שר הבריאות יעקב ליצמן שמכהן בתפקיד כעשר שנים יסיים בימים הקרובים את תפקידו דווקא במהלכו של המשבר הרפואי שכמוהו לא ידענו בהיסטוריה והקרב על השלל כבר החל. בכחול לבן רוצים לראות את התיק אצלם אבל לא מוכנים לוותר על תיק החוץ הבכיר. במקביל, ביהדות התורה לא שקט כשעל פי ההסכם בין גפני לליצמן – הראשון יקבל זכות ראשונים לבחור משרד במידה והמפלגה מקבלת תיק אחר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יהדות התורה מורכבת משתי מפלגות – אגודת ישראל כשיושב הראש שלה הוא יעקב ליצמן ודגל התורה שבראשה עומד משה גפני. על פי ההסכם ביניהם, ליצמן יכהן כשר הבריאות ואלו גפני יעמוד בראש וועדת הכספים, שאותה הוא מגדיר כתפקיד הבכיר ביותר אחרי שר האוצר. אך במידה והרכב הממשלה משתנה וליצמן נאלץ או בוחר לוותר על תיק הבריאות, זכות הראשונים לבחור תפקיד בכיר יותר הולכת לגפני.

רבנים בדגל התורה לוחצים על גפני לקחת את תיק השיכון מכיוון שבעיית הדיור במגזר החרדי חריפה ביותר. נשאלת השאלה האם במצב המיוחד שנוצר, השניים ירצו לעמוד זה מול זה.

ח
ח"כ גבי אשכנזי בראיון באולפן | צילום: N12

במקביל, גם בכחול לבן ובליכוד יצטרכו לקבל החלטות בימים הקרובים. מפלגתו של גנץ שנכנסה לממשלה בטענה כי זאת עת חירום, רוצים לראות את התיק הבכיר אצלה אך לפי שעה לא מוכנים לוותר על משרד החוץ שהוצע לגבי אשכנזי. היום הם העבירו לליכוד כמה הצעות שעל פי אחת מהן, הם יוותרו על כמה משרדים קטנים בתמורה לתיק האסטרטגי ולעומת זאת, בליכוד יתחייבו לשמור על עיקרון השוויוניות.

הצעה נוספת שהעבירו כחול לבן היא לתת את אחד המשרדים שהובטחו למפלגת העבודה – כלכלה או רווחה – לליכוד תמורת תיק הבריאות. כל זאת בעוד למפלגת ימינה עדיין לא הוצא אף תיק.