בסיום דיונים ממושכים, הממשלה אישרה הלילה (בין רביעי לחמישי) את התוספות לתקציב השנה הנוכחית בסכום של 11 מיליארד שקלים. ההחלטה עברה ללא מתנגדים, וכוללת בין השאר העברה של 3 מיליארד שקלים למשרד הביטחון, 180 מיליון שקלים להעלאת 2,000 מבני הפלאשמורה לישראל, קצבאות לאוכלוסיית הנכים שגדלו ב-900 מיליון שקלים, והעברת תקציב לתוכניות חינוכיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"זו בשורה חשובה לכל אזרחי ישראל ולאוכלוסיות נזקקות בחברה הישראלית בתקופת הקורונה. אני מברך על שהגענו להסכמות עם שר הביטחון", אמר נתניהו. "כפי שהתחייבתי, דאגנו גם להמשך עליית הפלאשמורה ולהגדלת תקציב הביטחון מול האתגרים הרבים שאנו עומדים בפניהם גם בימים אלה".

התוספת בגובה של 11 מיליארד שקלים מעמידה את סך ההוצאה הממשלתית בשנת 2020 על סכום של כ-411 מיליארד שקלים. בנוסף לאישורים התקציביים, אישרו השרים את עדכון הסקירה התלת-שנתית (הנומרטור), שחוזה את ההכנסות וההוצאות של הממשלה לשנים 2021 עד 2023.

שר האוצר ישראל כ"ץ (צילום: אייל מרגולין)
שר האוצר ישראל כ"ץ | צילום: אייל מרגולין

בנוסף הוחלט על העברת תקציב נוסף לחינוך הממלכתי דתי, לישיבות, למדרשות, לחטיבה להתיישבות, לגרעינים התורניים ולמערכי הזהות היהודית. כמו כן הוחלט על פיתוח תוכניות להעצמה ופיתוח האוכלוסייה הדרוזית והצ'רקסית, ופיתוח תוכנית לחיזוק הקהילה האתיופית.

התוספות למערכת החינוך יושקעו בתוכניות חינוכיות דוגמת הכשרת עובדי הוראה ואקדמיה, תוכנית "חותם", הסבת אקדמאיים, הלוואות לסטודנטים, תוכניות לנוער בסיכון ולמניעת נשירה, תוכניות לתלמידי החינוך המיוחד, תוכניות בחינוך הבלתי פורמלי, חיזוק החינוך בפריפריה החברתית-גאוגרפית, מעטפת להחלת הרפורמה בחינוך המיוחד, המשך תקצוב בינוי הספרייה הלאומית, תגבור תקציבי התמיכות לארגוני ותנועות הנוער, מתנדבים לשנת שירות, תקציבי סיוע לכפרי הסטודנטים, גרעינים תורניים וקבוצות מחנכים, תוספת לתקציב הישיבות הגבוהות ותגבור תקציבי החינוך הבלתי פורמלי.

חלק נוסף מהתקציב יועבר לתוכנית למיפוי הבנייה הפלסטינית הבלתי חוקית בשטחי C, לפיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון והחפירות בעיר דוד. תחומים נוספים שיהנו מהתוספות הם משק האנרגיה, עמותות שונות, מלגות לסטודנטים, מענקים לעידוד השקעות בתעשייה, תחבורה ציבורית ועוד.

"אישרנו בממשלה את הצעת מסגרת התקציב והתוספות שאושרו", אמר שר האוצר כ"ץ, "כדי לאפשר למשרדי הממשלה לחזור לתפקוד מלא לטובת אזרחי ישראל. הבאתי בשורה גדולה לציבור הנכים בהתאם להבטחתנו. זו העת לעבוד בשיתוף פעולה מלא ולהפגין סולידריות ורגישות חברתית, לסייע לעצמאים, לשכירים ולבעלי עסקים, כדי לעבור את משבר הקורנה ולהניע את הכלכלה והמשק כולו, לצמיחה".