החוק הבזבזני שהקואליציה מבקשת להעביר: הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה ראשונה את החוק מעורר המחלוקת המכונה "החוק הנורווגי" - החוק המאפשר להפסיק את חברותו בכנסת של חבר כנסת המכהן כשר או כסגן שר - ולהכניס במקומו למשכן חבר כנסת נוסף.  

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך הדיונים על החוק, שצפוי להכניס למשכן עוד 12 ח"כים חדשים בעלות של יותר מ-20 מיליון שקלים, הובנו למעשה המשמעויות שלו. למשל, במקרה בו סגן שר מתפטר מהכנסת במסגרת החוק הוא אמנם עוזב את המשכן, אך הוא עדיין זכאי לקבל את תקציב הקשר עם הבוחר ששווה עשרות אלפי שקלים בשנה. ואותו סגן שר לא זוכה רק לתקציב הזה, אלא גם לכל מה שניתן לו במסגרת המשרד הממשלתי בו הוא מכהן. 

חלוקת התיקים
המשרדים המומצאים בדרך להקמה | עיבוד: פלאש 90

בשלב זה, עוד לא ברור מהיכן יגיע התקציב שיממן את החוק היקר הזה כיוון שטרם נמצא מקור תקציבי. לכן, סביר להניח שהחוק הנורווגי ימומן מקיצוצי תקציב שונים שייערכו ממשרדים ומאגפים שונים. 

ההשכלה הגבוהה, משאבי המים והחיזוק הקהילתי: הקמת המשרדים החדשים אושרה

במקביל לדיונים על החוק הנורווגי, הכנסת אישרה אמש עוד מהלך בזבזני שזכה לביקורת נרחבת - הקמת משרדי השרים החדשים שהומצאו במיוחד עבורם: המשרד למשאבי המים וההשכלה הגבוהה והמשלימה אליו ייכנס זאב אלקין, המשרד לחיזוק וקידום קהילתי עבור אורלי לוי-אבקסיס ומשרד ההתיישבות בו תכהן ציפי חוטובלי. 

בנוסף למשרדים אלה, אושרה גם הקמת משרד ראש הממשלה החלופי שעליו יהיה ממונה ראש הממשלה החלופי. בחלקה הראשון של כהונת הממשלה - עד 17 בנובמבר 2021 - ישמש בתפקיד בני גנץ, שמכהן במקביל גם כשר הביטחון. מאותו מועד, אמור להיכנס לתפקיד זה ראש הממשלה המכהן כיום, בנימין נתניהו - עם תחילת כהונת גנץ כראש הממשלה.  

בנימין נתניהו בני גנץ ממשלה
בנימין נתניהו בני גנץ ממשלה | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, מתח ביקורת קשה על הקמת המשרדים החדשים: "קיצצו 3.2 מיליון שקל בתקציב התעסוקה בשביל המשרד לענייני קהילות לא קיימות של אורלי לוי והמשרד למשאבי מים של אלקין. דווקא עכשיו, כשיש בישראל יותר ממיליון מובטלים. כשהדבר הכי חשוב למשק זה תעסוקה. זה למצוא לאנשים עבודה. לעזור למובטלים בהכשרות מקצועיות". 

"כל ילד בן שש יודע: מה שחשוב זה לא מה אנשים אומרים, אלא מה הם עושים", המשיך לפיד. "אם אתם אומרים שזו "ממשלת קורונה" בגלל המשבר, ואז מקימים ממשלה של 36 שרים, 16 סגני שרים, 52 משרדים ממשלתיים, מאות מיליוני שקלים, מפלצת בירוקרטית – אז למה שמישהו יאמין לכם?".