הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט השתתף הבוקר (חמישי) בכנס "ישראל בעידן של משברים" של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז האקדמי הבינתחומי בהרצליה. בדבריו, התייחס איזנקוט למתקפות מצד הדרג הפוליטי וראש הממשלה על התנהלות המשטרה והפרקליטות: "איש לא חסין מביקורת, אבל אין מקום להשתלחות ורצון להרס המערכות המשפטיות והמשטרתיות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

איזנקוט התייחס לביקורת כלפי המשטרה: "אנחנו במשבר עמוק. הבעיה העיקרית היא אובדן אמון הציבור. הפגיעה במשטרה ובסמכויות שלה באה לידי ביטוי באיך שהציבור מתנהל. להשתלחות בגופים האלו יש קשר ישיר לבין זה שהם לא מצליחים לאכוף משמעת על האזרחים. זה שילוב של היעדר מנהיגות".

הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם להסכם השלום שייחתם בשבוע הבא בין ישראל לאיחוד האמירויות – והמחיר שלפי הדיווחים ישראל שילמה בדמות מכירת מטוסי F35 לאמירתים. איזנקוט הבהיר כי בכל מקרה יש לשמור על היתרון האיכותי של צה"ל באזור.

"צריך לראות את היחסים שלנו עם אירן, ידיד שהפך להיות אויב מר. יש במזרח התיכון מדינות עשירות שיכולות לרכוש את מה שיש לנו בהיקפים גדולים מאוד", אמר. "הדרך להתמודד עם אתגרי הענק שיש לנו פה זה שמירת היתרון האיכותי". איזנקוט הוסיף: "המדיניות של צה"ל במשך השנים הייתה לא לספק נשק שהוא שובר שוויון למדינות במזרח התיכון, גם אם הן לא מוגדרות כמדינות אויב וגם אם אין לנו גבול משותף עמם. רצוי מאוד שהנשק הזה יהיה בידי צה"ל".

איזנקוט הוסיף: "אובדן אמון הציבור זה בעיני הפגיעה הגדולה ביותר. הפגיעה במשטרה, ברשויות ובסמכויות שלהן באה לידי ביטוי באופן שבו הציבור מתנהג. אנחנו רואים מדינות בסדר גודל של ישראל שהתנהגו נכון, אנחנו רואים הצלחות ואנחנו רואים מה קורה אצלנו. אני חושב שזה שילוב של היעדר אסטרטגיה ברורה, היעדר יעדים והיעדר מנהיגות. צריך לבוא לציבור ולומר את האמת, יש פה מגפה והיא לא הולכת להיעלם עד קיץ 21".