חיכוך ראשון בממשלה המסתמנת - שמתחילה לתפוס צורה: בליכוד טוענים כי במפלגתו של גנץ לא רציינים לגבי דרישתם לתיק הבריאות שמתפנה. המו"מ עם ימינה נמשך, ימים לפני השבעת הממשלה הצפויה, ובמפלגה של גנץ נערכים לחלוקת התיקים: ייתכן שכמה חברי כנסת יודיעו שהם מוותרים על תפקידי שרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכירים בליכוד מתחו הערב ביקורת על כחול לבן ואמרו: ,עושים הצגות שהם רוצים את תיק הבריאות אבל הציעו עבורו רק שני תיקים קטנים - התיק לשיוויון חברתי והתיק לנושאים אסטרטגיים. שיפסיקו למכור לציבור שהם מעוניינים בתיק ויאפשרו להתקדם במשא ומתן".

עוד אמרו גורמים במפלגה: "הצענו לכחול לבן את הבריאות בתמורה לתקשורת ושני תיקים זוטרים - הם מסרבים בגלל שהתקשורת בעיניהם סמל. זו מפלגה שהפכה את הבריאות למרכז הקמפיין אבל ברגע האמת לא רוצה אותו". גורמים בכחול לבן השיבו: "תיק התקשורת לא על הפרק".

בתוך כך נשמעה אמירה מהדהדת מתוך כחול לבן: ח"כ יזהר שי, איש הייטק שהיה מיועד לתפקיד שר המדע, הודיע לגנץ שהוא מתכוון לוותר על תפקיד שר על מנת לחסוך בהוצאות הממשלה בעת הזו. שי התנה זאת בכך שישמר עקרון השיוויניות בהצבעות הממשלה וחברי כנסת נוספים שוקלים מהלך דומה.

בימינה טוענים: "נתניהו בועט אותנו החוצה"

אם תיק הבריאות יישאר בימין, נתניהו הערב לראשונה לא שולל לתת אותו לבנט. בליכוד מעריכים שגם זה לא יספיק ומסבירים: "אין לנו ארבעה תפקידים משמעותיים לתת כדי לפתור את הבעיות הפנימיות של ימינה".

בימינה אומרים: "הליכוד הציע לנו את ראשות הוועדה לפניות הציבור בכנסת. ההצעה נדחתה בנימוס". גורמים בימינה הוסיפו: "נתניהו בועט אותנו החוצה".

גורם בליכוד השיב: "ימינה קיבלה הצעה סופר-נדיבה שגדולה יותר מחלקה האלקטורלי: שר החינוך, שר ירושלים והתיישבות עם אחריות על השירות הלאומי, סגן שר ובנוסף וועדות בכנסת. לצערנו, בשל מאבקים פנימיים בנושא חלוקת תיקים בין ראשי המפלגה, ימינה דוחה כל הצעה. בעת הזאת, ערב החלת ריבונות על יהודה ושומרון, לא להיכנס לממשלה תהיה חוסר אחריות כלפי המחנה הלאומי".

כך תיראה תמונת התיקים בכחול לבן

שר הביטחון בתקופה הראשונה (18 חודשים) יהיה בני גנץ, אף שאשכנזי רצה לקבל את התיק. בחצי הראשון של הקדנציה אשכנזי יסתפק בתיק החוץ ואחרי שנה וחצי יעבור לתיק הבטחון. האיש המרוצה ביותר במפלגה הוא כנראה אבי ניסנקורן שיהיה שר המשפטים. שר הבריאות (אם כחול לבן תקבל אותו) יהיה פרופסור יצחק קרייס.

שר הכלכלה המיועד הוא עמיר פרץ מהעבודה ושר הרווחה יהיה איציק שמולי, גם כן מהעבודה, שעסק בנושאים האלה שנים רבות. שר התקשורת יהיה יועז הנדל - כך הובטח לו בהסכם. חילי טרופר שחלם על תיק החינוך ימצא את עצמו כנראה במקום רגב במשרד התרבות. אם זה יהיה המצב, נראה ששניים ילחמו על תיק התיירות - אסף זמיר ואורית פרקש הכהן.

גם בתיק החקלאות יש כמה מועמדים: מצד אחד מיקי חיימוביץ', שציפתה לקבל את המשרד להגנת הסביבה שנשאר בסוף בליכוד - ומצד שני אלון שוסטר, שהיה ראש מועצת שער הנגב. בתיק השוויון החברתי והגמלאים תהיה מירב כהן, שהובאה על ידי גנץ בעקבות מאבק עוקץ הקשישים בדיוק כדי לטפל בנושאים האלה. שרת העליה והקליטה תהיה פנינה תמנו שטה, שרה ראשונה מהעדה האתיופית.

במשרד המדע צפוי להיות יזהר שי, אם כי הוא הודיע לגנץ על כוונתו לוותר על התפקיד - ובתפקיד השר לענייני מיעוטים או במשרד לנושאים אסטרטגיים יהיה: מיכאל ביטון. הבודדים שלא קיבלו משרד ימצאו את עצמם בתפקיד מפתח בכנסת, אחרי שנה וחצי בסך הכול בפוליטיקה.