אחרי שאיימו בהחלפתה ואף הגישו בקשה רשמית להדחה, בליכוד חזרו בהם והודיעו הערב (שני) כי ח"כ יפעת שאשא ביטון לא תודח מראשות ועדת הקורונה, אך "יינקטו כלפיה צעדים משמעתיים". שאשא ביטון הצביעה בעד פתיחת חדרי הכושר והבריכות המקורות והלא מקורות, בניגוד לעמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין, שהודיעו כי החליטו לפתוח את בריכות השחייה הלא מקורות בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר הערב כי קיים שיחה עם ראש הממשלה נתניהו ועם יו"ר הכנסת יריב לוין, בסיומה הוחלט כי "יינקטו כנגד ח"כ יפעת שאשא ביטון צעדים משמעתיים". זוהר הוסיף: "כמו כן, בשלב בזה לא יועברו לוועדת הקורונה בראשה עומדת ביטון הצעות חוק לדיון עד להודעה חדשה".

ועדת הקורונה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
לא תודח. שאשא ביטון בוועדת הקורונה | צילום: דוברות הכנסת

בעקבות החלטת ועדת הקורונה, שעברה בוועדה בקולות כחול לבן, יש עתיד וישראל ביתנו, הגישו בליכוד בקשה רשמית להדחת שאשא ביטון - אך לבסוף החליטו שלא להחליפה. גורם בכיר בליכוד תקף את חברת הכנסת: "לצערנו יפעת שאשא ביטון נכנעה ללחץ מלוביסטים שייצגו את חדרי הכושר. לכן היא לא הסכימה אפילו לסגור ל-24 שעות".

"כל המומחים של משרד הבריאות הזהירו שחדרי הכושר הם סכנה ממשית להדבקה בגלל שהנגיף עובר גם בהזעה ולכן המסכות לא נותנות מענה", המשיך הגורם הבכיר. "במצב כזה לא ניתן לעבור לסדר היום ולכן תושעה מתפקידה לזמן מה".

גורמים בכחול לבן טענו תחילה כי לא יוכלו להתערב בהחלטה להדיח את שאשא ביטון מכיוון שמדובר בנציגת הליכוד ולכן יאלצו לאפשר את ההדחה. מאוחר יותר הודיעו רשמית בכחול לבן כי "לא ייקחו חלק בהדחה נוכח חשיבות תפקודה של הכנסת כגוף מפקח". בהודעת המפלגה נכתב: "אין זה ראוי להדיח את יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון. אם הליכוד יקדם הצבעה בנושא - לא ניקח בה חלק".

בתיעוד מתוך הוועדה ניתן לראות את יו"ר הקואליציה מיקי זוהר ממהר לכיוון שאשא ביטון רגע לפני ההצבעה ולוחש דבר מה באוזנה. בהמשך התברר שהוא אמר לה: "את סיימת את דרכך עם הליכוד, את מודחת מראשות הוועדה ושיהיו לך חיים נעימים". שאשא ביטון לא שעתה לדבריו והחליטה לקיים את ההצבעה בכל זאת.

לאחר ההצבעה זוהר יצא בזעם מן הוועדה כשח"כ אסנת מארק מהליכוד הלכה אחריו ואמרה: "לא יכול להיות שהיא (שאשא-ביטון) תשב באולפנים ותצא נגדנו". 

לבד מן העובדה שהחלטתה של שאשא ביטון לקיים את ההצבעה היא דמוקרטית, והאיומים שהופעלו עליה פסולים, שאשא-ביטון קיבלה חיזוק גם מבכיר הליכוד ח"כ גדעון סער. בציוץ בטוויטר כתב סער: "ללא קשר לתוכן ההחלטות שקיבלה היום ועדת הקורונה: 1. הכנסת אינה חותמת גומי של הממשלה. 2. נכון יותר לשכנע את ועדות הכנסת באמצעות מסד נתונים ולא באמצעות איומים ולחצים. 3. הדחת יו"ר הועדה - אינה הדבר הנכון לעשות".

לפני ההצבעה עוד ניסה נתניהו למנוע את ההחלטה ופרסם הודעה שלפיה הבריכות הלא מקורות ייפתחו, אך הבריכות המקורות וחדרי הכושר יישארו סגורים. אלא שעמדתו נדחתה והחלטת ועדת הקורונה ביטלה את ההגבלות על פתיחת חדרי הכושר והבריכות שהטילה הממשלה בשבוע שעבר.

מאוחר יותר התכנסה הוועדה שוב, אז אמר ח"כ זוהר לשאשא ביטון: "יש פה אנשים באמוק להעביר החלטה, שיכול להיות שהיא חסרת אחריות. יהיו פה חברי ועדה שיצטרכו לפעול באחריות, יש פה משבר כלכלי וגם משבר פוליטי. התנהלות מהסוג הזה, ללכת נגד משרד הבריאות ושר בריאות יכולה לייצר פה אנרכיה". זוהר פנה לשאשא ביטון: "ההחלטה שלך היום היא החלטה גרועה". 

שאשא ביטון הגיבה: "מודעת לגודל האחריות על כתפיי, לא מקלים ראש ואנחנו נבחן זאת שוב. מפאת כבודו של זוהר, לא אומר מה הייתה דעתו האמיתית". 

ח"כ זוהר כתב לאחר ההצבעה: "צר לי שחברת כנסת מהקואליציה בחרה בדרך פופוליסטית וחסרת אחריות על גבם של הרשויות הנלחמות למניעת מגפת הקורונה והחליטה לפעול כנגד עמדת הקואליציה. במקום להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע לממשלה לנהל את המשבר הזה באופן אחראי, היא בחרה לתקוע מקלות בגלגלי הקואליציה. לא נוכל לסבול התנהגות כזו".

 

ח"כ סמוטריץ' מיהר לתמוך בח"כ שאשא ביטון וכתב: "פניתי עכשיו בדחיפות ליו"ר הכנסת, יריב לוין, בדרישה שימנע את הדחתה של ח"כ שאשא ביטון ואת רמיסת עצמאותה של הכנסת בידי הממשלה. לא מספיק לשמור על כבודה ועצמאותה של הכנסת מו"ל בג"ץ. רמיסתה ברגל גסה על ידי הממשלה לא פחות חמורה". 

גם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ ליברמן פרסם הודעה ברוח דומה: "‏אני קורא לחברי הכנסת מכחול לבן, אם נשארה לכם טיפת כבוד עצמי וקצת אחריות כלפי הבוחרים שלכם - תתנגדו להדחת ח"כ ‎יפעת שאשא-ביטון מראשות ועדת הקורונה".