פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, העניק ריאיון הערב (חמישי) למהדורה המרכזית שבו התייחס לסערה שמתחוללת בימים האחרונים, מאז חשיפתו של עמית סגל. ניצן הכחיש את הממצאים, לפיהם טרפד חקירה נגד מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך - מחשש שחקירה כזו תועיל למאבקו הציבורי של ראש הממשלה בנימין נתניהו והתעקש בתוקף כי מדובר בספין תקשורתי. בנוסף, הוא הסביר למה החליט לשובר שתיקה דווקא עכשיו: "כמה שקרים במשפט אחד, יש גבול למה שאני יכול לשאת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ברגע שראיתי את ראש ממשלת ישראל עומד מול כל עם ישראל ואומר ש'פרקליט המדינה והמפכ"ל הפכו אדם חף מפשע למחבל כדי לפגוע בראש הממשלה' - אמרתי עד כאן", אמר ניצן. 

"מי שקבע בזמנו שאל קיעאן הוא מחבל היו המפכ"ל, ראש הממשלה, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ועוד. ופתאום, אחרי שלוש שנים, ראש הממשלה החליט להתנצל. אין לי בעיה - לא אני קבעתי שהוא מחבל, זה שקר מוחלט. להיפך, אני קבעתי בחוות דעת רשמית שפורסמה, שלא ניתן לקבוע אם הוא מחבל או לא. אם ראש הממשלה רוצה להתנצל זה בסדר גמור, אבל מה הקשר למייל ולחשיפה שאין להם שום קשר לנושא הזה?".

בנימין נתניהו, רוני אלשיך, שי ניצן‎ (עיבוד: פלאש/90 )
בנימין נתניהו, רוני אלשיך, שי ניצן‎ | עיבוד: פלאש/90

"אני פניתי לשב"כ ואמרתי שאני רוצה לדעת - זה היה פיגוע או לא היה פיגוע. התשובה רשמית של השב"כ הייתה: 'אנחנו לא יכולים לדעת אם זה פיגוע או לא'. בהחלטתי כתבתי שני דברים. א', זה לא תפקידי לקבוע – אני צריך להחליט אם להעמיד לדין או לא. דבר נוסף כתבתי שיש אינדקציות לכאן ולכאן אבל לא ניתן לקבוע בהסתברות גבוהה את אחת משתי האפשרויות".

אז כשעומד ראש הממשלה, שהוא אמר שהמנוח מחבל, ואומר שאני קבעתי שהוא מחבל מה ששקר – ועוד אומר שעשיתי את זה כדי לפגוע בראש הממשלה, מה הקשר בכלל? האם האיש מחבל או לא זו שאלה מאוד חשובה, למשפחה בוודאי – אבל איך ראש הממשלה קשור בכלל לעניין הזה?".

אום אל חיראן (צילום: הדס פרטוש/פלאש 90)
פינוי אום אל חיראן | צילום: הדס פרטוש/פלאש 90

"אין לזה שום קשר לראש הממשלה", הוסיף. "יש לזה קשר לשאלה איך 2 ראשי מערכות חשובות צריכים לנהל ויכוחים ביניהם. על זה היה הנושא. אני עד היום חושב, שפרקליט מדינה ומפכ"ל לא צריכים להתקוטט בפומבי. אני גם אמרתי למפכ"ל את דעתי, אמרתי לו שההתנהגות שלו הייתה שערורייתית, שהוא לא היה צריך לתקוף את מח"ש חזיתית, זה גם לא היה נכון מה שהוא טען על מח"ש".

"וזה מה שכל כך הרגיז אותי. לקחו מייל שנכתב על עניין אחר לגמרי וסילפו אותו לחלוטין. מח"ש באותה תקופה הייתה במהלך החקירה, המפכ"ל יצא ותקף את מח"ש על דרך ניהול החקירה. אני הוצאתי הודעה פומבית שמגינה על מח"ש, ואמרתי שהיא חוקרת במקצועיות ובהגינות. ראש מח"ש מאוד נפגע ודרש שאצא פומבית נגד המפכ"ל ואגיב".

"אמרתי לו שזו לא דרכי, אני לא אפעל כמו המפכ"ל. אני לא חושב שפרקליט מדינה ומפכ"ל צריכים לנהל קרבות בוץ. אם אני אעשה את זה, הראשונים שישמחו זה כל מי שרוצה ברעתה של מערכת אכיפת החוק. אגב, ראש הממשלה מציג את עצמו כמי שרוצה ברעת מערכת אכיפת החוק? למה הוא חושב שזה כוון אליו?".

