דרמה פוליטית : ראשי מפלגות גוש הימין פנו בהודעה משותפת לנשיא ריבלין בבקשה להעביר את המנדט להרכבת ממשלה לנתניהו. מוקדם יותר הודיע נשיא המדינה ריבלין לבני גנץ כי "בנסיבות הקיימות" הוא החליט שלא להאריך לו את המנדט להרכבת הממשלה. הנשיא הסביר שקיבל את ההחלטה לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד נתניהו והבין שהוא וגנץ לא קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות. ריבלין הבהיר כי גם נתניהו לא יקבל את המנדט אם הצדדים לא יגבשו הסכמות, והוא מתכוון להחזיר את המנדט לכנסת. זמן קצר לאחר פרסום ההודעה - חודשו המגעים בין הליכוד לכחול לבן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנו, ראשי הסיעות והמפלגות, קוראים לך, נשיא המדינה ראובן ריבלין, להעביר את המנדט לראש הממשלה בנימין נתניהו שיש לו 59 ממליצים", כך פנו ראשי מפלגות וסיעות הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ימינה וגשר לנשיא ריבלין. בהמשך ההודעה הסבירו לנשיא כי יש להעניק את המנדט לנתניהו "בדיוק כפי שלאחר הבחירות הקודמות בספטמבר העברת את המנדט לידיו של ח"כ בני גנץ כשהיו לו 54 ממליצים בלבד". 

מבית הנשיא נמסר מוקדם יותר כי אם עד מחר בחצות גנץ ונתניהו לא יחתמו על הסכם, ולא תשתנה תמונת הממליצים, ישוב המנדט לכנסת ותחל תקופת 21 הימים שבהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. למועמד המוסכם ינתנו 14 יום להרכיב ממשלה.

עם זאת בבית הנשיא ציינו כי במקרה שישתנו הנסיבות ויבואו הצדדים, כלומר גנץ ונתניהו, אל ריבלין בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם - ישקול זאת הנשיא פעם נוספת.

פגישת נתניהו גנץ וריבלין בבית הנשיא (צילום: חיים צח לע"מ)
יהיה סיכום? השלושה בבית הנשיא | צילום: חיים צח לע"מ

עם פרסום הודעת הנשיא, במפלגות יש עתיד ומרצ דורשים מיו"ר כחול לבן גנץ לחדש את יוזמת החקיקה נגד נתניהו.

נתניהו לא יקבל מנדט, גנץ יוכל לקדם את מהלכי החקיקה

המשמעות של ההודעה היא שאם לא תקום ממשלת אחדות עד מחר בחצות - נתניהו לא יקבל לידיו את המנדט להרכבת הממשלה אחרי גנץ. בנוסף, בשלושת השבועות שנותרו ניתן יהיה לקדם את החקיקה שעליה מאיימים בכחול לבן נגד נתניהו.

דקות לאחר הודעת בית הנשיא, בכחול לבן הודיעו שהמאמצים להקים ממשלת אחדות נמשכים גם בשעה זו "במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר בשבוע שעבר".

"הבהרנו לליכוד, כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד אותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחויב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך", טענו בכחול לבן.

צבי האוזר ויועז הנדל (צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90 )
הלחץ מוטל על כתפיהם, הנדל והאוזר | צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90

בתגובה להחלטת הנשיא, בליכוד פנו לריבלין בבקשה להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על נתניהו. "תנועת הליכוד שבה ומבקשת מהנשיא ריבלין להעביר את המנדט לראש הממשלה נתניהו, ראש המפלגה הגדולה בכנסת ועם 59 ממליצים", כתבו במכתב. "בדיוק כפי שנהג הנשיא ריבלין לאחר הבחירות הקודמות בספטמבר, כשהעביר את המנדט מראש הממשלה נתניהו לח״כ גנץ כשהיו לגנץ רק 54 ממליצים".

בליכוד הוסיפו: "יהיה זה בלתי סביר ומנוגד לרצון הבוחר שלא לתת לרה"מ נתניהו, העומד בראש הסיעה הגדולה ביותר בת ה-36 חברים, את האפשרות להרכיב ממשלה". בהמשך כאמור הוציאו כל ראשי מפלגות הימין הודעה בנוסח דומה. 

מוקדם יותר היום פרסמה הליכוד הודעה משל עצמה, ושבה תקפה בחריפות את מפלגתו של גנץ: "התדרוכים והדיווחים ביחס למשא ומתן הם פייק-ספין של כחול לבן". בהודעה הכחישו בליכוד את הדיווח על נתק בין נתניהו לגנץ, ולדברי המפלגה הראשון התקשר ליו"ר כחול לבן "וחזר על הצעתו לפעול להקמת ממשלת אחדות ולשבת יחד, ביניהם ובין צוותי המשא ומתן, לטובת הקמת ממשלה - 'עד שיצא עשן לבן'".