פרסום ראשון: לאחר ההצבעה בוועדה בכנסת היום (שני), אלה עיקרי המתווה המתגבש בממשלה לפתיחת הבריכות הציבוריות: סגירת המלתחות, שמירה על מרחק בשטח החיצוני לבריכה, איסור הפעלת בריכות מקורות והגבלות נוספות. המסמך שהובא היום לאישור הוודעה גובש במשרד התרבות והספורט בראשות השר חילי טרופר והועבר לאישור משרד הבריאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זמן קצר לאחר שהודיע כי גיבש מתווה לפתיחת חלק מבריכות השחייה והשארת חדרי הכושר סגורים, הצביעה הוועדה בכנסת בניגוד לעמדת רה"מ - ואישרה פתיחה גורפת של שניהם. יו"ר הקואליציה מיקי זוהר תקף בתום ההצבעה את יו"ר הוועדה ח"כ שאשא ביטון: "שיהיו לך חיים נעימים - נגמר הסיפור שלך בליכוד". פחות משעה עברה עד שהגיש זוהר בקשה רשמית להדיח אותה.

 על פי המתווה הוחלט כי נקיטת הצעדים הבאים:

- סגירת המלתחות

- ישיבה בשטח המזנון תהיה אסורה, מזנונים יפעלו רק במתכונת של טייק אווי‎

- שמירה על מרחק של 2 מטר לפחות בין אדם לאדם בשטח החיצוני לבריכה

- בדיקת חום בכניסה וחובת רישום שמי וטלפוני של כלל המתרחצים

- איסור הפעלת בריכות מקורות

- יש לנקוט באמצעים הנדרשים לצורך שמירה על היגיינה אישית, ולרבות שטיפת ידיים לפני הכניסה למקום הפעילות, במהלכה ועם סיומה‎

- יש להקפיד על המצאות עמדות לשטיפת ידיים, סבות ידיים, נייר לניגוב ידיין ועמדות אלכו'גל זמינות

- יש להקפיד על שימוש בציוד אישי בלבד ולהימנע, ככל הניתן, מהעברת ציוד בין השוהים במתחם

חילי טרופר (צילום: N12)
השר חילי טרופר | צילום: N12

הדיון נפתח לשניות ספורות ולאחר מכן נמסר על "הפסקה": ראש הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון נפגשה עם נתניהו במשרד ראש הממשלה. שאשא ביטון, שהיום ספגה איום בהדחתה, לחצה לאשר את פתיחת חדרי הכושר והבריכות. הסיבה: הנתונים שהתקבלו המעידים על שיעורי הדבקה זעומים במקומות הללו. נתניהו עד כה התנגד בתוקף.

וועדת קורונה
ועדת הקורונה בכנסת, היום
"יש לנו שתי משימות משמעויות על השולחן - הראשונה לשמור על בריאות הציבור. אנחנו יודעים כי לגבי הבריכות אין מקרי הדבקה, אין שום עדויות", אמרה ח"כ שאשא ביטון בדיון. "אנו יודעים שבחדרי הכושר המציאות קצת יותר מורכבת אבל אנחנו יכולים לפתור את זה בהנחיות ברורות".
 
סגן שר הבריאות יואב קיש תקף ואמר כי "זו טעות קשה, תזכרו את הרגע הזה כשנראה את העליה בתחלואה, האחריות עליכם". בתום הדיון הסוער הצביעו חברי הוועדה על פתיחה גורפת של חדרי הכושר והבריכות. ההחלטה עברה בזכות קולות של כחול לבן. כעת הליכוד רוצה להדיח את שאשא ביטון שהיא בכלל נציגת הסיעה - אבל כחול לבן מסרבים.
 
בליכוד רוצים להשאיר את חדרי הכושר והבריכות סגורים - וגורם בכיר במפלגה איים להדיח את יושבת ראש ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון "אם לא תיישר קו". וכך קרה: יו"ר הקואליציה מיקי זוהר פנה ליו"ר ועדת הכנסת איתן גינזבורג בבקשה להדיחה.
 

גורמים בכירים מאוד בממשלה לא אוהבים את התנהלותה של ח"כ שאשא ביטון שסתרה לדבריהם את ההחלטות שהתקבלו וטענה כי הן לא מבוססות על נתונים. בתגובה להתבטאויות החריפות נגדה, אמרה ח"כ שאשא-ביטון בריאיון לתוכנית "סדר יום" עם ליאת רגב בכאן רשת ב': "אני מוכנה לשלם את המחיר כדי לעשות את הדברים הנכונים"

 רק 35 נדבקים בחדרי כושר 

במהלך הדיון אתמול בוועדת הקורונה הציגו נציגי משרד הבריאות בפני חברי הוועדה תמונת מצב של התפשטות נגיף הקורונה וכן את הנתונים שעל פיהם הוחלט לסגור את חדרי הכושר. על פי הנתונים, במהלך החודש האחרון אותרו 170 מקרי הדבקה שמקורן בחתונות, לעומת 35 מקרי הדבקה בלבד שמקורפ בחדרי כושר, 21 מקרים שמקורן ממסעדה ו-6 מקרים שמקורן בבר. לא הוצגו נתונים לגבי מספר מקרי ההדבקה בבריכות השחייה. 

חדר כושר ספייס הירקון תחת מגבלות הקורונה
חדרי הכושר והבריכות הציבוריות שבים לפעילות

במשרד הבריאות הציגו את גורמי הסיכון הרבים במקומות אלו: בחדרי הכושר ישנה בעיה של צפיפות, חום, לחות, מערבולות אוויר, התנשפות ומשטחים וציוד משותפים. התנאים בבריכות: אי עטיית מסכה, צפיפות, שכשוך בקיץ, התקהלות, קושי בהקפדה על כללי הריחוק וההיגיינה. עם זאת, כאמור, מקומות אלה צפויים להיפתח מחדש. 

"מי שקיבלה את ההחלטה על הסגר ועל ההגבלות זאת הממשלה, השרים, קבינט הקורונה", הסבירה הבוקר יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון בחדשות הבוקר. "אנחנו בכנסת מפקחים ומבקרים את ההחלטות ומנסים לשמור על האיזונים. ברגע שאין נתונים שיכולים לתמוך בהחלטה שצריך לסגור, אז מבחינתנו לא צריך לסגור ואפשר להשאיר את האיזון בהיבט של חדרי הכושר והבריכות".

"לפי הנתונים שיש בידינו", הוסיפה, "בבריכות אין הדבקה. אני מוכרחה לסייג ולומר שמה שמטריד את הממשלה ובצדק זאת ההתקהלות בבריכות מחוץ למים, כאן צריכים לנקוט בכל הצעדים כדי לאכוף את נושא ההתקהלות".