"לא נתתי גיבוי למפכ"ל שאמר מאה פעם שבעיניו האיש מחבל ולמיטב ידעתי הוא עד היום חושב כך. הוויכוח היה על האם פרקליט המדינה והמפכ"ל צריכים להתכתש בתקשורת. גם אם הייתי מתכוון לראש הממשלה ספציפית אני חושב שזה בסדר גמור להגיד קרבות פומביים בין המשטרה פרקליטות שישמחו אחרים זה לא דבר בריא – הפכו את זה כאילו אני אמרתי שהאמירה של המפכ"ל שהמנוח מחבל היא שערורייתית וזה פשוט ספין, קוראים לזה ספין".

הפרקליט התייחס גם לפירסומו של עמית סגל בנוגע לרב פקד אבי רוטנברג והטענות שנמצא בניגוד עניינים חמור כשחקר את תיקי נתניהו בזמן שהיה בקשר עם ג'ודי ניר מוזס - אחותו של עורך ידיעות אחרונות נוני מוזס: "מסתבר שחצי שנה לפני שהתחילה חקירת תיק 2,000, רב פקד רוטנברג כבר עבר ליחידה אחרת ולא נגע בתיק 2,000. הסתבר שחצי שנה עוד לפני שהוא עזב הוא השתתף בפגישה מודיעינית ראשונית, אבל לחקור את התיק הזה הוא לא חקר".

שי ניצן פרקליט המדינה היוצא (צילום: יהונתן ולצר, TPS)
"יש גבול למה שאני יכול לשאת" | צילום: יהונתן ולצר, TPS

"תיקי המעונות יש פה שאלה משפטית לא פשוטה. אני לא בקיא בריכלות אבל אני מבין בדיעבד שג'ודי ניר מוזס לא חברה של שרה נתניהו. זו שאלה טובה אם הוא צריך לחקור או לא. אבל השאלה שאנחנו דנים בה אם זו עבירה פלילית או לא. במכלול החליטו לא ללכת לתיק פלילי, אם היו חושבים שצריך לחקור היינו חוקרים זה גם לא היה פוגע בתיק נתניהו, מה זה קשור לתיק נתניהו בכלל?".

"שמעתי את הקריאה של נתניהו להקמת וועדת בדיקה עצמאית במה שקורה במח"ש, בפרקליטות ובמשטרה. כדי להקים וועדת חקירה צריך תשתית עובדתית שמראה שיש בעיות. נכון שראש הממשלה חושב שיש בעיות אבל זה לא מספיק. טענות שווא והאשמות כאילו יש כאן קונספירציה פוליטית מופרכות לחלוטין אינן מספיקות".

"ראש הממשלה אמר 'אין כלום', שיבוא לבית משפט, יטען את כל מה שהוא רוצה על כשלים שלא בסדר. אני בטוח שאם בית משפט ישתכנע, הוא יזכה אותו. אבל כנראה שמישהו לא רוצה ללכת לבית משפט כי אולי גם השופטים פסולים".

"יש כאן כוחות פוליטיים אדירים שתוקפים כבר חודשים ושנים את המערכת ואומרים כזב כזב כזב, אז ברור שחצי מדינה משתכנעת. יש כאן אנשים שיודעים לדבר עם יכולת נאום פנטסטית. אני יודע שמי שהאמת לצידו, זה כוחות ואני מאמין שהאמת לצידנו".

"יכול להיות שבית המשפט יזכה אותו וזה בסדר גמור, כל מה שאני חושב שהמשפט הזה צריך להגיע לבית משפט ולהתנהל שם ולא בציבור. מנדלבליט ואני ואלשיך התמנינו על ידי ממשלות בראשות בנימין נתניהו ואז הוא העתיר עלינו שבחים. 30 שנה בשירות הציבורי היינו אנשים מעולים, נפלאים ופתאום כולנו שמאלנים קיצוניים. זה כל כך מופרך שדבר כזה לא יכול לתפוס. אבל חצי מהציבור שבי אחרי כל דבר שהוא יגיד וזה ידוע ששקר שאומרים אותו עוד פעם ועוד פעם תופס לו אחיזה".

בליכוד מסרו בתגובה לריאיון: "שי ניצן השחית את מערכת אכיפת החוק והפך אותה למערכת עקיפת החוק.
רק השבוע נחשף שניצן הוביל ואישר את טיוח חקירת פרשת הרג האזרח הישראלי באום אל חיראן והגדרתו כמחבל, אישר את מעורבותו של חוקר בכיר בתיקי רה"מ שהיה בניגוד עניינים חמור כבן הזוג של ג׳ודי מוזס, ומנע את חקירת האמצעים הפליליים בהם השתמשה המשטרה כדי להפוך את ניר חפץ לעד מדינה. שי ניצן בפאניקה כי גם הוא יודע שחקירה בלתי תלויה תגלה את האמת על תפירת התיקים נגד ראש הממשלה, ושעל כך הוא הראשון לתת את הדין".