מחר צפויה להישבע ממשלה פריטטית שאי ההסכמות בה הם עניין שעלול להתרחש מהר מהצפוי. אם מוסיפים לכך את משבר הקורונה והצורך העמוק להיחלץ ממנו, את המהלך הדרמטי של הסיפוח שאולי יתממש בקיץ הקרוב, ואת המשפט הקרב ובא של ראש הממשלה נתניהו, מקבלים סיכוי גבוה מאוד למוקשים שעלולים להביא את הממשלה אל קיצה מהר מהצפוי. אלה נקודות התורפה של הממשלה שתישבע מחר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 המוקש הראשון: סיפוח והחלת ריבונות

ממשל טראמפ כבר הביע הסתייגות ממהלך הסיפוח, וירדן מאיימת שזה ישפיע על הסכם השלום. אבל נתניהו יכול אם הוא רק ירצה ללכת את כל הדרך לעבר הסיפוח ולהביא את הנושא להצבעה בממשלה ובכנסת. נראה שזה הדבר הראשון שיכול להביא להתנגשות בינו ובין גנץ ואשכנזי.

המוקש השני: התקציב

כמו בכל ממשלה שהיא, אחד המוקשים המרכזיים של הממשלה הבאה הוא התקציב. אבל הפעם מדובר במוקש רציני, לאור התמודדות עם השלכות הקורונה והצורך לקצץ בתקציבי משרדים בשביל לכסות את הגירעון. לדוגמה, איך יגיב גנץ לדרישה אפשרית של שר האוצר המיועד ישראל כ"ץ לקצץ בתקציב הביטחון, או לפחות לא להוסיף לא מיליארדים כפי שקורה בכל שנה ושנה?

המוקש השלישי: היחס למערכת המשפט

המוקש הזה ילווה את הממשלה במשך כל הקדנציה הזו, ובעיקר בתקופה הקרובה ברקע משפטו של ראש הממשלה נתניהו שצפוי להתחיל בסוף החודש. השאלה שצריכה להישאל היא מה יהיה יחסה של הממשלה אל מערכת המשפט, ומה יעשו לדוגמה בכחול לבן כשבליכוד יתקפו את מנדלבליט או את בתי המשפט? והשאלה נכונה לא רק להצהרות, אלא גם להחלטות - איך יגיעו להסכמות על מינוי פרקליט מדינה או מינוי יועץ משפטי לממשלה שצפוי להתקיים לא עוד הרבה זמן, בפברואר 2021?

המוקש הרביעי: אופן עבודת הממשלה

כל המנגנון שעל בסיסו הממשלה תעבוד יכול ליצור שיתוק. כל חקיקה היא רק בהסכמה, הקואליציה כולה חייבת להתנגד לכל הצעת חוק שלא עברה בהצעת שרים לחקיקה. רק דמיינו את כחול לבן מצביעה נגד הצעות חוק למען הקהילה הגאה שיש עתיד תעלה, או את הליכוד מצביע נגד הצעות חוק לטובת ההתיישבות שיציעו בימינה.

המוקש החמישי: רוטציה

זה המוקש הגדול ביותר של הממשלה שתקום. האם לדוגמה בג"ץ יתערב בנושא ראש ממשלה חלופי. נשאלת השאלה איך יתערב ומתי יפסוק בעניין. אם יתערב בשנה הקרובה ויפסוק שצריך לבטל את ההגדרה הזו, הולכים לבחירות נוספות, וכל זה בהנחה שהרוטציה אכן תתממש. צריך לזכור שיש אנשים במערכת הפוליטית שעדיין מפקפקים בזה.