עימות סוער אירע היום (חמישי) באולפן המהדורה המרכזית בין יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון ובין פרופסור ברבש. ברבש הזהיר מהגידול המטריד לטענתו בנתוני התחלואה, ושאשא ביטון קטעה אותו: "התחזיות האלה התנפצו פעם אחר פעם". ברבש השיב שאף תחזית שלו לא התבדתה. נוסף על כך, יו"ר ועדת הקורונה טענה שהגידול בתחלואה נובע ממספר הרב של הבדיקות, וברבש השיב: "בגלל זה יש יותר נדבקים? אז עדיף שלא נדע עליהם?"

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שאשא ביטון פתחה את דבריה ואמרה שהדיווחים על אי ספיקה בבתי החולים לא נכונים. "מדברים על אי ספיקה, בואו נגיד את האמת - אנחנו רחוקים מאי ספיקה", אמרה. "יש צוותים מותשים, אי הספיקה היא בעיקר בפריפריה, בצפון, שם יש קריסה כי יש היעדר תשתיות עוד בלי הקורונה". ברבש השיב ליו"ר ועדת הקורונה ואמר שיש יותר ויותר חולי הקורונה עם נתוני סטורציה רעים והוסיף: "הבעיה היא לא מה שיש היום, אלא מה שיהיה בעוד שבוע או בעוד שבועיים".

"לוקחים מדינה שלמה כבת ערובה כדי להתמודד עם העלייה בתחלואה"

יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון

בשלב הזה שאשא ביטון מיהרה לקטוע את דבריו והוכיחה אותו: "התחזיות האלה התנפצו פעם אחר פעם". ברבש לא נותר חייב, והשיב: "עד היום, אף תחזית אחת שלי לא התבדתה. אף פעם לא אמרתי מספרים שהוכחו כלא נכונים. אני יודע לעשות את החשבון".

ברבש: "נגיע תוך שבועיים-שלושה לקו האדום של מערכת הבריאות"

י"ור ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון התייחסה גם למספר הנדבקים היומי המחמיר ואמרה כי המספר גבוה בגלל מספר הבדיקות הגבוה. פרופסור גבי ברבש קטע אותה ואמר: "בגלל זה יש יותר נדבקים? אז עדיף שלא נדע עליהם?" שאשא ביטון השיבה: "זו עדיין לא העלייה הדרקונית שעליה מדברים".

פרופסור גבי ברבש (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"עד היום, אף תחזית אחת שלי לא התבדתה". פרופסור גבי ברבש | צילום: החדשות 12, החדשות12

שאש ביטון הוסיפה: "אם 500 חולים במצב קשה סוגרים מדינה ולוקחים מדינה לקטסטרופה כלכלית, נשאלת השאלה למה אנחנו בנקודה הזאת? בגלל שהממשלה, גמזו וקבינט הקורונה לא מסוגלים לקבל באומץ החלטות במוקדי התחלואה. גמזו אמר 'נטפל בצורה ממוקדת ב-8 ערים'. זה לא היה נוח לחלק מהערים. בסופו של דבר בגלל שאין את האומץ לטפל ממוקד, לוקחים מדינה שלמה כבת ערובה כדי להתמודד עם העלייה בתחלואה".

ברבש התייחס מצידו למספר החולים הקשים שבעלייה. "אנחנו היום על 500 חולים קשים, אנחנו נהיה בסוף השבוע הבא על 600 חולים קשים", אמר. "אם ממשיכים עם קצב של 4,000 חולים כל יום, אנחנו נגיע תוך שבועיים-שלושה, מקסימום ארבעה - לקו האדום של מערכת הבריאות".

 

יפעת שאשא-ביטון (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון על העלייה בתחלואה: "זו עדיין לא העלייה הדרקונית שעליה מדברים" | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

הוא הוסיף גם שהסגרים המקומיים לא יעילים והוכיח את שאשא ביטון בחזרה. "סגרים ממוקדים במקומות אחרים בעולם - נכשלו. המחלה מתפשטת בכל הארץ, אין סיכוי להשתלט על כזאת תחלואה בסגרים מקומיים", אמר. "הבעיה היא לא מכונות הנשמה ולא מיטות, אלא צוותים". בסוף דבריו פנה לשאשא ביטון: "את יודעת כמה זמן לוקח להכשיר צוותים לטפל בחולים הקשים? צריך להתאים את מצב התחלואה למצב מערכת הבריאות".

יו"ר ועדת הקורונה הגיבה לדבריו, ולא התייחסה לעניין אי היעילות של סגרים מקומיים, אבל דיברה על הבעייתיות של היציאה מסגר כללי. "אני שומעת כאן שאנחנו הולכים לסגר כדי לצאת לאותה מערכת בריאות שהיא לא מחוזקת כדי להתמודד עם הנגיף", אמרה. "יש חורף עוד מעט, מה נעשה אז? המשימה שלנו היא לשפר את מערכת הבריאות ולא לקחת את כל המדינה לקטסטרופה".