השדולה היהודית אמריקנית ג'יי סטריט בוחרת צד: לראשונה מאז הקמת הארגון, הוא החליט להביע בגלוי תמיכה במועמד לנשיאות ארה"ב. בשיחה עם N12 מסבירה נציגת הארגון בישראל מה גרם לשינוי במדיניות ארוכת השנים ומדוע החליטו אנשיו לתמוך במועמד הדמוקרטים ג'ו ביידן, ובכך לוותר על השאיפה להשפעה אפשרית על שתי המפלגות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עדינה ווגל-אילון, מנהלת ג'יי סטריט בישראל, מציגה נתונים שלפיהם רוב הקהילה היהודית תומכת במפלגה הדמוקרטית ולא מזדהה עם המדיניות של הנשיא טראמפ: "אנחנו מתייצבים חד-משמעית מאחורי המועמדות של ביידן".

היא מסבירה כי היחס למדיניות החוץ האמריקנית הפך לנושא מפלגתי בארה"ב ומזהירה: "ממשל טראמפ הוא סכנה למשטר בארה"ב, לישראל ולאזור כולו". ווגל-אילון מדגישה כי התמיכה בביידן לא באה על חשבון התמיכה בישראל.

עדינה ווגל אילון (צילום: יח"צ)
יו"ר ג'יי סטריט ישראל, עדינה ווגל אילון | צילום: יח"צ

לדבריה, "ביידן טוב לישראל כי הוא אדם עם ניסיון וקשר למקום הזה. אכפת לו שתהיה כאן מדינה יהודית דמוקרטית, אכפת לו מביטחון ישראל, והוא מאמין שצריך להגיע לפתרון עם הפלסטינים. יש לנו 185 נתמכים בסנאט ובקונגרס שמחויבים להיות פרו ישראלים כדי לקבל את התמיכה שלנו".

ווגל-אילון מתארת פער הולך וגדל בין היהודי האמריקני לישראלי הממוצע: "זה מדאיג ומפחיד. חשוב לנו הקשר ליהדות התפוצות אבל היום הישראלים פשוט לא מבינים את השקפת העולם של רוב יהדות אמריקה".

ביידן ונתניהו (אכיון) (צילום: רויטרס)
"ביידן טוב לישראל" | צילום: רויטרס

"יהדות אמריקה עדיין זוכרת את המשפט – 'אהוב את הגר', שנראה שבישראל שכחו אותו", היא אומרת. "פחות ופחות יהודים אמריקנים מצליחים להזדהות עם המדיניות של ישראל שלא מכבדת את זכויות האזרח של הפלסטינים". 

על ההסכם ההיסטורי שייחתם הערב עם בחרין ואיחוד האמירויות אומרת ווגל אילון כי "זה שעושים הסכמים עם מדינות המפרץ - זה נהדר, אבל מה קורה פה בבית? אם אתם בעד דיפלומטיה – קדימה, תעשו את זה גם פה".

נשיא איחוד האמירויות (צילום: רויטרס, רויטרס_)
"מה עם הפלסטינים?", מנהיג איחוד האמירויות | צילום: רויטרס, רויטרס_

נציגת ג'יי סטריט מציינת כי ארגונה נמצא בקשר עם גורמים שונים מקרב הפלסטינים ומדגישה: "אי אפשר להגיד שהפלסטינים לא רלוונטיים. חבל שהם לא חלק מהשיחות עם טראמפ. הגישה של ממשל טראמפ מול הפלסטינים עושה נזק לישראל".

ווגל אילון תוקפת את התנהלות נשיא ארה"ב ואומרת: "אנחנו מרגישים שטראמפ לא מייצג את האינטרס שלנו. אכפת לנו מעתיד הפלסטינים ומזכויות האדם שלהם. אנו תומכים באינטרסים הישראלים, אבל הערכים של הקהילה היהודית האמריקנית היא למען הדמוקרטיה ושמירה על זכויות האדם".

חשוב לה להדגיש כי "אנחנו חד-משמעית פרו ישראלים. כל דבר שאנחנו עושים הוא למען קשר חיובי בין ארה"ב לישראל. יש אנשים שלא חשוב להם מדינה דמוקרטית".

פלסטינים בעזה שורפים תמונות של מלך בחרין  (צילום: רויטרס)
זעם בעזה על ההסכם עם האמירויות | צילום: רויטרס

נציגת השדולה היהודית מבהירה שבסופו של דבר מאחורי ג'יי סטריט עומדים יהודים אמריקנים, שרוצים שהכסף שלהם ילך למדינת ישראל, אבל לא רוצים לתמוך בכיבוש ובסיפוח. "סיפוח וכיבוש לדעתנו לא מקדמים את ביטחונה של ישראל", היא אומרת. "האם להיות פרו ישראלי זה אומר לתמוך בעיוורון במדיניות של נתניהו? אנחנו לא איפא"ק, אנחנו לא בקשר עם הבית הלבן ויצאנו נגד טראמפ עוד לפני שהיה מועמד רפובליקני".

היא מביעה פסימיות באשר לאפשרות לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים: "אני לא רואה שום רצון של טראמפ או של ישראל לעשות את זה. אני לא רואה את הממשל מקדם משהו בנושא הזה".

לבסוף קוראת ווגל אילון לראש הממשלה נתניהו להיפגש במהלך שהותו בארה"ב עם ג'ו ביידן, מועמד הדמוקרטים לנשיאות: "הימנעות לקבוע פגישה עם ג'ו ביידן היא המשך ישיר להתנהלות המסוכנת של נתניהו לכל אורך השנים האחרונות שעיקרה הפיכת היחסים בין הממשלות ליחסים בין מפלגות. נתניהו לא מתנהל כראש ממשלה של בעלת ברית זרה, אלא כשותף פוליטי של טראמפ והמפלגה הרפובליקנית. התנהלותו הלא אחראית של נתניהו מסכנת את התמיכה הדו-מפלגתית בישראל ומהווה סטירת לחי לרוב הגדול של יהודי ארצות הברית אשר תומכים בביידן ובמפלגה הדמוקרטית".