התחליף לחוק הנורווגי המדלג? כחול לבן נקלעה לסיטואציה בעייתית – יש לה המון שרים אך אין לה מספיק ח"כים שיבצעו את הפעילות הפרלמנטרית בכנסת. תחילה ניסתה לקדם חוק הנורווגי שידלג על אנשי יש עתיד אך בג"ץ רמז שיפסול אותו, וכעת מנסים בקואליציה פתרון אחר.ח"כ שלמה קרעי מהליכוד הציע הערב (שני) תיקון לחוק שיאפשר לבצע חלון העברות של 24 שעות.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

כך זה יעבוד: אם שר מכחול לבן יתפטר ובמקומו יכנס חכ מיש עתיד ייווצר חלון העברות של יממה שבמהלכו חברי כנסת מיש עתיד יוכלו לעבור לכחול לבן מבלי שיוגדרו כפורשים או שיכולו עליהם סנקציות כאלה ואחרות. כך כחול לבן תוכל לפצות על החוסר בחברי כנסת ו"לגנוב" חברים ממפלגת יש עתיד. הדבר הזה לא פשוט מבחינה משפטית אבל מסתמן כאפשרי. השאלה הגדולה האם יש כבר ח"כים מיש עתיד שהביעו מאחורי הקלעים נכונות למעבר שכזה.

ח
מגיש ההצעה לתיקון החוק הנורבגי, ח"כ קרעי | יח''צ: יח"צ

ביום רביעי האחרון, עקב חילוקי דעות בתוך הקואליציה בנוגע להקמת ועדות הכנסת, החוק הנורווגי הוסר מסדר היום של מליאת הכנסת. בעקבות כך, לא יהיה ניתן לקדם את החוק ללא שיוקמו קודם הוועדות. החוק, שההצבעה עליו כרגע נדחתה למועד לא ידוע, יאפשר לשרי הממשלה והסגנים להתפטר כדי להכניס חברי מפלגה נוספים לכנסת.

הסיבה הרשמית למחלוקת סביב החוק הוא נוסח החוק וחלוקת הוועדות בין המפלגות, אך ניתן להעריך שהסיבה האמיתית היא כעס גדול בתוך הליכוד על כחול לבן בעקבות הראיון של גנץ אתמול בתוכנית "עובדה", בו אמר שלא יסכים לחוק עוקף בג"ץ אם הסדר ראש הממשלה החליפי יפסל. כמו כן, בליכוד לא אהבו את הדברים שגנץ אמר בראיון על סעיף המעונות בהסכם גנץ-נתיהו. לדברי גנץ, הדרישה לבניית מעון ראש ממשלה רשמי נוסף לא הייתה של כחול לבן.

יאיר לפיד בישיבת סיעה של
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד | צילום: ערוץ הכנסת

באופוזיציה לא פספסו את ההזדמנות לעקוץ את הקואליציה המתהווה. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ צייץ בטוויטר: "קואליציה דמיקולו. בצעד המשמעותי הראשון שלה כבר נכשלה: לא ועדות ולא חוק נורבגי. ושלא יעבדו עליכם: זו לא בעיה 'טכנית'". ח"כ אורלי פרומן ממפלגת תל"ם צייצה: "מדובר בחוק שנולד בקומבינה תוצרת נתניהו, ואין זלזול גדול מכך במובטלים ובעצמאיים שקורסים. טוב שירד ועדיף שיישאר בחוץ".