שר הפנים אריה דרעי העניק הערב (שני) ריאיון למהדורה המרכזית והתייחס לסערת התקציב שעשויה להביא לפיזור הכנסת כבר לקראת סוף החודש. "עם ישראל לא יסלח לנו לעולם אם נלך לבחירות", הצהיר. "העם לא מבין ורוצה שנעבוד ביחד". בנוסף, דרעי התייחס לביקורת שנשמעה על ההחלטה להכניס לישראל אלפי תלמידי ישיבה מארצות הברית, לצד סטודנטים, עולים ויהודים מהתפוצות, דווקא בתקופה שבה מגפת הקורונה נמצאת בשיאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השר דרעי התייחס בריאיון למצבה השברירי של הקואליציה ואמר: "אני מדבר עם כולם ומנסה למצוא פשרות כאלו ואחרות. חייבים להתגבר על זה. זאת ממשלה רחבה שטרחנו הרבה כדי להקים אותה. זה חייב להימשך". השר הבהיר כי עמדת ש"ס היא שאסור ללכת לבחירות: "עושים מה שאפשר לעשות כדי למצוא פשרה בין שתי הגישות בנוגע לתקציב. כל אחד צריך להתגמש, על זה אסור להפיל ממשלה". השר דרעי סירב לענות אם הוא תומך בתקציב חד-שנתי או דו-שנתי.

בימים האחרונים נפוצו דיווחים במערכת הפוליטית כי נתניהו והליכוד פועלים כדי להקים ממשלה חלופית, צרה, כבר בכנסת הזאת. השר דרעי הבהיר בריאיון כי הדבר אינו עומד על הפרק: "לא דיברו איתי על זה. אני לא חושב שיש מישהו רציני שמתעסק בזה בעת הזאת".

בנימין נתניהו ובני גנץ
יתפשרו בנושא התקציב, נתניהו וגנץ | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

בנוסף, במהלך הריאיון, השר דרעי סירב לחזור באופן מפורש על הערבות שנתן ליו"ר כחול לבן בני גנץ לכך שנתניהו יקיים את פרטי ההסכם הקואליציוני.

דרעי מגבה את ההחלטה להכניס אלפי צעירים יהודים מחו"ל לישראל

השר דרעי התייחס גם לסערה בעקבות ההחלטה לאפשר כניסת 17 אלף צעירים יהודים לישראל, כשהגבולות האוויריים סגורים בגלל התפשטות הקורונה."מתוך 17 אלף הצעירים שיגיעו, 4 אלף זה תלמידי ישיבות", טען דרעי. "השאר זה תלמידים שמגיעים במסגרת ארגון 'מסע' והאוניברסיטאות, אולפנות, ישיבות הסדר".

דרעי מצביע
התקציב - לא עילה לבחירות, דרעי | צילום: יעקב כהן

בהמשך הריאיון הוא הגן על ההחלטה להכניסם לישראל: "מדינת ישראל היא הבית הלאומי של כל היהודים בעולם. אימא לא אומרת לילדים שלה שאין לי כוחות לקבל אתכם. אנחנו ממשיכים לקבל את כולם. הסטודנטים האלו יש להם הזדמנות אחת בחיים לבוא לישראל. זה הכלי הטוב ביותר שלנו להילחם בהתבוללות".

"אם כחול לבן יכשילו את התקציב - נרכיב ממשלה חלופית"

השר לשיתוף פעולה אזורי, אופיר אקוניס, התראיין היום בגל"צ והצהיר באופן חד משמעי כי אם השבוע לא יעבור תקציב חד שנתי – הליכוד יחתור להקמת ממשלה חלופית בתוך הכנסת הנוכחית. מוקדם יותר היום התייחס נתניהו לנושא התקציב והסביר כי תקציב חד שנתי הוא "דבר חיוני" למשק הישראלי והפציר כי יש להעביר אותו במיידי.

אקוניס התראיין לתוכנית של וילנסקי וברדוגו ואמר כי "אם עוד השבוע לא נביא לממשלה תקציב חד שנתי, זה תלוי גם במענקים בוודאי, ולא יקבלו שום הכרעות ברוב קולות דמוקרטיות ואם כחול לבן יכשילו – כולם ידעו מי ידרדר את ישראל לבחירות רביעיות, האשמה תיפול כולה על גנץ".

ישיבת ממשלה מ-24 במאי‎
סוער בקואליציה, ישיבת הממשלה | צילום: רויטרס

אקוניס הוסיף ואמר כי בדומה לשמועות על כך שכחול לבן לא הולכים לוותר על נושא תקציב דו שנתי, גם הליכוד בראשות נתניהו "לא מתכוון למצמץ". אקוניס הסביר כי בשל החשש מגל שלישי בתחילת החורף, מפלגתו תומכת בהעברת תקציב חד שנתי שיזרים כסף.

עוד הסביר אקוניס כי במידה ואכן ממשלת האחדות לא תגיע להסכמות, הליכוד יחתור להקמת ממשלה חלופית מבלי לפזר את הכנסת. "אם כחול לבן יכשילו את התקציב החד שנתי, אנו עלולים להידרדר לבחירות. הרצון שלי ושל הליכוד הוא שהכנסת לא תתפזר אלא שתקום ממשלה אחרת בתוך הכנסת ה-23".