יממה דרמטית בכנסת: החל מהשעה 16:00 (רביעי) מצביעים במליאה על כאלף הסתייגויות שהונחו על שולחן הכנסת להצעת חוק תיקון חוק יסוד: הממשלה שהגישו כחול לבן והליכוד, זאת כחלק מההסכם שהתגבש ביניהם להקמת ממשלה. חברי המפלגות שלא כלולות בהסכם הגישו הסתייגויות רבות כדי למשוך זמן ולעכב את ההצבעה, כך שהדבר צפוי להימשך שעות ארוכות.

גנץ ונתניהו נפגשו בלשכת יו"ר הכנסת כדי להכריע על עתיד תיק הבריאות ועל האפשרות להאריך את הסכם הרוטציה ביניהם בשנה וחצי - כך שכל אחד יכהן במשך שנה וחצי כראש ממשלה, ולאחר מכן תוספת של 9 חודשים עבור כל אחד (שנה וחצי - נתניהו, שנה וחצי - גנץ, 9 חודשים  - נתניהו, ואז 9 חודשים - גנץ).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מחר פוקע המנדט, של 21 ימים, שהעביר נשיא המדינה לכנסת להרכבת ממשלה. אם עד אז אף מועמד לא ייגיש לנשיא חתימות של לפחות 61 חברי הכנסת - הולכים אוטומטית לבחירות רביעיות. בבלוק הימין החלו כבר לאסוף חתימות של חברי כנסת שתומכים בהטלת משימת הרכבת הממשלה על נתניהו.

 

 

כאלף הסתייגויות הגישו חברי המפלגות שמתנגדות להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. לפי לוח הזמנים שסוכם בין ראשי הסיעות, ההצבעה על ההסתייגויות תימשך ברצף עד מחר בשעה 16:00, ואז תחל ההצבעה על הצעת החוק הסופית. בין ההסתייגויות שהוגשו ניתן למצוא הצעה שבמקום "ראש הממשלה" ייכתב בחוק "ראש הכנופיה" או "ראש הממשלה הרעה". הסתייגות נוספת הציעה שבמקום המילים "כל שר וסגן שר" ייכתב בחוק "כל העדר" או "אלה ששיקרו לבוחריהם".

הצעות החוק לקריאה שנייה ושלישית מחולקות לחברי כהנסת
הצעות החוק לקריאה שנייה ושלישית מחולקות לחברי כהנסת

בדיון במליאה פנה ח"כ אביגדור ליברמן ליו"ר הכנסת בני גנץ והזהיר אותו לפני שהוא חותם לנתניהו: "נתניהו לא רוצה ממשלה, הוא רוצה להגיע מחר ולקבל 61 חתימות ואז הוא יחפש וימצא תירוץ - יהיו לו שבועיים לחפש תירוץ למה לקחת את מדינת ישראל למערכת בחירות רביעית".

 

 

חברי כחול לבן נמצאים בדילמה, מאחר שהם צריכים לחתום על תמיכה בנתניהו על מנת למנוע את פיזור הכנסת והשלמת האחדות, אבל מרגע שנתניהו קיבל את המנדט הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה - להשביע ממשלת אחדות, לנסות להקים ממשלה צרה או לפזר את הכנסת.

מצד שני, גם נתניהו נמצא בדילמה. פסיקת בג"ץ בנוגע להסדר ראש הממשלה החלופי לא בהכרח תינתן בשבועיים האלה והוא יאלץ "להתחתן" עם גנץ מבלי שהשופטים אישרו את הכתובה, זאת בזמן שהסקרים מנבאים לו ניצחון מוחץ בבחירות רביעיות. ייתכן שנתניהו ישאיר עד הרגע האחרון מספר נתיבי מילוט אפשריים כדי שיוכל לברוח מההסכם ולהיתפס כמה שפחות אשם או לגרור את גנץ להסכם בתנאים טובים יותר.

בתוך כך, הניסיון של הליכוד להגיע להסכם קואליציוני עם מפלגות נוספות ממשיך. השר בנט הודיע כי הוא פנה באופן רשמי לראש הממשלה "לבקש את תיק הבריאות והקורונה על מנת להקים מערך פנדמיה לאומי לקראת ההתפרצות הבאה, שעלולה להגיע בחורף הקרוב. אם נקים מערך כזה, נוכל בפעם הבאה להתמודד עם המגפה תוך פגיעה קטנה יותר בכלכלה". בהמשך הוסיף: "משום מה בליכוד ובכחול לבן ממש בורחים ממשרד הבריאות או סוחרים בזה, כג'וב. אני יודע שזה תיק לא 'נחשב' ואין בו כבוד או שררה, אלא רק הרבה עבודה קשה למען אזרחי ישראל. את האחריות הזו אני מוכן לקחת". 

מוקדם יותר, דוברו של בנט עדכן כי "לא התקבלה מאז אתמול שום תגובה מטעם הליכוד, באף ערוץ, לעניין הטלת תיק הבריאות על השר בנט".