יממה לפני השבעת הממשלה ה-35, חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס חתמה הלילה (חמישי) על הסכם קואליציוני עם מפלגת הליכוד, לפיו היא תכהן כשרה במשרד חדש שיוקם במיוחד עבורה ושמו יהיה: "המשרד לחיזוק וקידום קהילתי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המשרד לענייני חיזוק וקידום קהילתי יכלול תחומים ורשויות שנמצאים כעת בידי המשרד לביטחון פנים, ביניהם הרשות לביטחון קהילתי ועיר ללא אלימות, הביטחון האישי, קידום הנוער, אגף השיקום והקרן לחילוט מסמים.

בנוסף, המשרד יהיה אחראי גם על קידום פרויקטים והתעצמות במגזר הערבי, על הרשות למאבק בסמים ובאלכוהול ועל המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת. התחומים הללו יהיו בסמכות המיניסטריאלית של המשרד, שיקבל את המסגרת התקציבית הנדרשת לניהולו. בנוסף, במסגרת ההסכם תמונה לוי-אבקסיס כחברה בקבינט החברתי-כלכלי, כחברה בקבינט הפיוס וכחברה בתוכנית הבין-משרדית למניעת אלימות במשפחה.

מלבד מפלגת גשר, במהלך הלילה חתמה גם מפלגת יהדות התורה על הסכם קואליציוני עם הליכוד. במסגרת ההסכם תקבל יהדות התורה את משרד השיכון המורחב, את תפקיד יו"ר ועדת הכספים ושני תפקידים של סגני שר במשרד התחבורה ובמשרד החינוך. סיעת יהדות התורה תקבל למשך חצי קדנציה את ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט ובחצי השני תקבל את ראשות הוועדה לפניות הציבור.

מקשיחים עמדות? ליצמן וגפני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
יזכו בתיק שיכון מורחב. ליצמן וגפני | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ראשי יהדות התורה, השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, מסרו לאחר החתימה: "לאחר תקופה לא פשוטה ומורכבת של מערכות בחירות חוזרות ונשנות, הגענו בשעה טובה ובעזרת השם להסכם קואליציוני בין יהדות התורה והליכוד, כבסיס לשותפות בממשלה ה-35. יהדות התורה פעלה לאורך כל הדרך להקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו כפי שאכן הצלחנו. ההסכם קיבל אישור מועצות גדולי התורה. הסיעה שמרה על עקרונותיה בהסכם הנוכחי כפי שהיה בהסכם הקודם, בשמירת זכויות הציבור החרדי, עולם התורה, מערכת החינוך החרדית, שמירת הסטטוס קוו, הצביון היהודי ומסורת ישראל, פתרון מצוקת הדיור, שמירת השבת וקדשי ישראל".

אמש חתמו מפלגת הליכוד ומפלגת ש"ס על ההסכם הקואליציוני. הראשונה לחתום עם הליכוד על ההסכם הקואליציוני הייתה ש"ס. במסגרת ההסכם, עם כינון הממשלה יתוקן חוק הגיוס בהתאם לדרישות ש"ס ובהמשך יביא שר הביטחון חוק גיוס חדש. במקביל, הליכוד התחייב בפני ש"ס לעמוד לצדה כדי לתקן את הפגיעה בתלמידי הישיבות כתוצאה מיישומו של החוק לאחר שיעבור. הישג משמעותי נוסף עבור ש"ס הוא הכנסת תקציב המוסדות התורניים לבסיס התקציב. כמו כן, מצוין כי הליכוד התחייב בפני ש"ס שלא לפגוע בסטטוס קוו.

ש"ס והליכוד חתמו על הסכם קואליציוני
ש"ס והליכוד במעמד החתימה

מוקדם יותר החליטה ש"ס למנות שר חיצוני למשרד לשירותי דת - הרב יעקב אביטן, שמשמש כיום כסגן ראש העיר אשקלון. אביטן נבחר לתפקיד על ידי מועצת חכמי התורה של המפלגה, לבקשת היו"ר דרעי. השר המיועד משמש גם כחבר ועדות הלסינקי והאתיקה בבית החולים ברזילי באשקלון ועומד בראש ארגוני צדקה וחסד.

הלילה תצביע הכנסת על כינון הממשלה ה-35 של מדינת ישראל. בממשלה החדשה יושבעו 34 שרים בקואליציה של 72 חברי כנסת, כשמפלגת ימינה תישאר ככל הנראה באופוזיציה. בתוך כך, פורסם מסמך קווי היסוד של הממשלה ובו נכתב כי הממשלה החדשה היא ממשלת אחדות וחירום של פיוס לאומי, שקמה בעקבות משבר הקורונה.