כשבועיים לפני פיזור הכנסת – אם באורח נס לא יעבור התקציב – הליכוד מאבד מנדט אחד אבל עדיין שומר על פער גדול מהמפלגה השנייה, יש עתיד של יאיר לפיד. כחול לבן של בני גנץ הרחק מאחור עם 11 מנדטים. למרות הירידה בסקרים, גוש הימין שומר על כוחו. כחול לבן בהובלת איזנקוט לא משנה את התמונה באופן דרמטי. בנט מפתיע ומתקרב לנתניהו בהתאמה לראשות הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מפלגת השלטון עומדת בסקר על 31 מנדטים, אחד פחות ממה שהיה להם בסקר שנערך כאן לפני כשבועיים. הרחק מאחור נמצאת יש עתיד-תלם עם 18 מנדטים, שניים יותר מימינה של נפתלי בנט. בחודש ינואר 2019, לפני הבחירות אפריל, הגיש בנט רק 17 שמות לוועדת הבחירות המרכזית ובסופו של דבר לא עבר את אחוז החסימה.

המפלגות החרדיות שומרות על 16 מנדטים במשותף וכל אחת מהן מקבלת 8 מנדטים. ישראל ביתנו נשארת על 7 ומרצ שסוגרת את הרשימה עומדת על 6 מנדטים בלבד. למרות הירידה של הליכוד בסקרים, גוש הימין – עם נפתלי בנט שלא הכריז שימליץ על נתניהו – שומר על כוחו עם 63 מנדטים.

ארבע מפלגות לא עוברות את אחוז החסימה: העבודה, דרך ארץ, הבית היהודי וגשר שסוגרת את הרשימה עם אפס אחוזים.

בשבועות האחרונים עלה שמו של הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט כמועמד להחליף את בני גנץ בהנהגת כחול לבן. אך גם אם זה אכן יקרה, התמונה כמעט ולא תשתנה. במצב שאיזנקוט עומד בראש כחול לבן, היא מקבלת 12 מנדטים, מנדט על חשבון יש עתיד-תלם.

מי הכי מתאים לעמוד בראשות בממשלה?

בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה, נתניהו ממשיך להשאיר למתחרים אבק והפער בינו לבין רוב המתמודדים האחרים הוא דו ספרתי. כשהוא מתמודד מול גנץ, 38% מהמשיבים ענו כי נתניהו הוא המתאים ביותר ורק 19% העדיפו את גנץ. לפני הבחירות האחרונות הפער ביניהם עמד על אחוזים בודדים.

גם כשהוא מתמודד מול יאיר לפיד הפער נשאר גבוה ועומד על 24% לטובת ראש הממשלה. בשאלה מי יותר מתאים לראשות הממשלה – נתניהו או איזנקוט, העדיפו 43% את ראש הממשלה ורק 18% את הרמטכ"ל לשעבר.

היחיד שמצליח לאתגר את ראש הממשלה נתניהו בשאלת ההתאמה הוא יו"ר ימינה נפתלי בנט שמיצב את עצמו כאופוזיציה להתנהלות הממשלה בטיפול במשבר הקורונה והמשבר הכלכלי. הפער בין השניים עומד על 10% בלבד לטובת נתניהו (36%-26%). הסיבה לפער הקטן בין השניים הוא כי אנשי השמאל מעדיפים את בנט על נתניהו. גם בימין מורגשת האהדה לבנט כשעל כל שני משיבים שמעדיפים את נתניהו, אחד מעדיף את בנט.

במידה ואכן תיגרר ישראל לבחירות נוספות – מערכת בחירות רביעות בתוך פחות משנתיים – 42% מהציבור יראה בנתניהו האשם בכך. רק 14% מאמינים שגנץ אשם ואילו 31% מחלקים את האשמה שווה בשווה בין שני ראשי הממשלה.

מזמין הסקר: חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 6-7/8/2020
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 512
מספר המתבקשים להשתתף: 3,476
טעות הדגימה  המירבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני