החשיפה של נתניהו בנאומו באו"ם: במהלך נאומו של ראש הממשלה נתניהו הערב (שלישי) במסגרת העצרת הכללית של האו"ם, הוא חשף מחסני נשק השייכים לכאורה לארגון הטרור בלב ביירות. המחסנים מצויים במרחק של מטרים ספורים ממיכלי גז - זאת כחודשיים לאחר שפיצוץ עז וחריג החריד את הבירה הלבנונית. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חיזבאללה מחזיק מחסן נשק סודי מרחק מטרים ממיכלי גז", חשף ראש הממשלה בנאומו והדגיש: "הם נמצאים מטרים ספורים מתחנת דלק, ליד חברת דלק, וליד בתים אזרחיים". את הדברים אמר נתניהו בעודו מצביע על מיקומו במפה שהציג. 

רה"מ בנימין נתניהו
נתניהו חושף את מחסני הטילים של חיזבאללה בביירות

מחסן הטילים של חיזבאללה בלב ביירות
מיקומם של מחסני הטילים של חיזבאללה שחשף נתניהו

"אני רוצה להראות לכם את הכניסה למפעל הטילים של חיזבאללה, זה ממש כאן", המחיש. "זו הכניסה לחברת הגז, וזו הכניסה למפעל של חיזבאללה. אני אומר לתושבי השכונה - 'אתם חייבים לפעול, למחות', אם זה יתפוצץ, זו עוד טרגדיה. אני אומר לאנשי לבנון, ישראל לא רוצה לעשות לכם רע, אבל חיזבאללה כן, ומה שאתם צריכים להבין, שמה שהם עושים זה לא מקובל, תגידו להם להרוס את המחסנים האלה. לפני כמה ימים אחד מהם התפוצץ ולכן הקהילה הבין-לאומית צריכה להתעקש להפסיק להשתמש בלבנונים כמגן אנושי".  

מחסן הטילים של חיזבאללה בלב ביירות
המיקום בנמל ביירות בו אירע הפיצוץ בחודש אוגוסט

מחסן הטילים של חיזבאללה בלב ביירות
מיקום אחד ממחסני הטילים בסמוך למטה חברת גז

"עלינו לעמוד מול אירן ולנשיא טראמפ מגיעות תשבוחות על שעשה את זה", הוסיף נתניהו, "אני משבח אותו שנסוג מההסכם, אני עמדתי לבד מול מנהיגי העולם מול ההסכם הנוראי שנחתם עם אירן. תוך חודשים יהיה לאירן אורניום לשתי פצצות, והיא עובדת על צנטריפוגות חדשות שישפרו את יכולות העשרת האורניום שלה. אין שאלה שאירן רוצה נשק גרעיני, מועצת הביטחון לא עשתה כלום". על הסכמי השלום: "אין לי ספק שעוד מדינות ערביות ומוסלמיות יצטרפו"

"המזרח התיכון לא בדיוק ידוע בחדשות טובות, ומעטים ציפו שהשנה תהיה שונה", אמר נתניהו בפתח נאומו. "המגפה פוגעת גם בנו, כמו בכולם, אבל אני שמח לדווח לכם שהשנה יש חדשות טובות מהמזרח התיכון. מוקדם יותר החודש, ישראל חתמה על הסכם היסטורי עם האמירויות ובחרין. זה היה הסכם השלום הראשון בין ישראל למדינה ערבית מזה 25 שנים, וזו הייתה הפעם הראשונה שחתימה על שני הסכמים היו באותו יום. הסכמים אלו יביאו את ברכת השלום, כלכלה, מסחר, שיתוף פעולה בכל כך הרבה תחומים. אין לי ספק שעוד מדינות ערביות ומוסלמיות יצטרפו למעגל השלום בקרוב". 

טקס החתימה בבית הלבן (צילום: רויטרס)
טקס החתימה על הסכמי הנורמליזציה עם איחוד האמירויות ובחריין, החודש | צילום: רויטרס

"החדשות הטובות האלה הגיעו בעקבות הבנה של כישלון אסטרטגיות העבר, הפלסטינים הטילו וטו על שלום בין ישראל לעולם הערבי", הוסיף נתניהו, "במשך שנים העולם היה בן ערובה לדרישות הלא הגיוניות של הפלסטינים לסגת לקווי 67, או הדרישה לגרש עשרות אלפי יהודים מבתיהם ולבצע טיהור אתני ו"לספוג" אלפי פלסטינים ופליטים ממלחמה נגד ישראל לפני יותר מ-50 שנה. עם הדרישות האלה אי אפשר להתחיל במשא ומתן".

"אלא שבמשך שנים, בקהילה הבינלאומית ניסו לכפות עלינו משא ומתן, וניסו ליצור אשליה שלא תקרה במקום ליצור פתרון ריאלי", הדגיש ראש הממשלה, "הנשיא טראמפ בחר מסלול אחר לשלום, הכיר בירושלים, בגולן והציב תוכנית שלום ריאלית שמתייחסת לצרכי הביטחון של ישראל ומספקת לפלסטינים דרך אמיתית. המבקרים אמרו שכל אחד מהצעדים של טראמפ יהרגו את השלום והם טעו - זה קידם את השלום. שתי מדינות החליטו לעשות שלום, ועוד יבואו". 

נסראללה בתגובה לנאום נתניהו: "מזמין את אמצעי התקשורת לראות מה יש במתקנים"

כשעה לאחר נאום נתניהו, הגיב לטענות מזכ"ל חיזבאללה נסראללה, שדחה אותן על הסף: "אנחנו לא מאחסנים טילים לא בנמל ביירות ולא ליד תחנת גז, ואנחנו יודעים היטב היכן לשים את הטילים שלנו", אמר וקרא לכל אמצעי התקשורת לגשת למתקנים ולראות מה יש בהם: "ככה העולם יגלה את השקר של נתניהו".

"נתניהו אמר מה שאמר כדי לעורר את העם הלבנוני, הוא מדבר על מקום בביירות וטוען ששם חיזבאללה מאפסן טילים ליד תחנת גז. הוא משווה את זה לפיצוץ בנמל ומזהיר את הלבנונים", הוסיף נסראללה ובהמשך דבריו התייחס גם למתיחות מול ישראל בגזרת הגבול.

נסראללה בראיון מיוחד למועדון לילה  (צילום: מתוך "מועדון לילה 7", קשת 12)
הגיב לטענות כעבור זמן קצר. נסראללה | צילום: מתוך "מועדון לילה 7", קשת 12

"צה"ל עדיין בכוננות ומתחבא, נזהר מאוד. זו התקופה הממושכת ביותר שצה"ל נמצא בכוננות כזו מאז קום ישראל", הדגיש. "ההחלטה שלנו לנקום שרירה וקיימת. אנחנו סבלניים ומה שחשוב הוא שנשיג את המטרה ונראה מה יקרה בשבועות הקרובים".

בהכנת הידיעה השתתף ירון שניידר