בראיון במהדורה המרכזית אמר שר החוץ גבי אשכנזי הערב (שלישי) כי הצטרפות של הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט לפוליטיקה "תהיה תרומה משמעותית לשירות הציבורי". בנוסף, אשכנזי תקף את ההתעקשות של הליכוד על תקציב חד-שנתי וקרא לנתניהו לשתף פעולה ולמנוע בחירות: "בלי שטיקים ובלי טריקים. אפשר לפתור את המשבר הזה בדקה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בעוד הוויכוח על התקציב עודנו נמשך ומפלגות הליכוד וכחול לבן נותרות מבוצרות בעמדותיהן - בליכוד רוצים תקציב חד-שנתי ובכחול לבן דו-שנתי. גם בהסכם הקואליצוני בין המפלגות נקבע כי התקציב יהיה דו-שנתי ויש כאלה שמאשימים את הליכוד בניסיון להוביל את ישראל לבחירות. שר החוץ גבי אשכנזי סיפר שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בתקציב דו-שנתי: "במו"מ עם הליכוד עלה הנושא הזה - הליכוד יזם את זה ונתניהו הסביר באריכות למה צריך תקציב דו שנתי".

בנימין נתניהו וגבי אשכנזי (צילום: AP / FLASH 90, הדס פרוש)
"נתניהו הסביר באריכות למה צריך תקציב דו שנתי". נתניהו ואשכנזי | צילום: AP / FLASH 90, הדס פרוש

אשכנזי הזהיר מבחירות וקבע כי אין עניין בתקציב לטווח כל כך קצר. "מי שמדבר על בחירות זה חוסר אחריות, הוויכוח על התקציב הוא מיותר כי ברור שלא צריך רק תקציב לחגים", אמר שר החוץ והבהיר שלדעתו הסיבה האמיתית להתנגדות הליכוד איננה כלכלית: "הצמרת המקצועית של האוצר וכל הכלכלנים חושבים ככה. הטעמים האמיתיים הם לא כלכליים".

"אומר לנתניהו: בלי שטיקים ובלי טריקים, אפשר לפתור את המשבר הזה בדקה", קרא אשכנזי לנתניהו ותקף את תוכנית המענקים שעוקפת את התקציב: "השיטה של לעקוף את התקציב בקופסאות היא לא מקובלת".

"גנץ יישאר יו"ר כחול לבן"

אם אכן יהיו בחירות שר החוץ בטוח שאין סיכוי לרוב של 61 חברי כנסת לאף אחד מהגושים. "זוכרים את יום הבחירות האחרון? אני זוכר את כל ההודעות על עריקים, אבל חברה - אין עריקים, השורות מאוחדות. מי שבונה על 61, אחר כך בונה על הקרח, כולם מבינים שאין אפשרות כזאת", אמר אשכנזי.

גבי אשכנזי וגדי איזנקוט (צילום: פלאש 90)
"אני חושב שאיזנקוט הוא איש מצוין". גבי אשכנזי וגדי איזנקוט | צילום: פלאש 90

לגבי האפשרות שהרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יצטרף לפוליטיקה אשכנזי אמר: "אני חושב שאיזנקוט הוא איש מצוין ואני חושב שאם הוא יחליט להצטרף זו תהיה תרומה משמעותית לשירות הציבורי". לטענת אשכנזי, גנץ ימשיך להוביל את כחול לבן ואין בכוונתו להילחם על המקום הראשון ברשימה: "גנץ הוא יו"ר כחול לבן והוא יישאר היו"ר. אני אשכנזי הצטרפתי אליו, לא הפוך, וככה זה יישאר".

זאת ועוד, שר החוץ תקף את האמירות של יאיר נתניהו על המפגינים ועמד מאחורי זכותם להפגין. "הדבר האחרון שאפשר לומר על המפגינים בבלפור שהם חייזרים", אמר. "הזכות להפגין היא זכות יסוד".