בעקבות הריאיון ב"פגוש את העיתונות" והכוונה לבטל את החלטות הממשלה בכנסת - נתניהו החליט לפטר את יפעת שאשא ביטון מתפקידה. החלטת נתניהו פורסמה הערב (שבת) לראשונה ב-N12, זמן קצר לאחר הריאיון של יו"ר ועדת הקורונה. שאשא ביטון גילתה על הכוונה להדיח אותה מתפקידה מהפרסום הראשון ב-N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכיר בליכוד אמר כי נתניהו ידיח אותה מראשות הוועדה והבהיר: "לא ניתן להמשיך כך". מדובר במהלך לא פשוט שדורש את הסכמת כחול לבן, בעיקר מכיוון שיו"ר ועדת הכנסת שצריך לאשר את ההדחה הוא איתן גינזבורג מכחול לבן. מחר בשעה 14:00 עדיין צפוי להתקיים דיון בוועדה בראשות ח"כ שאשא-ביטון - ונשאלת השאלה אם נתניהו יזום דיון מקדים בוועדת הכנסת כדי להדיח אותה לפני כן.

שאשא ביטון מסרה בתגובה לדיווח: "אני חברה בקואליציה ומכבדת את החלטות הממשלה. חלק מרכזי מעבודת הכנסת הוא לבקר את עבודת הממשלה ואם יש טעויות - צריך לתקן".

עוד אמרה: "תפקידי לבחון את הדרך הנכונה ביותר להיאבק בנגיף, לשמור על בריאותם הנפשית והפיזית של האזרחים ולהציל את פרנסתם של רבבות עובדות ועובדים. באתי למטרה אחת, לשרת את עם ישראל. אם איאלץ לשלם בעבור זה מחיר אישי - אקבל את זה באהבה".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), חברת ועדת הקורונה, מסרה בתגובה: "אם מדיחים יו"ר ועדה בכנסת בגלל עבודתו המקצועית זה מראה שראש הממשלה מפחד מהביקורת ושהוא הפך לדיקטטור במלוא מובן המילה. ואדוני הדיקטטור נתניהו, אם אתה חושב שזה ילך לך בקלות, אתה טועה". יו"ר מפלגתה אביגדור ליברמן הוסיף מסר לנתניהו: "אולי שכחת אבל תפקידה של הכנסת לפקח על עבודת הממשלה ולא להיות חותמת גומי".

גם גדעון סער מהליכוד ביקר את מהלך ההדחה: "האיומים על ח"כ שאשא-ביטון מיותרים. היא אינה שואלת את השאלות לבדה. יש ויכוח עקרוני וחשוב האם נתוני התחלואה מצדיקים את החרפת הפגיעה בכלכלה ובפרנסה. ויכוח זה לא יוכרע באיומים. יש להציג נתונים, ככל שיש כאלה, ולשכנע את הכנסת ואת הציבור. הממשלה מכהנת מכח אמון הכנסת, ולא להיפך".

קארין אלהרר מיש עתיד הוסיפה כי ההחלטה היא "היא תעודת עניות לדמוקרטיה הישראלית. קוראת לחברי כחול לבן ובפרט לאיתן גינזבורג שלא לאשר את הבקשה בועדת הכנסת. כנסת חייבת לפקח על עבודת הממשלה. זו דמוקרטיה".

ההדחה - ימים לאחר העימות הפומבי בוועדה

השבוע עמדו בליכוד לפטר את שאשא ביטון, לאחר שאישרה פתיחת חדרי כושר ובריכות. ההחלטה גררה זעם רב בליכוד ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמרה לה שידיח אותה: "נגמר הסיפור, שיהיו לך חיים נעימים".

ועדת הקורונה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
ועדת הקורונה, ארכיון | צילום: דוברות הכנסת

בתיעוד מתוך הוועדה ניתן לראות את יו"ר הקואליציה מיקי זוהר ממהר לכיוון שאשא ביטון רגע לפני ההצבעה ולוחש דבר מה באוזנה. בהמשך התברר שהוא אמר לה: "את סיימת את דרכך עם הליכוד, את מודחת מראשות הוועדה ושיהיו לך חיים נעימים". שאשא ביטון לא שעתה לדבריו והחליטה לקיים את ההצבעה בכל זאת.

לבסוף החליטו בליכוד לנקוט נגדה צעדים משמעתיים - ולנסות שלא להעביר אליה החלטות לאישור. עם זאת, מחר הייתה אמורה ועדת הקורונה בראשותה לדון בהגבלות החדשות שאושרו בממשלה לפני סוף השבוע.

 

יו"ר ועדת הקורונה אמרה הערב בריאיון ל"פגוש את העיתונות" כי תשקול אם לאמץ את ההחלטות החדשות של הממשלה: "מחר נדון בהגבלות, נדרוש נתונים. רוצים לקבל תמונת מצב כוללת, לדעת אם הצעדים שנדרשים נכונים. אני לא בטוחה שאנחנו נמצאים במצב שמצדיק סגר. צריכים להבין מה הנזק הכלכלי לעומת התועלת הבריאותית בכל צעד".

על חדרי הכושר והבריכות אמרה: "כרגע אין נתונים חדשים, גם בדברי ההסבר של החלטת הממשלה הם כותבים את זה והם יצטרכו להסביר לנו למה, למרות שאין נתונים, הם דורשים לסגור שוב את חדרי הכושר והבריכות. נשמע את כל אנשי המקצוע ונקבל את ההחלטות".

שאשא-ביטון הבהירה כי גם הסגר המוצע בחופי הים צריך לעבור את אישור הוועדה - וקראה לפיתוח תו סגול מיוחד למסעדות, שבהן ככל הידוע נדבקו 24 איש עד כה. "החקירות לא מספיק טובות וזה פוגע בהיערכות לחורף", הוסיפה - ואמרה כי לא שוחחה עם נתניהו לאחר העימות עם יו"ר הקואליציה מיקי זוהר.