יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, מתחמק ממאבטחי השב"כ שאמורים להיות צמודים אליו ודורש להסיר מעליו את האבטחה. בוועדת השרים מסרבים לאשר לו את הדרישה כי יו"ר האופוזיציה הוא אחד מסמלי שלטון והוא חייב להיות מאובטח על פי חוק - כל פורסם הערב (רביעי) לראשונה במהדורה המרכזית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאז שנכנס לתפקיד, לפיד מנסה להעביר לשב"כ מסר שאין לו עניין וצורך בטבעת האבטחה ההדוקה שמחייב הפרוטוקול, על הסיורים המקדימים והמיני-שיירה. בשירות התלוננו שהוא איננו מעביר להם מראש את הלו"ז שלו, לאן הוא מתכוון לנסוע ומתי. זה יוצר תמונה שנראית כמו סדרת ריגול או סיטקום, תלוי בעיני המתבונן: המאבטחים מחכים ליד ביתו ברמת אביב להבין מתי ייצא, ואז דולקים אחר מכוניתו הנוסעת בכבישי הארץ בניסיון לשמור עליו.

פיצוצים ונשקים שלופים (צילום: היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות)
היחידה לאבטחת אישים של השב"כ | צילום: היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות

בשבוע שעבר פנה לפיד לשב"כ בבקשה להסיר את האבטחה. הבקשה הועברה לוועדת השרים לענייני השב"כ, המוסמכת להכריע בה. ככל הידוע, שירות הביטחון הכללי ביקש בלית ברירה להצטרף אליה. אין לו דרך לאבטח מי שאיננו מעוניין בכך. גם זה תקדים: נתניהו היה יושב-ראש האופוזיציה הראשון שביקש אבטחה צמודה של השב"כ, עוד לפני רצח רבין. לפיד הוא היו"ר הראשון שביקש לוותר עליה.

בראש הוועדה עומד ראש הממשלה, אבל את מקומו ממלא שר המודיעין אלי כהן. הוא ושאר השרים נטו לאשר את הבקשה, גם אם במשיכת כתף. מי מוותר מיוזמתו על פריים נאה, ממלכתי וקבוע במחיצת שני גברתנים עזי פנים עם חליפה ואוזניה? אפילו נימוק הכסת"ח לא עמד בדרכם אם בעתיד יקרה משהו ללפיד חסר האבטחה. הרי הוא עצמו ביקש זאת.

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
נתניהו וגנץ בכנסת | צילום: דוברות הכנסת

ואז, ברגע האחרון, החל לנקר בשרי הליכוד וכחול לבן הספק: אם לפיד רוצה את זה, אולי לא כדאי לתת לו. השבוע, גם השבוע, עמד בסימן הוצאות מנקרות עיניים של ראש הממשלה ושל מחליפו, מהחזרי המס של ראש הממשלה ועד עלות האבטחה של מחליפו. באפם עלה ניחוח החשד שלפיד הולך לעשות עליהם סיבוב תקשורתי נאה: ראו איך הם משייטים באאודי ברחבי ישראל, ואילו הוא מוותר על סמל סטטוס ועוד חוסך למדינה מאות אלפי שקלים בשנה. ברגע האחרון הם החליטו: על אפו ועל חמתו, משמר לפיד לא יפורק. ליתר ביטחון אולי יוסיפו גם איכון סלולרי.

מלשכת לפיד נמסר בתגובה: "לוחמי השב"כ הם אנשים מופלאים ומגנים על חיי כולנו.  הדבר היחיד שמעיק בסיפור הזה הוא שמערבים פוליטיקה קטנה בנושאים מסוג זה".