מזכיר המדינה האמריקני בישראל: מייק פומפאו נחת הבוקר (רביעי) בישראל לביקור בן מספר שעות, במהלכו הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו. בפתח הפגישה, השניים נשאו הצהרות לתקשורת. פומפאו עתיד להיפגש גם עם יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החלופי המיועד, בני גנץ, עם שר החוץ המיועד גבי אשכנזי ועם ראש המוסד.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כשמזכיר המדינה עומד לצידו, פתח ראש הממשלה את דבריו בהשתתפות בצערו של פומפאו על פטירת אביו ואז התייחס למשבר הקורונה: "יש לנו הרבה על מה לדבר. הדבר הראשון - הקורונה שמאתגרת את כל העולם, את שתי המדינות שלנו. נחזק את שיתוף הפעולה בינינו במאבק נגד הקורונה".

נושא נוסף שהזכיר ראש הממשלה הוא המאבקים בכוחות השונים באזורנו, האיום האירני והטרור: "אנו מעריכים את העובדה שאתם ממשיכים את האמברגו על האירנים, שלא הפסיקו את הפעולות האגרסיביות שלהם נגד ישראל, ארה"ב ומדינות אחרות, ואנו נדון כיצד להמשיך את המאבק נגד האגרסיביות האירנית במזרח התיכון". 

מזכיר המדינה פומפאו נחת בישראל (צילום: שגרירות ארה"ב בישראל)
מזכיר המדינה נחת בישאל | צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

אחרי נתניהו נשא דברים מזכיר המדינה פומפאו: "אנו נדבר על החזון שלנו לשלום. יש לנו הרבה עבודה לעשות ואנחנו רוצים להתקדם בנושא". בתגובה התייחס נתניהו לממשלת האחדות ואמר - "זו הזדמנות לקדם את השלום על בסיס ההבנות ביני לבין הנשיא טראמפ‎". 

פומפאו התייחס גם הוא לקורונה ואמר שארה"ב מעריכה את העובדה שישראל משתפת מידע שהיא מחזיקה בנושא לעומת מדינות אחרות. מזכיר המדינה עקץ את השלטונות בסין והתייחס אליה כ"מדינה שמסתירה מידע על הקורונה". 

בנימין, נתניהו, דונלד, טראמפ, תוכנית, שלום (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
נתניהו: "נקדם את תוכנית השלום של טראמפ" | צילום: קובי גדעון , לע"מ

לקראת האפשרות שהממשלה החדשה שתקום תחיל את הריבונות הישראלית על ההתנחלויות ותספח את בקעת הירדן, נתניהו ופומפאו ידונו בפרטים המתגבשים, זאת על רקע תוכנית המאה של הנשיא טראמפ. על פי ההערכות, פומפאו יבהיר כי 1 ביולי אינו "תאריך קדוש" מבחינת האמריקנים. הוא יעביר את המסר לפיו מבחינת טראמפ - החלת הריבונות צריכה להיות חלק ממהלך שלם של משא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ואינה עומדת לבדה. 

השניים צפויים להתמקד גם בנושא המשך התעצמותה של אירן במזרח התיכון. גורם בכיר בישראל הסביר שבאזור מתחוללים שינויים משמעותיים, שמקרינים על מצבה של ישראל. הראשון, לדבריו, הוא מצבה של אירן בסוריה: "נדמה שהם נדחקים לאט לאט. עוד מוקדם לשמוח, אבל הם לא מצליחים להרים את המשימה בלי קאסם סולימאני". 

עניין מרכזי נוסף בו ידונו הצדדים הוא סוגיית המעורבות הכלכלית של סין בישראל. פומפאו מביא עמו מסר נוקשה וחד משמעי מצד ארצות הברית, לפיו ישראל צריכה לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע לשיתוף פעולה עם סין בתחום ההשקעות אחרי משבר הקורונה. זאת, על רקע הטענה של האמריקנים כי הסינים אחראים להתפשטות הנגיף בעולם. 

על פי גורמים המעורבים ביחסים בין ירושלים לוושינגטון, האמריקנים סבורים שישראל צריכה להיזהר מהסינים. המסר שיועבר הוא שכל השקעה סינית תגרום לזליגת מידע מכל מדינה שתנהל איתה קשרים. אותם גורמים מעריכים שפומפאו יעביר את המסר שישראל צריכה להפסיק כל פעולה שמחזקת את המפלגה הקומוניסטית הסינית, גם אם המשמעות היא ביטול מיזמים שכבר מתוכננים ובעקבות כך - גם הפסדים כספיים.