הקואליציה שרדה גם את המבחן הזה, גנץ לא עמד במילתו: בצל האפשרות של פירוק הממשלה והליכה לבחירות, היום (רביעי) דנה הכנסת בנושא שגנץ הבטיח לתקן. המליאה הצביעה נגד הצעת חוק של האופוזיציה בנוגע לחוק הלאום. מדובר בהצבעה על התחייבות מפורשת של גנץ, והקואליציה - כולל כחול לבן - הצביעה נגד ההצעה. בפועל, חברי כחול לבן ובראשם גנץ ואשכנזי לא נכחו בהצבעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההצעה שנועדה להביך את הקואליציה, ובעיקר את יו"ר כחול לבן, נוגעת לחוק הלאום. ח"כ ע'דיר כמאל מריח, שגויסה על ידי גנץ לרשימת כחול לבן אך החליטה להישאר מחוץ לממשלה ולעבור ל"יש עתיד", הגישה הצעת חוק בנושא שעלתה לדיון טרומי. לאחר דיון סוער, רק 21 חברי כנסת הצביעו בעד התיקון ו-53 נגד.  

כל בכירי כחול לבן, ובהם גם שר המשפטים ניסנקורן שהיה אמור להגיב להצעה, לא הגיעו - וכך גם שרי העבודה שמולי ופרץ. גם נתניהו לא נכח בהצבעה, שרי הליכוד שהיו במשכן התנגדו. ח"כ צבי האוזר מ"דרך ארץ" התנגד גם הוא. באופוזיציה, אלי אבידר הצביע בעד (ישראל ביתנו) - אך רוב חברי הרשימה המשותפת לא הגיעו. מרב מיכאלי מהעבודה הצביעה עם האופוזיציה.   

מכחול לבן נמסר לאחר ההצבעה: "אנחנו מתנגדים להצעת החוק שהועלתה היום במליאה. בדיוק כמונו, גם חברי יש עתיד טענו עד השבוע שהדרך הנכונה לתקן את הבעיות העולות מחוק הלאום היא באמצעות חוק יסוד נפרד שיבטיח את עקרון השוויון. שר המשפטים ניסנקורן שוקד על הנושא מזה מספר שבועות ויחד עם משפטנים בכירים וחברי כנסת נוספים מהסיעה מגבש פתרון לנושא חשוב זה".

לפי הצעת החוק של ח"כ מריח, "מוצע להוסיף את הזכות לשוויון במפורש לחוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, לקבוע כי לשפה הערבית יוקנה מעמד של שפה רשמית שנייה". עוד קראה הצעת החוק "להבהיר שפיתוח ההתיישבות היהודית בהתאם לחוק היסוד, יעשה לטובת כל תושבי המדינה". 

מדובר בנושא הראשון שבו התבטא גנץ כשנכנס לפוליטיקה: גנץ הבטיח אז למפגינים מחוץ לביתו כי יוביל לתיקון חוק הלאום: "אעשה את כל שביכולתי לפעול למען תיקון החקיקה שיביא לידי ביטוי את הקשר העמוק והבלתי ניתן לניתוק, לא רק בקרב אלא גם בחיים".

ממשלה במבחן: רצף של משברים

הממשלה נמצאת בטלטלה מתמשכת בתקופה האחרונה, שאף הובילה לאיומים בהליכה לבחירות. הקרע נובע לא רק מהוויכוח על תקציב דו שנתי (עמדת גנץ) או חד שנתי (עמדת נתניהו), אלא גם משתי הצבעות במליאה שפילגו את הקואליציה. 

לפני שלושה שבועות רבים בליכוד תמכו בהצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לניגודי עניינים של שופטים. הקואליציה הייתה אמורה להתנגד לפי ההסכם בין כחול לבן לליכוד, אך יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע כי הליכוד יתמוך. לבסוף נתניהו נעדר וכך גם חלק מחברי מפלגתו - ובכחול לבן הצליחו לסכל את ההצבעה.

לפני שבוע בדיוק הכנסת אישרה בקריאה טרומית חוק נגד טיפולי המרה: בליכוד התנגדו לחוק (מלבד השר אמיר אוחנה וכמה ח"כים שנמנעו), אך בכחול לבן תמכו בהצעה. בכיר בכחול לבן הודה כי "מה שעשינו זו פעולת תגמול לליכוד על הוועדה לניגודי העניינים של שופטים, אנחנו לא פראיירים".

אתמול הודיע יו"ר הקואליציה זוהר על עונשים לח"כים בליכוד שתמכו או לא הצביעו נגד הצעת החוק בנושא טיפולי ההמרה. שלשום, בישיבת סיעת הליכוד, תקף נתניהו בחריפות את ההתנהלות בהצבעה זו: "תבינו, אי אפשר לנהל את הדברים ככה. אנחנו בתוך קרב קשה מאוד. הקלות הבלתי נסבלת שחברי כנסת מפרים החלטות קואליציה - אי אפשר לעבוד ככה. אם אין משילות המדינה חשופה לגמרי. אני מבקש מכולם ליישר קו מיידית".