ועדת החוקה התכנסה הבוקר (חמישי) לדיון על תקנות הסגר שאושרו מוקדם יותר במשאל טלפוני. חברי כנסת רבים תקפו את התקנות החדשות וטענו כי זה יהיה בלתי אפשרי לאכוף אותן. יתרה מזאת, חברי הכנסת ניסו להבין שוב ושוב מדוע הולכים לסגר אם גם במערכת הבריאות נשמעו התבטאויות שחוששות שהסגר לא יוריד את התחלואה כפי שמצופה.

מה מותר ומה אסור בסגר? לרשימת ההגבלות המלאה וכל החריגים לחצו כאן

חבר הכנסת קארין אלהרר מ"יש עתיד" תקפה: "תגידו נפלתם על הראש? זה שום דבר שדומה לסגר - זו הרס הכלכלה. לא ראוי שמעבירים את זה 30 שעות לפני מועד הכניסה, לפני הסגר המצופה. עברתי על התקנות - אני רואה שהדבר המשמעותי ביותר שנסגר הוא העסקים מבלי שדנו על פיצוי ראוי או הולם. הסגר לא יוריד את התחלואה. ממשלת ישראל היקרה והכושלת - תהיו אמיצים, אין שום הצדקה ל-500 המטרים. גם המשטרה יודעת שאין סיכוי לאכוף. גרוטו - אתה יודע את זה יותר טוב ממני. אין שום היגיון בתקנות".

גם חבר הכנסת אלי אבידר מ"ישראל ביתנו" הביע תהייה מדוע הולכים לסגר למרות החששות שהתחלואה לא תרד: "אני שואל - בשביל מה עושים סגר אם כולם מודיעים שהתחלואה לא תרד. זה בלתי נתפס - אנחנו לפני ראש השנה, הח"כים החרדים אתם חותמת גומי. ההצעה שלי היא להתנגד לתקנות ולשלוח את הממשלה הכושלת הזאת הביתה. הסגרים יפגעו מנטלית וכלכלית".

קארין אלהרר במטה של יאיר לפיד (תמונת AVI: ליאור קסוון)
אלהרר תקפה: "זה הרס הכלכלה" | תמונת AVI: ליאור קסוון
אכיפת ההגבלות החדשות (צילום: פיטוסי , פלאש/90 )
אכיפת ההגבלות החדשות | צילום: פיטוסי , פלאש/90

התקנות היו אמורות לעבור את אישור הממשלה כבר במהלך הלילה, אך בשל חילוק דעות ההצבעה נדחתה לשעות הבוקר. בסופו של דבר התקנות אושרו ברוב קולות: השרים מירב כהן ואסף זמיר מכחול לבן, הצביעו נגד. השר אופיר אקוניס מהליכוד, נמנע. הסגר יחל מחר - יום שישי 18.9, ערב ראש השנה תשפ"א, בשעה 14:00 בצוהריים, ויימשך לעת עתה שלושה שבועות, עד 9.10.

גם חבר הכנסת עידן רול תקף את אישורן של התקנות החדשות: "יש משהו שחייבים להבין בממשלה - הם מגלגלים הכל למשטרה. יש פה אלפי פרצות בסכר. וטוב שהמשטרה מרתיעה. שוטר יצטרך לעמוד מול החרגות. אנחנו נבחרי ציבור - כל ח"כ שחותם על תקנות לא אפקטיביות זו בושה. חייבים לעשות החלטה שברורה לציבור. אנשים לא מבינים את ההנחיות. חברים שלי במורד הרחוב היו אמורים לצאת לחופשה באילת, ראו את ההנחיות והחליטו לנסוע ליוון - מה עשינו פה?".

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר שלטענתו התקנות האלה הן "רעה חולה, הממשלה לא יכולה לדרוש תקנות שהם עצמם מודים שלא יעזרו". יו"ר ש"ס וחבר הכנסת מיכאל מלכיאלי אמר: "יש תקנה על בעלי מוגבליות שמאפשרת להם ללכת יותר מ- 500 מטר - אבל בלי רכב. אז איך הם ילכו??? זה נקרא ללעוג להם. התקנות האלה הן גבינה שוויצרית".