מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע היום (שלישי) על פרישתו מהתפקיד. על המהלך הודיע בר סימן טוב במכתב רשמי ששיגר לראש הממשלה נתניהו ולשר הבריאות ליצמן. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הודעתי היום לראש הממשלה ולשר הבריאות על רצוני לפרוש מתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות", מסר בר סימן טוב. "אני גאה בשנותיי כמנכ"ל ובפרט בהתמודדות עם משבר הקורונה. אני אשאר את הזמן הנדרש לצורך העברת מקל מסודרת ומאחל הצלחה לשר.ה ולמנכ"ל.ית הבאים".

"עם כינונה של הממשלה אבקש להודיע על פרישתי מתפקיד מנכ"ל המשרד", כתב במכתב. "שירות מדינת ישראל הוא הזכות הגדולה ביותר שיש. לאחר כמעט 20 שנים בשירות הציבורי, מתוכן 5 שנים כמנכ"ל משרד הבריאות, הגיעה העת להמשיך הלאה. בהזדמנות זו, אבקש להודות לכם על ההזדמנות שנתתם לי בניהול מערכת הבריאות ב-5 השנים האחרונות ובניהול משבר הקורונה בפרט. עוד אבקש להביע את הערכתי הרבה על אופן ניהול משבר הקורונה על ידיכם".

משרד הבריאות בדיון בצל הקורונה
בר סימן טוב: "שנות כהונת השר ליצמן ייזכרו כשנים של עשייה"

"אלפי חיי אדם ניצלו כתוצאה מהתנהלות מופתית"

בר סימן טוב תיאר כי "בתחילת המשבר שמנו לעצמנו מספר יעדים - הראשון הוא שכל אדם הנזקק לטיפול, ובפרט הנשמה, יקבל את הטיפול המצוין שהמערכת יודעת לתת. השני - שמדינת ישראל תהיה בקבוצת המדינות שמתמודדות היטב עם המשבר. עמדנו בשני היעדים האלה בהצלחה. מדינת ישראל הוכיחה חוסן לאומי רב בהתמודדות עם המשבר ובתוכה, מערכת הבריאות הישראלית הפגינה את מצוינותה ויכולותיה יוצאות הדופן. כך גם עובדות ועובדי משרד הבריאות המסורים שנרתמו למשימה ועשו לילות כימים למען בריאות הציבור".

"מערכת הבריאות הפגינה את יכולותיה יוצאות הדופן", הוסיף בר סימן טוב. "לא הייתה תמותה עודפת בישראל כתוצאה מהקורונה, אלפי חיי אדם ניצלו כתוצאה מהתנהלות מופתית של הציבור הישראלי ומדיניות נכונה. כפי שאמרנו בתחילת הדרך אין מדובר בבחירה בין כלכלה לבין בריאות. כל המדינות נפגעו כלכלית בצורה דומה, אף אלו שהגיבו מהר הצליחו להציל את חייהם של רבים".

המנכ"ל היוצא תיאר כי המדיניות הישראלית אמנם הצילה חיים, אך לדבריו "אל לנו לקבל הישגים אלה כמובנים מאליהם. המלאכה עדיין לא תמה. מדינת ישראל קנתה זמן יקר לצורך היערכות לגל תחלואה שני אפשרי ומערכת הבריאות מתמודדת עם עומסים גבוהים מדי גם בימי שגרה".

"עלינו לנצל תקופה זו כדי להמשיך ולשפר את היערכות המערכת ולחזק את המערכת לכל האתגרים שנכונו לה", הוסיף והדגיש: "אני נכון להישאר בתפקידי את הזמן שיידרש לצורך 'העברת מקל' מסודרת. לסיום, אבקש להודות לשר ליצמן על שנתן לי את ההזדמנות ומינה אותי לתפקיד. אני סבור כי שנות כהונת השר ליצמן ייזכרו כשנים של עשייה רבה לביצורה וקידומה של מערכת הבריאות בישראל למען כלל תושבי המדינה".

השר ליצמן: "בר סימן טוב ניהל נכון ובאופן מעורר השתאות את משבר"

עם הודעתו של בר סימן טוב, מסר שר הבריאות ליצמן: "אני מבקש להביע הערכתי הגדולה לידידי משה בר סימן טוב, שהודיע לי על סיום תפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות. בשיחתי עמו היום שיבחתי אותו על עבודתו הנפלאה, השקעתו הרבה וההישגים הרבים למערכת הבריאות שנזקפים לזכותו, כמי שהיה שותף מלא ופעיל איתי כשר הבריאות, במשך חמש שנים רצופות ואינטנסיביות".

"ראייתו המקצועית, יכולות הניהול ובעיקר ההבנה העמוקה של בר סימן טוב עם צורכי מערכת הבריאות, הם נכסים מהותיים, שתרמו לקידום וחיזוק הרפואה הציבורית בשנים האחרונות", תיאר ליצמן. "הוקרתי והערכתי למנכ"ל היוצא שניהל נכון ובאופן מעורר השתאות את משבר הקורונה".

השר הוסיף: "לאורך התקופה נדרשנו להכרעות לא קלות, כדי להוביל את מדינת ישראל לניצחון במאבק בנגיף קורונה. בעזרת השם, ובזכות תושייתו ואמות המידה המקצועיות שגילה ברסי, צלחנו עד כה את המשבר, בתקווה שכך יהיה גם בהמשך עד שנגיע בקרוב לנצחון מלא. אני מאחל למשה בר סימן טוב הצלחה רבה בהמשך הדרך".