חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' פנה הבוקר (שישי) ליו"ר הכנסת יריב לוין בבקשה להתחיל בהליך הדחה נגד יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, לאחר השתתפותו אתמול בכנס וירטואלי עם נציגי פתח וחמאס. "פניתי לכל חברי הכנסת שיצטרפו", כתב סמוטריץ' בטוויטר. עודה בתגובה: "בישראל גזענים כמוהו שונאים ערבים, בארה"ב ואירופה הם גם שונאים יהודים ושחורים. פוליטיקאי קטן מלא בשנאה שנואש לעשות כותרת הזויה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב ששיגר ללוין, ביקש סמוטריץ' להפעיל את סעיף 8 לחוק יסוד המשכן, לפיו ניתן להפסיק חברות של חבר כנסת. "השתתפותו של ח"כ עודה בכנס שבו נשמעו אמירות מפורשות התומכות בהפעלת טרור כנגד מדינת ישראל ומשתתפים בו תומכי טרור מהרשות הפלשתינית ומארגון החמאס אינו דבר שהכנסת יכולה לעבור עליו לסדר היום", טען. "על פי החוק ח"כ עודה אינו ראוי ואינו יכול לכהן כחבר כנסת ועל כן נדרשת הדחתו".

"אם יש הצדקה לחוק ההדחה (מודה שלא אהבתי אותו כשחוקק), זה המקרה", הוסיף חבר הכנסת מימינה. "החבירה של איימן עודה למאבק האלים של חמאס נגד מדינת ישראל לא מאפשרת לו להמשיך לכהן כחבר כנסת יום אחד נוסף. פניתי לכל חברי הכנסת שיצטרפו להליך הדחתו".

באורח נדיר, התייצבו אמש פת"ח וחמאס יחד– ויצאו נגד תוכניות הסיפוח הישראליות. במסיבת עיתונאים מקוונת שקיימו אמש מביירות ומרמאללה אמרו סאלח אל-עארורי מחמאס וג'יבריל רג'וב מפת"ח: "קוראים לכל הפלסטינים להתאחד נגד הסיפוח". יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה השתתף במסיבת העיתונאים שבה דיבר איש חמאס - והותקף בידי חברי הקואליציה והאופוזיציה כאחד.

אתמול אמר עודה: "אני מגיע לכנס ברמאללה כדי לתמוך בצעדי הפיוס הפנים פלסטינים. פיוס בין הפלגים הוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש והשגת שלום צודק. המשך הפילוג משרת רק את אלה שרוצים בהמשך הכיבוש וכינון אפרטהייד. כל מי שתומך בפתרון שתי המדינות צריך לתמוך גם בפיוס".

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה במסיבת העיתונאים עם אנשי חמאס ופת"ח (צילום: הטלוויזיה הפלסטינית)
הכנס הוירטואלי אמש | צילום: הטלוויזיה הפלסטינית

 

גם בליכוד תקפו את עודה, ופרסמו הודעת גינוי נגד חבר הכנסת: "שפל נוסף לאיימן עודה שהשתתף היום בכנס עם אנשי חמאס שקראו לרצוח ישראלים. זה האיש שאיתו יאיר לפיד ובוגי יעלון רצו להקים ממשלה. אין גבול לבושה".

לאחר הביקורת פרסם עודה ציוץ לעגני וכתב: "אפשר לחשוב שבאתי עם מזוודות של מזומנים. יש עובדה אחת שאי אפשר להתחמק ממנה: פיוס בהנהגה הפלסטינית הוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש וקיום משא ומתן לשלום צודק בין מדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל".

 

 

כרמל ליבמן השתתף בהכנת הידיעה.