזור להגבלות".  

מסעדה בתקופת הקורונה (צילום: Miriam Alster Flash90, פלאש 90)
גם הגבלות במסעדות על הפרק | צילום: Miriam Alster Flash90, פלאש 90

יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון, התייחסה בריאיון ל"חדשות הבוקר" לסוגיית פיצוי בעלי המסעדות והאולמות: "מי שצריך לפצות את בעלי האולמות זו המדינה, נקודה. זה השיח שאנו מנהלים מול הממשלה ומול ראש הממשלה. אנו פועלים ואנו ממשיכים לפעול בכל תוקף שגם בעלי האולמות וגם המסעדות וכל מי שהמדינה כופה עליו את הצמצום הזה – יקבל פיצוי כנדרש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע מוקדם יותר בפתח ישיבת הממשלה כי בעקבות העלייה בתחלואה יש כוונה להטיל מגבלות נוספות על הציבור. "נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליט קבינט הקורונה", אמר, והודיע: "נקיים הערכה מחודשת על מצבנו ועל הצעדים הנדרשים".

נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: N12)
נתניהו בישיבת הממשלה | צילום: N12

"אנחנו בעיצומה של מתקפת קורונה מחודשת", התריע ראש הממשלה, "התפרצות חזקה מאוד שעולה ומתפשטת בעולם ואצלנו. ארגון הבריאות העולמי ציין את המזרח התיכון כמוקד התפרצות עולמי - וזה לא פוסח על ישראל. כפי שהתרעתי מספר החולים קשים יעלה". במקביל, הודיע נתניהו על צעדים לטיפול במשבר הכלכלי. "בימים הקרובים נציג תכנית כלכלית מיוחדת. זו משימת על מבחינתי ומבחינת הממשלה", אמר.