שר הפנים אריה דרעי טרק בזעם את הטלפון במהלך שיחה עם ראש הממשלה נתניהו. זאת, בעקבות המשבר החריף שנוצר היום (רביעי) בקואליציה לאחר שעלתה להצבעה הצעת חוק שקוראת להקים ועדת חקירה שתבחן את התנהלות השופטים בישראל. בשיחה בין השניים הטיח דרעי בנתניהו: אנחנו עם מיליון מובטלים, ואתה מוביל לבחירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לפני ההצבעה בכנסת התקיימה שיחה קשה מאוד בין ח"כ משה גפני, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, השר דרעי וראש הממשלה נתניהו, שבה הבין שר הפנים כי נתניהו עומד לשבור את הסיכום שלו עם כחול לבן, ולהורות לנציגי הליכוד לתמוך בהצעת החוק.

דרעי זעם בשיחה ואמר לנתניהו: "אתה מוליך אותנו לבחירות, ופוגע ביחסי האמון שלנו וביכולת התיווך שלי עם כחול לבן. מדינת ישראל עם מיליון מובטלים וזה מה שחשוב עכשיו?! אם אתה רוצה בחירות אז תגיד שאתה רוצה בחירות". 

כבר קיבלו תפקידים? גפני וליצמן
זעם במפלגות החרדיות: נתניהו גוזר קופון על חשבוננו | צילום: צילום: אלי סגל

ביהדות התורה ובש"ס התרעמו על כך שנתניהו הורה להם לתמוך ביוזמה, אולם הדיר רגליו מההצבעה ואף התיר לחברי ליכוד נוספים להיעדר ממנה. כעת הם חוששים שמפלגתו של גנץ תנצל את ההתפחתות כדי לקדם חקיקה נגדם. 

גורם במפלגות החרדיות האשים בשיחה עם N12: נתניהו מנסה לגזור קופן על חשבוננו בציבור שלו, ואנחנו נשלם את המחיר בחיכוכים עם כחול לבן.

הצעת החוק שעומדת בלב המשבר הקואליציוני לא התקבלה לאחר ש-54 חברי כנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה,  הצביעו נגד, ו-43 הצביעו בעד. מטרת ההצעה, שהגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ' ממפלגת ימינה, הייתה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבחן את ניגודי העניינים של השופטים בישראל.

הסערה הפוליטית החלה היום סמוך לשעה 14:00, עם הודעת יו"ר הקואליציה כי חברי הליכוד יתמכו בחוק. ח"כ זוהר הסביר: "אין לנו רצון ללכת לבחירות, ההחלטה נובעת מהרצון שלנו לעמוד בציפיות הבוחרים". בכחול לבן אמרו בתגובה כי "הצבעה בעד הקמת ועדת חקירה לשופטים היא הכרזת מלחמה נגד הדמוקרטיה הישראלית".

סמוטריץ':
יוזם החוק שעורר סערה בכנסת. בצלאל סמוטריץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

שר הביטחון גנץ, השוהה בבידוד בשל חשיפה לחולה קורונה, הגיב להודעה ותקף: "במקום לטפל במובטלים ובעצמאים - הליכוד מבקש לחקור את השופטים. במקום לעסוק במחדל הכלכלי, מייצרים מחדל מוסרי. מי שמעדיף לחבל בדמוקרטיה במקום לעסוק בהצלת חיי אדם פוגע באזרחי ישראל ולא אאפשר זאת".

לקראת ההצבעה נאם שר המשפטים אבי ניסנקורן במליאת הכנסת ויצא בחריפות נגד החקיקה. "אני מתבייש בליכוד שנכנע לימינה, תתביישו לכם", אמר. "יש פה מבחן לדמוקרטיה הישראלית ולשלטון החוק. מה שהליכוד עשה זו הפרה טוטאלית ובוטה של ההסכם הקואליציוני. אני מתבייש שראש הממשלה הורה לחברי הליכוד להצביע בעד הצבעה כזו".

מההצבעה נעדרו לא מעט נציגי ליכוד ובהם בנימין נתניהו, אמיר אוחנה, ניר ברקת, דוד ביטן, מירי רגב, טלי פלוסקוב, יובל שטייניץ, ישראל כ"ץ, אבי דיכטר, עוזי דיין ויולי אדלשטיין. על פי גורמים בכנסת, שר החוץ גבי אשכנזי נראה מתנפל בצעקות על ח"כ זוהר לאחר ההצבעה, ואף איים לקדם ועדת חקירה לפרשת הצוללות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו עסוק בימים האחרונים אך ורק במטרה אחת - בגיבוש קופסת קורונה כלכלית שתזרים כסף לעצמאים ולעסקים".