על רקע הצלילה בסקרים, ההתחממות בגזרות השונות והצל הכבד של בחירות רביעיות - התראיין שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ לתכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח ששודר הערב (שבת). יו"ר כחול לבן אמנם הבטיח כי טובת ישראל לנגד עיניו - אך בנושא התקציב הבהיר שלא יסכים לפשרה, גם אם המחיר לאזרחים יהיה בחירות נוספות. על הזעם הציבורי אמר: "מבין את השנאה כלפי נתניהו. מבין את האכזבה ממני". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

גנץ עדיין לא מתחרט על המהלך שעשה להיכנס לממשלת אחדות, גם אם זו לא ממש צולחת יום ללא משבר קואליציוני. "לא מתחרט לשנייה שנכנס לממשלה. היה משבר, אי אפשר היה להישאר אדיש למצב הזה. זה רחוק מלהיות מלבב אבל זה הכרחי", אמר בריאיון.

יאיר לפיד ובני גנץ בכנסת (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
בימים טובים יותר - גנץ ולפיד | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בסוגיית התקציב הבוערת שמאיימת לפזר את הכנסת עוד החודש, הבהיר כי יתעקש על תקציב דו-שנתי למרות דרישת נתניהו והליכוד: "בשביל לייצב את הממשלה, נדרשת תכנית ל2020-2021. לא תקציב חגים ולא תקציב לסופ"ש, תקציב לשנה שלמה. זה מה שאנחנו מבינים. אגב, כל טובי הכלכלנים אומרים את הסיפור הזה ולכן אנחנו מתעקשים. אני לא אוותר".

לדבריו של גנץ, הוא אינו מעוניין בבחירות בשל המשבר העמוק שבו נמצאת המדינה. מי שאולי דווקא כן שואף לשם, הוא טוען, הם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפו לשעבר להנהגת כחול לבן - יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. האחרון, בניגוד אליו - דווקא נוסק בסקרים. "אני לא רואה את יאיר לפיד ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל", אמר. עם זאת הוא סרב לומר אם יתמוך בחוק שאוסר על ראש ממשלה עם כתב אישום לכהן במקרה שנתניהו יוביל לבחירות.

ובתוך כל המערבולת הפוליטית בני גנץ הוא גם שר הביטחון - והנה רק אתמול נשמעה אזעקת שווא בצפון הארץ ושלשום תקף צה"ל ברצועת עזה לאחר מספר רב של בלוני תבערה שנשלחו לכיוון ישראל. "יש אתגר בכל אחד בחזיתות", אמר גנץ. "הגיע עצם, קיבלו החלטה להפעיל (אזעקה) ואז הלכו לתחקר את המערכת. באירן אנחנו עסוקים כל יום. הם ממשיכים לחתור אחר הגרעין, ממשיכים לשלח פעילות טרור בכל מקום במזרח התיכון, ממשיכים לנסות להתבסס בסוריה. אנחנו עוקבים, מטפלים, מדברים פחות, עושים יותר. בלון שמתנפח יותר מדי בעזה, יכול להתפוץ על הראש. שלחו בלונים אתמול - קיבלו הסבר על המקום".

התקיפה ברצועת עזה בתגובה לשיגור בלוני התבערה (צילום: חדשות)
תקיפת חיל האוויר שלשום בעזה | צילום: חדשות

בנוגע ליחסים עם ראש הממשלה הוא אומר: "היחסים הם יחסים טובים, ברור על מה אנחנו חלוקים. לא נכנסתי לממשלה בשביל ראש הממשלה נתניהו".

גנץ התייחס גם לאסון שפקד את לבנון השבוע והבהיר כי ישראל לא הייתה מעורבת באירוע: "חס וחלילה, בביירות קרה אסון שאין לנו שום נגיעה אליו. האיום הגדול ביותר על לבנון הוא חיזבאללה. מדינת ישראל צריכה להיות נכונה להציע עזרה הומניטרית בעת קשה זו. אנחנו המדינה החזקה והמוסרית ביותר באזור. אנחנו מוכנים לשים בצד שנאות, יש פה רגע אנושי גדול".

רינה מצליח שאלה את גנץ מה שמצביעיו הרבים מסבב הבחירות השלישי תוהים לגביו: היכן עומד החוק שלא מאפשר למי שחשוד בפליליים לרוץ לראשות הממשלה? "אי אפשר לקדם את זה כרגע במסגרת ההסכם הקואליציוני שבתוכו אנחנו נמצאים", השיב יו"ר כחול לבן. "אנחנו נראה מה נעשה אם נתניהו יעשה את הטעות הזאת ויגרור את מדינת ישראל לבחירות בעידן הכי קשה שלה".

"לנתניהו יש אתגרים אישיים ומשפטיים מאוד מאוד גדולים", התייחס גנץ לשיקוליו של נתניהו. "הוא עושה חשבונות נוספים שאצלי לא קיימים. אני מניח שיש לו שיקולים אישיים ופוליטיים שבגינם הוא רוצה בחירות. לא יכול להיות שמישהו שאכפת לו מהמדינה ורואה מה קורה כאן יגיע למסקנה שמה שמתאים לה זה בחירות".

ומה עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ששמו נזרק לא פעם כאלטרנטיבה להחלפת גנץ בכחול לבן? את השיחות ביניהם הוא לא הסכים לחשוף: "נפגשתי עם אייזנקוט, השיחות בינינו יישארו בינינו". 

ח"כ משה בוגי יעלון הגיע לאולפן והתראיין גם הוא אצל רינה מצליח. "אם גנץ רוצה למנוע בחירות - שיעזור לחוקק את החוקים נגד נתניהו", אמר. הוא פנה לגנץ וטען בתוקף שמפלגתו לא מעוניינת בבחירות: "אני אומר עכשיו לבני גנץ, אנחנו יכולים לעשות עכשיו כמה מהלכים שימנעו בחירות. היינו צריכים לעשות את זה אז ולצערי גנץ ואשכנזי קרסו 4 ימים לפני".

על נתניהו הוא אמר: "רמת ההסתה שמקורה בבלפור היא רמה גבוהה. אין שום סימטריה בהסתה. ההיסטוריה שלנו מצביעה על כך שהרוצחים יצאו מצד אחד של המפה אל הצד השני. זו הסתה פרועה שאיננה קשורה לאידיאולוגיה, אלא לאינטרס של איש אחד להימלט מספסל הנאשמים".