השבעת הממשלה ה-35 שהייתה אמורה להתקיים הערב (חמישי) נדחתה ליום ראשון, וזאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נתקל בקשיים בחלוקת התפקידים – וביקש מכחול לבן כמה ימים נוספים להשלמת המשימה. התפתחות מפתיעה זו עלולה לפתוח פתח להחזרת "ימינה" לממשלה למרות הכל, או לכל הפחות למציאת פתרון שירצה את רפי פרץ. השבעת הממשלה נקבעה ליום ראשון בשעה 13:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

פרץ עזב את "ימינה" בעקבות ההבטחה שיעמוד בראש המשרד לענייני ירושלים. לאחר שנודע לו כי התיק צפוי להילקח ממנו, ולעבור לידיו של דוד אמסלם, איים לשוב אל האופוזיציה. ואולם, נתניהו ממשיך במאמציו לצרף את שר החינוך לשורות הממשלה ובשעות האחרונות זומן האחרון שוב ללשכתו.

מסיבת עיתונאים של בנט ושקד (צילום: N12)
מסיבת עיתונאים של בנט ושקד | צילום: N12

חברי "ימינה" נפתלי בנט, איילת שקד ובצלאל סמוטריץ' התייחסו להתפחויות הערב במסיבת עיתונאים שקיימו. בנט נשא דברים ראשון והכחיש בתוקף כי חודשו המגעים בין מפלגתו לבין הליכוד. "אין משא ומתן, זה רק ספין של הליכוד", אמר יו"ר ימינה. "אתמול בהסתר, הליכוד וכחול לבן הגישו כגנבים בלילה את קווי היסוד של הממשלה. נתניהו מחק מהם כל זכר לימין. זאת הסיבה שהוא בעט בימינה וזאת הסיבה שמהרגע הראשון לא הייתה לו שום כוונה להכניס אותנו".

"נתניהו רוצה לצידו גמדים מוחלשים, לא ימנים חזקים", הוסיף בנט. "פירוק גוש הימין היא הטעות הפוליטית הגדולה ביותר שלו בעשור האחרון. נתניהו פיצל את עצמו מימין, מהציונות הדתית והחילונית. מהאנשים שהיו הכי נאמנים אליו ולדרך. אנחנו יוצאים לדרך חדשה של אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו, של ימין ממלכתי אמיתי ואמיץ. יחד עם השותפים הטובים שלי אנחנו יוצאים לדרך מאוחדים מתמיד".

בנימין נתניהו נפתלי בנט (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
בנט על מגעים על הליכוד: "לא היה כלום כי אין כלום" | צילום: שי פרנקו, רויטרס

בליכוד הגיבו על דבריו של יו"ר ימינה והאשימו: "בנט זרק את כל מפלגתו לאופוזיציה רק כי לא קיבל את תיק הבריאות. הוא יודע שזאת האמת ולכן הוא מזיע ומשקר. מי שפרש מגוש הימין זה בנט שניהל מגעים עם גנץ כדי להיכנס לממשלת מיעוט וסירב להמליץ לנשיא על ראש הממשלה נתניהו בניגוד להתחייבותו לבוחר".

עוד מסרו בליכוד לאחר מסיבת העיתונאים של ימינה: "בזמן שראש הממשלה נתניהו יחיל ריבונות על יהודה ושומרון, כפי שמופיע ומתחייב בהסכמים הקואליציוניים, בנט יבלה באופוזיציה עם לפיד, ליברמן ויזבק. תם עידן בנט".

מוקדם יותר הערב קרא ח"כ גדעון סער להגדיל את שורות הקואליציה ולחדש את המו"מ עם ימינה. "הפערים ניתנים לגישור וחבל שהשותפה האידיאולוגית הקרובה ביותר לליכוד תישאר בחוץ", כתב בטוויטר. "חשוב שהגוש הפרלמנטרי של המחנה הלאומי ישמור על אחדותו".

צרות בליכוד

לקראת השבעת הממשלה שהייתה אמורה להתקיים היום, דחה יו"ר כחול לבן בני גנץ את התפטרותו עד לרגע האחרון – והקפיד להגיש אותה 48 שעות לפני האירוע. כעת, משנדחתה ההשבעה, משך גנץ את מכתב ההתפטרות. כל עוד הוא מכהן כיו"ר הכנסת, מחזיק גנץ בידיו את הקלף שיאפשר לו לקבוע את סדרי היום בכנסת – והצעד מעיד רבות על מידת האמון בין הצדדים.

בינתיים בליכוד מתגבשת רשימת מאוכזבים ארוכה, והיא כוללת את הח"כים והשרים אמסלם, גמליאל, דיכטר, רגב והנגבי. גם אלקין ושטייניץ טרם החזירו תשובה להצעות שקיבלו.‎ יש הטוענים כי הוא  מנסה "לפרק" את המחנה שיכול ללכת עם גדעון סער ועל כן יואב קיש, שהיה ממתנגדי נתניהו בבחירות המקדימות, קיבל את תפקיד סגן שר הבריאות.

בסביבתו של דיכטר טוענים שהם ניסו במשך שבוע לתאם פגישה ונדחו, ושקיבלו מסרים שהוא לא עומד לקבל אף תפקיד. מנגד, בלשכת נתניהו טענו שדיכטר אמור היה להיות מזומן הערב לפגישה, אך זו נשללה ממנו בעקבות "איומיו" להחרים את השבעת הממשלה. גם השר צחי הנגבי הודיע שיחרים את ההשבעה עקב העובדה שלא זומן לפגישה.

צחי הנגבי (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
ברשימת המאוכזבים, צחי הנגבי | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בהודעה ששלח הנגבי למתפקדי הליכוד כתב: "לא אכחיש כי השמחה שלי על הקמת הממשלה הנחוצה כל כך לישראל, הייתה מהולה באכזבה עמוקה על כך שראש הממשלה לא מצא לנכון אפילו להזמין אותי לשיחה על מקומי בממשלה החדשה".

"אני מאמין כי ניסיוני העשיר יתרום רבות להצלחת הממשלה החדשה בתפקיד ביצועי בכיר", הוסיף הנגבי. "אני מאמין שאנחנו עדיין תנועה דמוקרטית, ושיש משקל גדול לבחירות הפנימיות שבהן אתם, חברי הליכוד, בוחרים לא רק את יושב ראש התנועה אלא גם את הצמרת המובילה של הליכוד. נמשיך לשמור על אופטימיות! מדינת ישראל זקוקה לליכוד חזק ומאוחד".

במקביל, נתניהו הודיע הערב כי החליט למנות את אמיר אוחנה לתפקיד השר לביטחון הפנים ואת ח"כ גדי יברקן להיות סגנו במקיל להיותו הממונה על שילוב יוצאי אתיופיה.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמית סגל, אמנון אברמוביץ', דפנה ליאל וירון אברהם.